Weinig zicht op mensensmokkel naar Nederland 'Ik heb niemand ontzien, zelfs mijn vader niet' NIEUWS 13 Kroongetuige was klaar met criminele leven Criminaliteit was een makkelijke manier om geld te verdienen 3,4,6 of 8 dagen Ontdek het Sauerland 10% De Koninklijke Marechaussee moet toezicht houden op de grens en op wie Nederland binnenko men. Zelf vindt de marechaussee het belangrijk om mensensmokkel aan te pakken. Het gaat dan om het illegaal binnenkomen of doorrei zen van migranten - meestal tegen forse betaling. Toch blijkt uit het onderzoek dat die aanpak niet van de grond komt. Doelstellingen ontbreken. Binnen de marechaussee werken afdelingen 'slechts beperkt samen' om het probleem aan te pakken. De focus van de marechaussee ligt op de grote luchthavens Schiphol en Rotterdam/The Hague Airport, waar veel mensen ons land binnen komen. Daardoor is er beperkt zicht op wie via regionale lucht- of zee havens ons land binnenkomen. Ook blijkt het 'kennisniveau' van marechaussees die net van de oplei ding komen 'niet op het gewenste niveau'. ,,Er werkt veel jong en nieuw personeel'', zegt hoofdin specteur Peter Neuteboom. Zij stromen in terwijl ze niet volledig zijn ingewerkt.'' Personeel De inspectie geeft Defensie, waar de marechaussee onder valt, een veeg uit de pan vanwege het grote verloop van personeel. Dat is het gevolg van het 'mobiliteitsbeleid' bij de krijgsmacht, waarbij militai ren na een paar jaar van functie wisselen. ,,Er is daardoor beperkt sprake van kennisoverdracht'', con stateert Neuteboom. Bij Defensie klinkt al langer de roep om militai ren langer dezelfde functie te laten houden. De marechaussee staat daarbij ook 'met de rug tegen de muur', ziet Neuteboom: „Mensen denken ook aan hun eigen carrière en grijpen dan een kans als die voorbij komt.'' Volgens hem zou de marechaussee het voor de eigen mensen aantrek kelijker moeten maken om langer in dezelfde functie te werken. Het gebrek aan kennis is volgens de inspectie te merken aan het hoge aantal geseponeerde opsporingson derzoeken. Uit het inspectierapport blijkt dat tussen januari 2017 en juni 2020 bijna 40 procent van de zaken van eenvoudige mensensmokkel werd geseponeerd. Bij de complexere onderzoeken is het resultaat beter, omdat aan die zaken meer ervaren recher cheurs van de marechaussee wer ken. Maar ook daar zijn zorgen, omdat ervaren rechercheurs even eens vertrekken. ,,Die expertise moet juist geborgd blijven.'' Bij de politie, stelt Neuteboom, blijven rechercheurs langer werken in de zelfde functie. Uitwisseling Er wordt ook nauwelijks informatie uitgewisseld over mensensmokkel tussen marechaussee, Europol, po litie en het Expertisecentrum Men senhandel en Mensensmokkel. De mensen die de inspectie daarover ondervroeg, zeiden van het exper tisecentrum 'niets of weinig' te ho ren. ,,Het is een gedeeld probleem'', zegt Neuteboom. ,,Het is verbrok keld. Het is doodzonde als her en der info beschikbaar is, maar niet wordt gedeeld.'' De inspectie vindt dat de mare chaussee concrete doelen moet stellen, bijvoorbeeld voor de aanpak van bekende smokkelroutes. En ook het ministerie van Justitie en Veiligheid moet 'concreet beleid' gaan maken. Neuteboom: ,,Er mag bij het ministerie meer aandacht zijn voor wat de marechaussee wel en niet kan.'' Het was gisteren de tweede dag van de inhoudelijke behandeling van het liquidatieproces Eris: een mega-proces met 21 verdachten dat draait om vijf onderwereld- moorden en nog een reeks aan (mislukte) moordplannen. Tony de G. (36) groeide op in een crimineel milieu, verhandelde wa pens en drugs en werd opgevoed met de overtuiging dat je niet met de politie praat. ,,De criminaliteit was gewoon een gemakkelijke ma nier om geld te verdienen. Ik was mijn hele leven crimineel, maar ik had niks te maken met liquidaties. Dat was mij een brug te ver.'' Omdat Tony in zijn criminele leven veel vijanden maakte door te liegen over geld zocht en vond hij bescherming bij motorclub Caloh Wagoh. Hij raakte betrokken bij de liquidatie van de Amsterdamse crimineel Jair Wessels, sloeg op de vlucht naar Spanje en werd daar aangehouden. Hij had zich voorge nomen niets te zeggen bij de poli tie, maar gezien de hoeveelheid bewijs besloot hij in elk geval over zijn eigen rol te gaan praten. De G. was niet