Boekentip zomerhit Is alles wel zoals Muzikale cocktails O 8) O O 6 Letterlijke dieptepunten: archeoloog Bernard Meijlink werkt op Walcheren. Zijn handen jeuken als hij fantaseert over alle archeologische hoogtepunten die nog onder de Zeeuwse grond liggen. V Ten minste één vrouwenboek opnemen in de rubriek. Dat nam ik me voor toen ik als enige vrouw werd uitverkoren om dit jaar de vantieleestips te geven. Al die man nen, die schrijven vast veel over sport... Oeps. Ook op mijn lijst staan verschillende boeken over wielrennen. Nog maar eens kritisch naar kijken en schrappen. Maar eerst het vrouwen boek. Ik kies voor Daphne Deckers. Haar hu mor spreekt me aan en Alles is zoals het zou moeten zijn voldoet dan ook helemaal aan mijn verwachting. De ingrediënten zijn simpel, alhoewel soms een tikje vreemd. Man en vrouw zijn al jaren gelukkig samen. Suc cesvol, rijk en het leven lacht ze toe. Zij wil een kind, hij niet. Zij Ver geet' de pil en raakt zwanger. Hij boos. Op de dag dat ze - net be vallen in het zieken huis - hem ziet rom melen in zijn zakken en door zijn knieën ziet zakken weet ze het zeker: hij gaat haar ten hu welijk vragen. Al associaties met de Boeketreeks? Nee nee, laat dat maar aan Daphne Deckers over. Want met een stevige klap spat deze zoetsappige droom uit elkaar. Wat volgt is een bij tijden hilarisch verhaal over vriendinnen onder el kaar, drank, nachtelijke poepluiers en onbe reikbare mannen. Een aanrader voor een paar heerlijke middagen onbekommerd leesple zier. DAPHNE DECKERS Iaxim Schipper is een Zeeuw met een nostalgisch Caribisch hart. Eerder maakte hij naam met de band Tuxedo Bandido, maar nu legt hij zich toe op solopro jecten, met aliassen zoals M.E.F. (Maximum Electric Field) en El Maxicano. Onder de naam Massimo Tutti brengt hij een 'tropische mix van cocktail spy lounge en latin percussie', beïnvloed door de space age pop van Juan Garcia Esquivel en de jazzy gitaarvi- bes van Wes Montgomery. Dat levert, net als destijds met Tuxedo Bandido, uiterst smakelijke muzikale cocktails op, zoals deze zo mer Dry Martini's and Wet Bikini's. Hij maakt er ook zelf videoclips bij, in dit geval een bonte mengeling van retro spy-fï films, (echte en fictieve) reclames en eigen materiaal. Wie een vakantiegevoel wil krijgen, hoeft niet ver te reizen. Massimo Tutti draaien volstaat. Tientallen tempelstenen uit de Romeinse tijd die opeens blootliggen op het strand van Domburg. Ze laten afbeeldingen van de onbekende godin Nehalennia zien. In de 17e eeuw doken de eerste ste nen weer op, van onder het zand op het strand. In de eeuwen erna haal den ook vissers veel Nehalennia 'vo- tiefstenen' omhoog. In zeeën van tijd speurden archeologen onder wa ter en onder het zand naar bijzon dere voorwerpen. ,,Maar we hebben nog steeds maar het tipje van de sluier opgelicht", zegt archeoloog Bernard Meijlink. Nee, een archeoloog die als een In diana Jones door grotten en tempels rent, is Bernard niet. Hij rooft geen schatten uit mysterieuze graven. Het Hollywoord-beeld van een archeo loog als avonturier of rover past hele maal niet bij zijn werk. Hij glimlacht over clichés uit de avonturenfilm over archeologie. ,,Zoals Indiana lukraak spullen steelt, is een doodzonde in de seri euze archeologie. Je gooit de context weg als je zomaar voorwerpen weg haalt. De verhalen die schuilgaan achter bijzondere vondsten, verlies je." Het gaat ook tegen wet- en regel geving en verdragen in, voegt hij toe. Handen jeuken Meijlink werkt voor de Walcherse Archeologische Dienst (WAD). Sa men met collega Bram Silkens pro beert hij de Zeeuwse ondergrondse geschiedenis in kaart te brengen. Voor hen is het vaak afwachten tot een interessante plek bedreigd wordt. ,,Mijn handen jeuken soms, ik ken een aantal plekken op Walcheren waar vrijwel zeker zeer interessante dingen te vinden zijn", zegt Meij- link. ,,Maar in bijvoorbeeld het Ver drag van Malta over archeologie is vastgelegd dat je als archeoloog pas in actie komt als een plek bedreigd wordt." Tot die tijd wordt de bodem gezien als de beste bewaarplek voor archeo logische items. Ook toekomstige ge neraties moeten gelegenheid krijgen onderzoek te doen. Spullen die al eeuwen ergens liggen zullen er vast nog héél lang kunnen liggen. Pas als een vindplaats in gevaar komt, door bijvoorbeeld bouw- of graafwerk zaamheden, begint de actie. Het uit gangspunt is dan dat de verstoorder van een plek betaalt voor archeolo gisch onderzoek. Hoe kijk je onder de grond? ,,Door oude kaarten te bekijken en historische geschriften te lezen, heb ben we een idee wat er op ooit een bepaalde locatie was. Er is een aantal 'hotspots', op die plekken mag je ver wachten dat er iets te vinden is." Ber nard vertelt over de ringwalburgen die er ruim 1000 jaar geleden waren. Op Walcheren had je 'Duinburg', het latere Domburg en de 'middelste burcht', Middelburg en de 'zuidelijke Ringwalburg', Souburg. De burgen moesten burgers beschermen tegen de plundertochten van de Vikingen. ,,Het waren ronde nederzettingen en we hebben een goed idee van de omvang, dus je kunt uittekenen wat binnen die burgen lag en waar men sen moeten hebben gewoond en ge leefd." Meteen graven is niet nodig. Ook grondboringen en bodemmon sters kunnen helpen de aardlagen te 'lezen'. Op Walcheren zijn in gebie den die al lang zijn bewoond, zoals de ringwalburgen, soms wel zes 'be- woningslagen' te herkennen. ,,Aarde- werk, bouwmaterialen kunnen wat vertellen, maar ook fosfaten kunnen laten zien waar mensen poepten en plasten." Plekken waar gebouwd wordt, bie den kansen. ,,Vóór een projectont wikkelaar aan de slag mag, moet eerst onderzocht worden of het mogelijk een archeologisch belangrijke plek kan zijn." Dat is ook verankerd in be stemmingsplannen, inmiddels wer- - 1 Op mooie verrassingen, bijzondere vondsten zitten ontwikkelaars vaak niet te wachten dinsdag 31 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze week geeft verslaggever Melita Lanting een inkijkje in haar boekenkast. Verslagge ver Rolf Bosboom kiest zomerhits uit. Alles Is zoals het xpD moeten zijn - 'Maar een paar procent van de schatten is boven gehaald' GO Arie Westeneng Oost-Souburg 8) <U Bernard Meijlink op de Karolingenburg bij Oost-Souburg. De kam en de schaats in zijn handen komen niet daarvandaan, maar stammen wel uit dezelfde tijd. Bij werkzaamheden bij de Zware Plaatwer kerij in Vlissingen wer den menselijke resten gevonden. Een kam die Meij- link uit de grond heeft gehaald. Bernard Meijlink bij opgravingen in Se- rooskerke. FOTO LEX DE MEESTER EN DIRK-JAN GJELTEMA - Bernard Meijlink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38