Marjan Berk Er DonaldDuck.nl/race NIEUWS 15 Online spelletjes doen aan banden gelegd I r werd hier en daar be hoorlijk gegromd bij het I nieuws, dat bij de opening van het Zandvoortcircuit een be roemde band was uitgenodigd om voor noppes te spelen bij de opening. De bekende zangeres zelf mocht wel voor haar honora rium zingen. Ze was zo loyaal dat ze via haar manager liet weten dat ze graag wilde optreden, maar uitsluitend wanneer de bandleden ook normaal zouden worden betaald. In mijn grijze kwab ging een oude bel rinkelen, herinnerin gen aan identieke voorstellen kwamen bovendrijven aan een tijd, dat ik als schrijver overal le zingen gaf in bibliotheken voor een keurig honorarium plus reis kosten. Maar soms staken er on verwachte spaken in het wiel. Zo zou ik eens een lezing houden voor een goede kennis, wier ou ders in een bejaardenhuis woon den. ,,Denk je dat je het voor een bescheiden prijsje kunt doen? Dat tehuis heeft niet zo veel geld. En ze willen je zo graag een keertje horen" Oké. Ik wilde niet lullig doen en rekende een prijs die ongeveer de reiskosten dekte. Ik ging naar de kapper, kocht een nieuwe panty, zorgde dat ik lekker rook en vertrok, met de reisbeschrij ving in grote letters naast mij op de bijrijdersstoel. Het was de tijd van vóór de TomTom. De reisbe schrijving zond mij naar een enorm industrieterrein, waar geen bejaardenhuis te vinden viel. Ik belde de voorzitter, die mij na enige tijd ophaalde. Mijn behoefte altijd overal te vroeg te komen betaalde zich uit, ik was precies op tijd. Na het tweede uur van mijn lezing werd ik be dankt door de voorzitter met een rol flikken en ik maakte dat ik wegkwam. „Mevrouw Berk, ik ben volgende maand jarig. Ik word 75 jaar en ik geef een partijtje. Zoudt u mis- schien bij ons ook willen spre ken? Voor een envelopje?" ,,Mijn lieve mevrouw, sorry maar ik heb het een beetje druk. Ik moet nog iets afmaken!" De dame keek beteuterd. ,,Maar het is toch goed voor uw naamsbekendheid?" Moeizaam zocht ik die avond op het industrieterrein de weg terug. Die nacht droomde ik heel eng. De volgende ochtend werd ik voor dag en dauw gebeld. ,,U spreekt met mevrouw De Bak ker. Ik hoor van mijn collega van bejaardenhuis 'Het kleine Egel tje' dat u ook voor minder op treedt. U staat bij ons geboekt voor 14 april aanstaande. Nu is mijn vraag of u bij ons ook.Ik liet haar niet uitspreken, ik hing op en ik dacht aan mijn twee musicerende zoons, beiden afge studeerde conservatoriumleer lingen met daarna allebei als bo nus voor hun succesvolle studie een beurs voor een jaar studeren in Amerika. En hoe vaak ze wor den gevraagd voor de gekste gele genheden om hun kunst te wij den aan allerlei openingen, ge beurtenissen, partijen enzovoort. Voor niks. Of voor reiskosten. Met als boodschap 'Het is zo goed voor je naamsbekendheid!' En ook in de klassieke muziek hoorde ik een prachtige tenor zeggen: ,,Je moet eerst naar het buitenland. En als je daar dan naam hebt ge maakt, mag je in je eigen land mee doen!" De nieuwe regels komen niet uit de lucht vallen. Sinds 2019 is al een 'avondklok' voor jonge gamers van kracht: tussen 22.00 uur 's avonds en 08.00 uur 's morgens zijn game- platforms in China voor minderja rigen verboden terrein. Hun online gametijd werd toen aan banden ge legd (anderhalf uur per dag, drie uur in het weekend) door inloggen met naam en identificatienummer verplicht te stellen. Waterdicht is dat systeem niet: veel tieners gebruiken de compu ter, telefoon of inloggegevens van hun ouders om de tijdslimiet te omzeilen. Gezichtsherkennings- software moet daar een einde aan maken. Begin juli lanceerde de Chi nese techreus Tencent zijn nieuwe 'spionagesoftware' Midnight Patrol die herkent of er wel echt een vol wassen gamer achter het scherm zit. „Kinderen, doe je telefoon weg en ga slapen'', spoorde het techbe- drijf zijn jonge klanten aan. Grootste China is de grootste markt ter we reld voor games. Zo'n twee derde van de minderjarigen in het land speelt vaak online spellen. 