EUWS 11 STOELENDANS KABINET Cora van Nieuwenhuizen (VVD) is opgestapt als minister. Ze wordt voorzitter van de brancheorganisatie van energiebedrijven. Een mogelijk gevolg: ambtenaren van het ministerie van EZK mogen twee jaar niet met haar praten. Onverwachts stapte VVD-veteraan Cora van Nieuwenhuizen (58) giste ren op als demissionaire minister van Infrastructuur en Waterstaat. Ze gaat per 1 oktober aan de slag als voorzitter van Vereniging Energie-Nederland, de branchevereniging van energiebedrij ven. Die club vertegenwoordigt onder meer Shell, Eneco, Vattenfall en Essent. Ook het Russische Gazprom is lid van de lobbyclub. Van Nieuwenhuizen zegt deze zomer te zijn bena derd voor de baan. „Het is nu een halfjaar na de ver kiezingen", vertelt ze. „De energietransitie wordt de komende jaren een grote uitdaging, maar wat de door slag gaf is dat de balans tussen werk en privé beter wordt. Het zijn echt tropenjaren geweest.'' De kritiek op de overstap is niet van de lucht. „Sorry, ik vind dit dus niet kunnen'', laat CDA- Europarlementa riër Esther de Lange weten. ,,Je neemt je verantwoordelijkheid serieus en maakt je job af. Bovendien roept een overstap naar een sector waar j e als mi nister mee bezig was vragen op.'' Ook SP-Kamerlid Renske Leijten is ont stemd: „Ministers en staatssecretaris sen die vroegtijdig opstappen: een nieuwe bestuurscultuur raakt steeds verder uit zicht.'' Afgelopen juli pakte D66-staatssecretaris Stientje van Veld hoven haar biezen bij het ministerie van Infrastructuur. Zij had een nieuwe baan en wilde niet wachten op het einde van de formatie. Ze werd vervan gen door een D66-Kamerlid. Van Nieuwenhuizen wordt opgevolgd door VVD'er Barbara Visser, die daarvoor staatssecretaris van Defensie was. Zo lijkt aan de stoelendans in het demis sionaire kabinet geen einde te komen. De overstap van Van Nieuwenhui- zen naar de energielobby is extra sail lant, omdat zij begin dit jaar korte tijd de scepter zwaaide over het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK). Dat ministerie gaat over alles wat met energie te ma ken heeft, zoals de gaswin ning, elektriciteitsnet werken en klimaatmaat regelen. Nadat VVD-mi- nister Eric Wiebes was opgestapt vanwege de toeslagenaffaire, verving Van Nieuwenhuizen hem voor vijf dagen. ,,Maar dat was alleen op papier'', laat Van Nieuwenhuizen vandaag weten. ,,Ik ben niet eens bij dat ministerie bin nen geweest.'' Een bron op het minis terie bevestigt die lezing, maar zegt dat Van Nieuwenhuizen in die vijf dagen wél stukken heeft gelezen en afgedaan. En ook in haar rol als minister van In frastructuur heeft ze veel kennis over de energiesector én alle klimaatplan nen van het kabinet. 'Waardevolle informatie' ,,Zij weet bijvoorbeeld dat we de kleine gasvelden in Nederland niet kunnen sluiten'', zegt de bron. ,,Dat zou miljar den kosten. Die informatie is voor de olie- en gasbedrijven waardevol.'' Deze week lekte uit dat het kabinet op Prins jesdag 6 tot 7 miljard euro extra uittrekt voor klimaatmaatregelen, zoals subsi dies voor elektrische auto's. ,,Ik heb me inhoudelijk nooit met energie bezigge houden'', verweert Van Nieuwenhui- zen zich. ,,Wat er is besproken over Prinsjesdag wordt al openbaar voor ik begin in mijn nieuwe functie. Ik heb dus geen informatievoorsprong.'' Toch zijn de gedragsregels van het Rijk duidelijk: die schrijven voor dat ambtenaren op een ministerie twee jaar lang geen contact mogen hebben met een vertrokken bewindspersoon die lobbyist wordt. Van Nieuwenhui- zen zwaaide vanaf 20 januari niet meer de scepter over EZK. Dat betekent dat zij pas vanaf 20 januari 2023 weer zou mogen praten met EZK-ambtenaren. Een woordvoerder van het ministerie kon dat vandaag