Farmabedrijf Galapagos raakt topman kwijt II II ECONOMIE 17 'Mijn tijd aan het roer van Galapa gos komt tot een einde', schreefVan de Stolpe in het bericht waarin zijn vertrek is aangekondigd. Dat roer had hij 22 jaar in handen. Van de Stolpe wordt tijdelijk vervangen door de financieel directeur, naar een opvolger wordt gezocht. Van de Stolpe richtte Galapagos op in 1999, samen met twee weten schappers. In mei 2005 ging het be drijf naar de beurs. Met een intro- ductiekoers van 7 euro per aandeel haalde het toen 22 miljoen euro op. Het duurde vervolgens tien jaar voor er echt schot kwam in de zaak. Galapagos had een veelbelovend medicijn tegen reuma ontwikkeld, filgotinib. De Amerikaanse farma- reus Gilead betaalde ruim 700 mil joen dollar voor het recht om het medicijn op de Amerikaanse markt te mogen verkopen. Reumamedicijnen zijn zeer lu cratief. Middelen tegen deze aan doening behoren tot de meestver- kochte medicijnen wereldwijd. En de Amerikaanse markt is extra winstgevend omdat daar veel ho gere prijzen worden gevraagd. De Amerikaanse markt voor alleen reumamedicijnen wordt al op 6 miljard dollar per jaar geschat. Vanaf dat moment leken de bo men tot in de hemel te groeien voor Galapagos. Enkele jaren later nam Gilead voor 1,1 miljard dollar een groot belang in het bedrijf en be taalde het 4 miljard dollar om als eerste de rechten te krijgen op toe komstige medicijnen die Galapagos in de pijplijn had. De onderneming zwom in het geld, een luxe die weinig biotech- bedrijven kennen. Onderzoek en ontwikkeling van nieuwe genees middelen is duur en vaak blijken veelbelovende medicijnen in de praktijk niet of minder goed te wer ken. Dat is een reden dat financiers huiverig zijn geld in biotechbedrij- ven te steken. Galapagos had die problemen niet. Filgotinib kreeg toelating tot de Eu ropese markt. En de toelatingspro cedure voor de Amerikaanse markt werd versneld aangevraagd. Van de Stolpe zei in 2020 dat Galapagos dankzij de samenwerking kon uit groeien tot een van de tien grootste farmabedrijven ter wereld. Al dat goede nieuws zorgde voor een koersexplosie van het aandeel. In februari vorig jaar piekte dat op zo'n 250 euro. Vanaf dat moment ging het alle maal mis. De grootste klap kwam uit de VS. De FDA, het overheids orgaan dat beslist of medicijnen op de Amerikaanse markt mogen ko men, stelde tot ieders verrassing dat filgotinib mogelijk tot onvrucht baarheid bij mannen kon leiden en keurde het af. ,,Een belachelijk besluit'', aldus een ingewijde. ,,Die beslissing is ge baseerd op één studie met muizen. Galapagos is daar echt genaaid.'' Het nieuws viel slecht bij beleg gers. De koers vloog onderuit om nooit meer te herstellen. Inmiddels noteert het aandeel rond de 50 euro. Je bent niet alleen ceo voor de leuke momenten. Ook bij crises moet je er zijn Want naast het debacle met het reumamedicijn bleken ook andere veelbelovende middelen toch min der goed te presteren dan gedacht. Na de reeks tegenvallers werd langzaam duidelijk dat de positie van Van de Stolpe niet te handha ven was. Zelf hield hij nog lang de moed erin. Toen de Belgische za kenkrant De Tijd hem eerder dit jaar vroeg of hij zou opstappen, ant woordde hij: ,,Je bent niet alleen ceo voor de leuke momenten. In crises moet je er ook staan.'' Het vertrek van Van de Stolpe be tekent niet het einde van Galapa gos. Het bedrijf heeft weliswaar geen kaskrakermedicijn, maar wel een kas met 5 miljard dollar. De nieuwe bestuurder kan op zoek naar overnamekandidaten. elders in het Verenigd Koninkrijk. In de logistieke sector laat de pan- demie zich het sterkst voelen. Tij dens de lockdowns deden Britten massaal hun inkopen online. Om aan de vraag te kunnen voldoen, lokten bedrijven als Amazon chauffeurs weg bij concurrenten in de traditionele sector. Alleen salarisstijgingen bie den op de korte termijn uitkomst. Deze extra uitgaven worden straks doorberekend aan de consument, die rekening moet houden met duurdere boodschappen. Met Black Friday en kerstmis aan de horizon stuurden directeuren een brandbrief aan minister Priti Patel van Binnenlandse Zaken om ver sneld een commissie te laten kijken naar de lijst met uitgezonderde be roepen. Patel, een hardliner, wei gerde. Europeanen komen in elk ge val tot april 2022 niet in beeld om Britse vrachtwagens te besturen. Medewerkers lieten off the record wel haastig weten, dat haar 'nee' wel- Piloten, chefs, leraren en zelfs een pastoor informeer den naar de cursus Dilemma Experts wijzen erop dat deze lokker tjes op de lange termijn niet werken. De transportbranche moet vaak ge noeg nemen met een winstmarge van 1 a 2 procent. Het stelt de regering voor een dilemma. Zonder de hulp van inwoners van de EU krijgen Brit ten mogelijk geen kalkoen met de kerst, maar visums toekennen aan chauffeurs zou gezichtsverlies voor de brexit-voorstanders betekenen. licht een 'ja' kon worden. De huidige truckers lopen op hun tandvlees. De regering staat sinds juli verruimde werktijden toe. Burn-outs en ziekte verzuim nemen navenant toe. Bedrij ven kunnen niet anders dan flink met de buidel rammelen om verster king aan te trekken. James Clifford van opleidingscentrum HGVT ziet dat tekenbonussen en hoge salarissen werken. ,,Piloten, chefs, leraren en zelfs een pastoor informeerden naar de cursus'', zei hij tegen The Times. woensdag 1 september 2021 PC Topman Onno van de Stolpe stapt op als topman van bio technologiebedrijf Galapagos. Zijn positie was na een reeks te genvallers onhoudbaar gewor den. Peet Vogels Leiden - Onno van de Stolpe, ceo -James Clifford, opleidingscentrum HGCT FOTO'S GETTY IMAGES De Britten wacht een karige kerst. Veel goederen kun nen door gebrek aan chauffeurs niet vervoerd worden. Onno van de Stolpe moet na tegenslagen weg bij het door hem opgerichte Galapagos. foto hollandsche hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17