7 dinsdag 31 augustus 2021 ken ontwikkelaars volgens Bernard steeds beter mee. ,,Voor hen is tijd vaak meer een probleem dan geld voor onderzoek. Het kost soms om een fractie van de totale bouwsom om goed onderzoek te kunnen doen. Vertraging in bouw of latere opleve ring is voor vastgoedontwikkelaars of wegenbouwers veel vervelender." Hollen en stilstaan Bernard en zijn collega hebben be hoorlijk wat ervaring met archeolo gisch onderzoek. Ze kunnen inschat ten waar mogelijk iets bijzonders te vinden zal zijn en hoeveel tijd dat ongeveer kost. ,,Maar op mooie ver rassingen, bijzondere vondsten zit ten ontwikkelaars vaak niet te wach ten." Langer onderzoek, vertraging in de bouw of aanleg, is meestal onge wenst. Archeologen moeten soms keuzes maken, wat laten ze liggen en wat onderzoeken ze. ,,Bij 't Groentje in Domburg kwamen we opeens resten van houten huizen tegen, die bloot leggen en onderzoeken kost veel tijd." Dat kan dan betekenen dat de archeologen een minder groot gebied grondig onderzoeken. ,,We weten liever heel erg veel van een paar hui zen dan een klein beetje van veel huizen." Schip vergaat twee keer Bernard moest ook met lede ogen aanzien dat een eeuwenoud oorlogs schip dat bij Ritthem ligt, steeds die per wegzinkt in de Westerschelde. ,,Daar is geen echte verstoorder en het lukte ons ook niet om geld vrij te krijgen om het schip te bergen." De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, Provincie en de gemeente besloten dat het halve wrak een duur onder zoek niet meer waard was. „Ontzettend jammer", vindt Ber- We weten liever heel erg veel van een paar huizen, dan een klein beetje van veel huizen - Bernard Meijlink nard, ,,want het schip dateert waar schijnlijk uit midden 16e eeuw. Het had ons veel kunnen leren over scheepsbouw in die tijd." Er werd toen nog vaak gebouwd zonder bouwtekeningen vooraf, weet Ber nard. ,,Dat maakt ieder schip uit die tijd razend interessant." Buitenland lonkte Bernard is geschoold als 'klassiek ar cheoloog'. Hij liep ook stage in Grie kenland en werkte in Rome met een beurs. ,,Je geldt dan een beetje als die 'chique archeoloog', een klassiek ge schoolde wetenschapper die het liefst aan de slag gaat in gebieden met duizenden jaren geschiedenis." Hij werkte ook in Duitsland, daar zijn vindplaatsen die je terugbrengen naar 2500, 3000 jaar vóór Christus. ,,Dat is natuurlijk ook heel bijzonder. Zeeland is dan eigenlijk heel erg jong." Natte kledderboel Want pas vanaf 2500 jaar geleden gingen de eerste mensen wonen in Zeeland, de midden Ijzertijd. Lang was het waterrijke gebied te drassig en onbewoonbaar. ,,Wat Zeeland zou heten was één natte kledder boel, het werd pas geleidelijk be woond." Het landschap is ook daarna enorm veranderd. Dorpen kwamen op en verdwenen, mensen moesten verhuizen en indringers als de Vikingen kwamen en gingen. Daarmee is er op Walcheren nog heel veel te ontdekken, weet Meij- link. ,,We hebben echt nog maar een paar procent van alle archeolo gische schatten naar boven ge haald.'' Hij denkt te weten waar de volgende hotspots liggen, maar houdt de kaken op elkaar. ,,Ik hoop dat we er op een dag bij kunnen en tijd en geld krijgen om alle onder zoek te doen!" GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39