niet bevestigen: ,,We duiken hier in en zoeken het uit.'' Rekeningrijden Van Nieuwenhuizen was sinds 2017 minister van Infrastructuur en Water staat. Daarvoor was ze jarenlang poli tiek actief en bekleedde bijna alle poli tieke functies die denkbaar zijn. Zo was ze namens de VVD gemeenteraadslid, lid van Provinciale Staten en provincie bestuurder in Noord-Brabant. Ook was ze Tweede Kamerlid en lid van het Eu ropees Parlement. Van Nieuwenhuizen stond als mi nister bekend om haar felle verzet te gen rekeningrijden. Ook was ze groot pleitbezorger van de opening van Lely stad Airport. In een interview met deze krant zei ze dat het ongeval met de Stint - waarbij vier kinderen met een elektrische bolderkar omkwamen op het spoor - het heftigste was wat ze als minister had meegemaakt. In 2019 meldde zij zich als mogelijke opvolger van VVD-leider Mark Rutte. In een interview antwoordde ze op de vraag of ze de eerste vrouwelijke pre mier van Nederland wilde worden: ,,Dat zou zeker mooi zijn.'' Meer geld voor krimpgebieden Weer man vast na 'Mallorca' 'Behoud straf politiemol M.' woensdag 1 september 2021 GO Weer kiest minister van Rutte voor nieuwe baan Steeds meer ministers en staatssecretarissen in het demissionaire kabinet stappen op. foto brunopress/ bewerking ad Hans van Soest Peter Winterman Den Haag IEric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat), afgetreden in januari 2021, opgevolgd door Bas van 't Wout, afgetreden in mei 2021, opgevolgd door Stef Blok. 2Halbe Zijlstra (Buitenlandse Zaken), afgetreden in februari 2018, op gevolgd door Stef Blok, afgetreden in mei 2021, opgevolgd door Sigrid Kaag. 3Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwik- kelingssamenwer- king), afgetreden in augustus 2021, op gevolgd door Tom de Bruijn. 4 Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat), afgetre den in augustus 2021, opgevolgd door Barbara Visser. 5 Bruno Bruins (Medische Zorg), afgetreden in maart 2020, opge volgd door Martin van Rijn, afgetreden in juli 2020, opge volgd door Tamara van Ark. DEN HAAG Scholen in krimpgebieden krijgen de komende jaren meer geld om goed onderwijs te kun nen blijven geven. Het kabi net trekt hier 22 miljoen euro extra voor uit. Het geld gaat naar scholen in bijna 40 regio's. Die moes ten eerst een plan indienen hoe ze willen inspelen op de dalende leerlingaantal len. Verwacht wordt dat het aantal leerlingen de ko mende jaren afneemt met 10 tot 30 procent. Scholen geven aan in te zetten op punten als samenwerking of een virtuele campus. HILVERSUM De politie heeft gistermorgen een zesde verdachte aange houden op verdenking van betrokkenheid bij het uit- gaansgeweld op Mallorca op 14 juli. Het gaat om een 18-jarige Hilversummer die wordt verdacht van het me- deplegen van een poging tot doodslag in een hore cazaak en het plegen van openlijk geweld in deze ho recagelegenheid en later op de boulevard in El Are- nal. Door het geweld kwam een 27-jarige man uit Wad- dinxveen om het leven en raakten anderen gewond. De woning van de man is doorzocht. Hij wordt vrijdag voorgeleid. Eerder hield de politie vijf verdachten aan, zij zitten nog in voorarrest. DEN HAAG De Hoge Raad kreeg gisteren het advies om de veroordeling van 'politiemol' Mark. M. te laten staan. De advocaat- generaal stelt in een onaf hankelijk advies dat de straf van het hof in Den Bosch zou kunnen blijven staan. Dat legde M. in mei 2019 in hoger beroep een gevangenisstraf van vijf jaar op voor het verkopen van geheime politie-infor- matie aan criminelen. M. ging in beroep. Het is nog niet bekend wanneer de Hoge Raad uitspraak doet. De Raad kan het advies naast zich neerleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11