van plan over zijn criminele vrienden te verklaren, maar de kans een nieuw leven in te stappen en in één keer verlost te zijn van jarenlange zorgen over zijn veiligheid, deden hem beslui ten over te lopen naar Justitie en een kroongetuigedeal te tekenen. Hij ziet die als zakelijk. ,,Een deal waar we allebei beter van worden. Zij hebben iets aan mijn verklarin gen en voor mij is het een tweede kans.'' En dus legde hij belastende verklaringen af, onder meer over zijn vader en een van zijn beste vrienden. ,,Dat vond ik moeilijk.'' Nadat De G. in november 2018 werd gepresenteerd als kroonge tuige werd in zijn omgeving al di rect geopperd dat hij een onbe trouwbare getuige zou zijn. Zijn hele criminele leven loog hij alles bij elkaar. Waarom zou dat nu an ders zijn? ,,Die leugens gingen al tijd over geld. Dan sprak ik niet de waarheid en daar was ik me erg van bewust. Maar het is niet zo dat ik altijd over alles lieg.'' Zijn directe omgeving stond wel achter zijn keus om kroongetuige te worden en op de biechtstoel te gaan zitten. ,,Je ziet dat hele fami lies uit elkaar gescheurd worden. Ik wil dat leven achter me laten. Wat heb ik nou bereikt? Geen con tact met ex of kinderen. Dat besef kwam pas toen ik vast zat.'' Twijfel Desondanks heeft hij toch getwij feld, met name vanwege veilig heidskwesties. De trieste gebeur tenissen rondom kroongetuige Nabil B. in het aanpalende proces Marengo hebben ook hun invloed op deze zaak. ,,Alles ging bij mij over de veiligheid van mijn naas ten. Twijfelen of ik het goede heb gedaan doe ik iedere dag. Maar ik was al begonnen met verklaren. Ik maak me vooral zorgen over mijn naasten.'' Dat hij 50 procent straf korting krijgt aangeboden was naar eigen zeggen voor hem niet nodig. ,,Maar ik heb er wel recht op.'' Advocaat Christian Flokstra confronteerde de kroongetuige met het feit dat hij in zijn eerdere leven veel drugs gebruikte. ,,U zegt dat u moeite heeft met data en tijdstippen, dat u een verleden heeft als oplichter, dat u heel veel bent verhoord en dat u veel drank en drugs gebruikte. Hoe moet ik dan uit kunnen gaan van uw be trouwbaarheid?'' Volgens De G. is het uiteindelijk aan de rechtbank om daar een oordeel over te vellen. Het verhoor van de kroonge tuige gaat vandaag verder. Hotel Altastenberg in Winterberg, Duitsland Meer informatie en boeken op pzc.nl/vt2123 of bel Videotrips op 06-24937937 (ma t/m vr van 9-17 uur) tot wel korting vanaf woensdag 1 september 2021 Verdachten in liquidatieproces Eris. illustratie anp De Koninklijke Marechaussee, verantwoordelijk voor het toe zicht op de Nederlandse gren zen, heeft nauwelijks zicht op mensensmokkelbendes. Er is ook geen structurele aanpak van deze criminele groepen die illegaal mensen over de Nederlandse grens helpen. Hanneke Keultjes Den Haag De Inspectie Justitie en Veiligheid oordeelt hard in een rapport over grenstoezicht en opsporing. Vol gens de inspectie pakt de mare chaussee vooral incidenten aan. Hij speelde open kaart met Jus titie en legde tientallen belas tende verklaringen af over zijn criminele vrienden. Gisteren werd kroongetuige Tony de G. in de beveiligde bunker in Amster dam voor het eerst in het open baar verhoord in het liquidatie proces Eris. ,,Ik heb niemand ontzien.'' Yelle Tieleman Amsterdam -Tony de G., kroongetuige Ontdek het Sauerland in de nazomer en het najaar. Zo dichtbij en zo verrassend anders. In het hoogstgelegen dorp van Sauerland ligt het sfeervolle hotel Altastenberg. Al bijna honderdvijftig jaar lang! Hier zijn de vakanties onvergetelijk. En als klap op de vuurpijl liggen de Rothaar- steig, Winterberg en Willingen en de Kahler Asten om de hoek. Inhoud arrangement: 2x, 3x, 5x of 7x overnachting 2x, 3x, 5x of 7x ontbijt diner Sauerland Card (OV kortingen) gratis wifi en parkeren Prijzen p.p. per arrangement: 3 dagen - 99,- (t/m 12 dec 2021) 4 dagen - 139,- (en vanaf apr '22) 6 dagen - 229, 8 dagen - 319,- Prijzen zijn o.b.v. een 2-pk en excL. €20 boekingskosten en toeristenbelasting 2,00 p.p.p.n.). Voor 1-, 3- en 4-pk's geldt dezelfde per-persoonsprijs. Kinderkorting, zie website. Bij oranje reisadvies gratis annuleren tot 35 dgn voor aankomst binnen die tijd omboeken zonder wijzigingskosten. Afstand is vanaf Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13