steeds meer kost Ouwe hippies moeten een beetje haast maken 19 Waarvan akte Waarom zou je een zesde drankje bestellen? tweakers IANKELIJl< OVERZICHT VAN ALLE LAPTOPS. service, hoe lekker zitten de stoelen, wat voor muziek draait er en hoe mooi is alles afgewerkt? En natuur lijk: wat heb je besteld?'' Fluitje van 3,75 euro De prijs van een drankje is dus sterk afhankelijk van de functie van de horecazaak. Is het een zaak die vooral voorziet in de eerste levensbehoeftes van de gast: eten en drinken? Of is het een zaak die daarnaast ook bele ving wil bieden en de gasten wil ver wennen? ,,Horecabedrijven gaan steeds meer lijken op elk ander com mercieel bedrijf', zegt Verkerk. ,,Ze hebben goed voor ogen welke gasten ze willen trekken en passen daar hun strategie, bedrijfsvoering en budgetten op aan. Vroeger was het gewoon een kwestie van het terras uitzetten en maar hopen dat er ie mand komt zitten. Tegenwoordig komt er veel meer bij kijken.'' Zo werkt Verkerk nu aan een menukaart van een restaurant waar 3,75 euro voor een fluitje wordt gevraagd. ,,Ik weet dat sommige gas ten dat veel te duur vinden, maar nie mand is verplicht daar te zitten. Die gasten zijn dan waarschijnlijk de doelgroep niet.'' Stel dat een bedrijf het moet hebben van het toeristen seizoen en dat seizoen heeft maar vier mooie dagen, illustreert Verkerk. ,,Dan zou het verschrikkelijk zijn als alle tafeltjes bij wijze van spreken in beslag genomen zouden worden door mensen die de hele middag blijven en maar één kopje thee van 2 euro drinken.'' In een bepaald segment is het op lunchkaartgebied een trend om een lage besteding onmogelijk te maken, zegt Verkerk. ,,Je kunt moeilijk 9 euro voor een tosti vragen, dus laten som mige bedrijven die weg.'' Dure hotellobby's Zijn er nog plekken waar je wel goed koop uit bent? Aan de rand van de stad kunnen de prijzen lager zijn, zegt Brouwer, maar dit verschil is marginaal. Wil je grote prijsverschil len zien, dan moet je het buiten de Randstad zoeken. Zoals in Eindho ven. ,,Ik was daar laatst en verbaasde me over de prijzen. Het scheelde soms een euro per drankje.'' Als je op je geld wilt letten, vermijd dan de hotellobby's, adviseert Ver kerk. Daar betaal je soms wel tot 9 euro voor een kop koffie. Hotellob by's zijn erg populair voor zakelijke afspraken, waardoor de prijzen zijn opgelopen. ,,Maar als je je bedenkt dat je dan twee koffie hebt gedron ken en daarmee in feite 18 euro voor een vergaderlocatie hebt betaald, vallen de prijzen eigenlijk wel mee.'' Ook bij nieuwe cafés ben je vaak duurder uit. Zij zullen vaak met ho gere prijzen beginnen, zegt Brouwer. Je kunt je prijzen immers altijd nog verlagen, maar met verhogen maak je jezelf niet geliefd. Voor iedereen die echt goedkoop wil drinken en eten, heeft Verkerk nog wel een tip: de Brabantse restaurantketen Monti- mar. ,,Daar betaal je voor een koffie 1,10 euro en 1,35 euro voor een pilsje.'' Bij Ikea kan het nog goedkoper: 0,90 euro voor een koffie. Of bij de Hema: 0,75 cent (bij aankoop van een ontbijtitem). Winst maken lijkt bij een warenhuis dan ook niet het belangrijkste doel. Zo zouden de goedkope prijzen van Ikea dienen om het goedkope imago te versterken en klanten te lokken, volgens Chris Spear, voormalig kok bij een Ameri kaans Ikea-restaurant. Of Ikea eten zelfs met verlies verkoopt, zoals Spear ook beweert, is niet duidelijk. Maar een croissant en koffie voor 1,50 euro zal je in ieder geval niet snel vinden bij het café op de hoek. ij draagt zijn lange grijze haar in een staart op de rug. Spijkerjackie, kralen ketting, leren armbandjes om de pols. Zij is een en al kleur in haar ruim- vallende jurk, met in haar grijze, los hangende haar een bijpassende haarband. Een heel stel metalen armbanden rinkelt gezellig bij iedere armbeweging. Koffie? Nee, liever kruidenthee, als ik dat heb. Zo niet, dan is een glas water ook goed. Ouwe hippies, dat zijn de twee zestigers die mijn kantoor betre den. Ze zijn al heel wat jaren samen, hebben twee kinderen op de wereld gezet die al lang het huis uit zijn en vinden dat het, nu ook voor hen de oude dag wenkt, toch tijd is om wat zaken te regelen. Want getrouwd zijn ze niet, dat vonden ze maar burgerlijk, maar ook een samenlevingscontract is er nooit van gekomen. Een testament ontbreekt eveneens. Ik complimenteer hen met hun besluit orde om op zaken te stellen. Mijn ervaring heeft me geleerd dat niets regelen voor later onverwachte en ongewenste gevolgen kan hebben - is het niet voor henzelf, dan wel voor hun nabestaanden. In hun geval speelt er, consta teer ik al snel, één probleem dat binnen afzienbare tijd actueel wordt: hun pensioenvoor ziening. Want al hebben deze twee hun leven anders inge richt dan veel andere mensen, ze hebben wel altijd gewerkt en dus ook ieder een pensi oen opgebouwd. Maar omdat hun relatie nergens officieel is vastgelegd, kan de vrouw geen aanspraak maken op het partner pensioen van de man als hij overlijdt en hij niet op het hare. Vrijwel elk pensioen fonds eist daarvoor name lijk minimaal een door een notaris opgesteld samenlevingscontract én tijdige aanmelding van de partner bij het fonds. Dat tijdig is essentieel, want als de pensioendatum eenmaal is ingegaan, is het te laat en vervalt het partnerpensioen. Zoiets is een van mijn cliënten overkomen. Die had met zijn partner wél een samenlevingsover eenkomst opgesteld, maar was vergeten zijn part ner aan te melden bij zijn pensioenfonds. Met als gevolg: zeer zure druiven voor zijn partner. Voor gehuwden en mensen met een geregistreerd part nerschap geldt dit overigens niet, omdat gemeen ten hun persoonsgegevens automatisch doorgeven aan de pensioenfondsen. We hebben dus eerst maar rap die samenle vingsovereenkomst opgesteld en ondertekend. Ik druk hen allebei op het hart dat ze hun partner daarmee zo snel mogelijk bij hun pensioenfonds aanmelden. Ze zijn immers al een stuk in de zestig en de pensioengerechtigde leeftijd naakt. Gelukkig hebben ze mijn raad ter harte geno men, vertellen ze als ze een paar weken later weer bij mij aan tafel zitten om hun testament op te maken. ,,Zijn we toch nog burgerlijk geworden op onze ouwe dag'', grapt de man. Kan zijn. Maar deze ouwe hippies hebben verstandig gehandeld. Getrouwd zijn de twee niet, dat vonden ze maar burgerlijk GO WOENSDAG 1 SEPTEMBER 2021 FOTO ERIK VAN 'T WOUD Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19