13,2 pro cent zelfs meer dan twee uur per dag op schooldagen, volgens staats media. Daarin zijn de laatste tijd veel zorgen en felle kritiek geuit op de game-industrie. In een artikel over Tencents succesvolle game Ho nor of Kings, dat dagelijks door meer dan 100 miljoen mensen wordt ge speeld, werden online games bij voorbeeld 'opium' genoemd. Die nieuwe restricties zijn niet alleen nodig om gameverslaving te gen te gaan, volgens de Landelijke Administratie voor Pers en Publica ties (NPPA), de Chinese instantie die videogames goedkeurt. Zo neemt ook het aantal gevallen van bijziendheid toe. „Tieners zijn de toekomst van ons moederland'', al dus een NPPA-woordvoerder, die sprak over het 'vitale belang' om 'de t Met de restricties wil de Chinese overheid kinderen beschermen fysieke en mentale gezondheid van minderjarigen te beschermen'. Daarin staat China niet alleen. In 2019 publiceerde de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) richtlijnen voor het schermgedrag van kinderen. Kinderen onder de 5 jaar zouden niet meer dan een uur per dag naar een scherm mogen kij ken en kinderen onder de 1 hele maal niet. In de VS en Groot-Brit- tannië gelden vergelijkbare richtlij nen. Zo stelt de American Academy of Pediatrics dat kinderen onder de 18 maanden schermen helemaal zouden moeten vermijden. In Ne derland propageren het Oogfonds en het Nederlands Centrum Jeugd- gezondheid tot 20 jaar de '20-20-2'- richtlijn: 20 minuten op een scherm, 20 seconden ver weg kijken en dan 2 uur naar buiten. Zelfs de bazen van grote techbe- drijven blijken uiterst voorzichtig als het om het schermgedrag van hun kroost gaat. Zo waren bij Ap- ple-oprichter Steve Jobs telefoons en iPads aan tafel verboden, zodat hij met zijn kinderen over boeken, geschiedenis en andere onderwer pen kon praten. In huize Jobs was jarenlang geen iPad te vinden. De bestuursvoorzit ter van Google, Sundar Pichai, ver telde drie jaar geleden dat zijn zoon van middelbareschoolleeftijd geen telefoon had en de tv bij hen thuis nauwelijks aan stond. Ook bestuur ders van andere techbedrijven pro beren hun kinderen naarstig af te schermen van geweld, porno en an dere schadelijke dingen die ze op internet mogelijk te zien krijgen. Controleren Overigens gaat de Chinese over heid niet actief controleren of bur gers zich aan de gamerestricties houden. Die taak is neergelegd bij de game-industrie. Dat past in de agenda van president Xi Jinping om het toezicht op grote techbedrijven flink aan te scherpen. race - racepakket - racepakket - racepakket - racepakket - racepakket - racepa Nu in de winkel of bestel op EVEN LEKKER DONALD DUCKEN woensdag 1 september 2021 PC tnve oD e Op weg naar de uitgang kwam een oude dame mij achterop. Chinese leiders tegen jeugd: Game over! Vanaf vandaag is het voor Chi nese kinderen officieel uit met de pret. Van maandag tot en met donderdag mogen zij van de overheid niet meer online gamen. In het weekend en op feestdagen nog slechts één uurtje per dag. Annemieke van Dongen Rotterdam Kinderen mogen alleen af en toe in het weekend gamen. foto getty EEN VROLIJK WEEKBLAD DE SNELSTE VERHALEN Lees de spannende verhalen over de Grand Prix van Duckstad in pocket 282. En wat als oom Dagoberts topcoureur opeens ziek wordt? Dan moet Donald Duck maar invallen. Of dat goed gaat lees je in de Racespecial. Duik daarna mee met Donald in het vrolijkste weekblad!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15