Toch maar opruimen 8 NIEUWS REPORTAGE FORMULE 1 Zandvoort is een dorp van ondernemers. Nu de Formule 1 er eindelijk weer neerstrijkt, pikken ze graag een graantje mee. Maar helemaal geloven doen ze het nog niet. ,,Ik denk dat de meeste mensen op het circuit blijven." IN QUARANTAINE DAG 532 ik vermoed dat iedereen die vreest dat-ie na 20 september weer naar zijn werk moet, nog even de kans aangrijpt om in de baas zijn tijd de zol der op te ruimen. En de schuur. En de kelder. Want het was superdruk bij het milieupark. Eh.. ja, ik moest er ook toevallig zijn. Het liep weer eens de spuigaten uit. Wat een mens allemaal niet verzamelt. Of beter: niet weggooit. Ik ben zelf de ergste, hoor. Mijn vrouw noemt mij een hoarder. Zo ziekelijk is het niet, volgens mij. Maar ik krijg het gewoon niet over mijn hart om twee tapijten weg te gooien die vlak daarvoor nog in de woonkamer lagen. En drie lampen, die bij mijn boekenkasten hoorden. Niet dat ik ze nodig had de afgelopen drie jaar. Want zolang liggen ze al op zolder te verstoffen. Maar nu niet meer dus. Ik pakte door. Het moest maar eens. En die printer die het niet meer deed. En dat immense kussen dat nergens past maar te goed was om weg te gooien. En een schaak spel zonder koningen en de stofzuiger natuurlijk. Om de stofzuiger was het tenslotte allemaal begonnen. Die begaf het eergisteren. Zomaar. Zelden meege maakt. Ze worden weleens slechter. Maar deze: met een heel hoge versnel ling van het toerental, als een laatste jammerklacht en toen ineens niets meer. En ik was nog maar net begonnen Ik krijg het niet over mijn hart twee tapijten weg te gooien die net nog in de kamer lagen met zuigen. Helemaal niks. Je gelooft het eerst niet. Probeert nog eens een ander stopcontact en nog een. Maar niks, nada. Niet meer te repareren. Moet er een nieuwe komen natuur lijk. En deze dan? De kinderen zijn knutselaars geworden in de vakantie. 'Mag ik daarmee knutselen' is sindsdien een veelvoorkomende uitspraak hier in huis. Dus die deden al een claim: ,,Mogen we d'r mee knuts..." ,,Nee, hij gaat weg." Nou ja, zo begon het dus. En ook de kapotte wekkerradio. En dat kinder fietsje dat niemand in de buurt meer wil. Alles. In de auto ermee. Liep ik net een paar keer met al die spullen van huis naar de auto, komt de buurvrouw langs. ,,Oh, ik moet ook nog zoveel weggooien." Haar man is een tijdje geleden overleden. Stapels platen, vertelde ze. En cd's, van klassieke opera's en zo. ,,Brrr, ik moet er niks van hebben." ,,Platen, echt waar?" vroeg ik. Morgen kan ik even komen kijken. Op het strand van Zandvoort, pal voor Tent 6, vouwen vier vrouwen zich om negen uur in de ochtend onverstoorbaar in een knoop. Pit- stopyoga, zegt Monique Christi- aans van ZenZo Yoga lachend. Een 'rustmomentje'. Even naar binnen keren bij alle drukte. Wat de vrou wen niet weten: ze maken deel uit van Zandvoort Beyond, het feest programma waarmee het dorp zichzelf op de kaart wil zetten nu komend weekend eindelijk, na meer dan 35 jaar afwezigheid, de Formule 1 weer drie dagen lang door de duinen zal knetteren. Christiaans is gevraagd door Zandvoort Marketing om de strandsessies die ze toch al houdt dezer dagen in te zetten voor de dorpspromotie. Dan zeg je als lokale ondernemer geen nee. Het grote geld zal verderop worden verdiend, achter de hermetisch gesloten hekken van het circuit. Maar in het dorp pikken ze graag hun graantje mee. Twee jaar geleden, toen voor het eerst sprake was van de komst van de Grand Prix, werd de economi sche spin-off door circuitdirecteur Robert van Overdijk nog geschat op 100 miljoen euro. Burgemeester David Moolenburgh was in zijn nopjes. ,,De komst van de Formule 1 belooft een groot spektakel te worden", zei hij na verlening van een evenementenvergunning aan de organisatie,,Heel Zandvoort zal meeprofiteren van de extra aandacht en bezoekers die dit eve nement met zich meebrengt." De verwachtingen zijn hoog en dus draait op het Badhuisplein het reuzenrad onafgebroken zijn rondjes en is een stukje verderop een opblaasbare kartbaan voor kinderen geplaatst. Brasserie Zin in de Haltestraat heeft ondertus sen vast de Max Burger op het menu gezet, in de varianten 'safetycar' en 'poleposition' (lekker pittig met jalapenos). Luidruchtig Bij souvenirshop Ans staat eige naar Frank van der Marel zijn ramen te lappen. Hij is niet zo'n prater, zegt hij. En dus laat hij het commentaar graag over aan zijn vrouw Marieke. Die moet het alle maal nog zien gebeuren. ,,Sterker nog'', zegt ze, ,,Wat doet een toe rist die een dagje naar het strand wil en ziet dat alle treinen vol zit ten met luidruchtige fans van Max Verstappen? Precies: die gaat naar Scheveningen." Dan komt haar man zich er toch even mee bemoeien. Al 47 jaar staat hij in zijn winkeltje. Hij heeft de laatste Grand Prix op Zand- voort in 1985 nog meegemaakt. Zaten ze met zijn allen in hotel Bouwes, de Italiaanse mecaniciens en hun families. Een feest was het en voor ze weggingen kwamen ze bij hem nog even een souvenirtje kopen. Maar nu? ,,Het is allemaal massaler geworden, terwijl er nog steeds twee wegen naar Zandvoort lopen. Als het een puinhoop wordt, gooi ik de deur net zo lief een paar dagen dicht." Marieke: ,,Ik denk dat de meeste mensen op het circuit blijven." Frank: ,,Of het wordt te rustig, of het wordt te druk." Groot ingekocht hebben ze in elk geval niet. Tussen de gekleurde schepjes en emmertjes, de schel pen, sleutelhangers en de ansicht kaarten staan een paar flesjes Zandvoortse 'Smeerolie' (14,9 pro cent), maar dan heb je het ook wel zo'n beetje gehad. Elders in het dorp leeft nog wel hoop. In de vitrine van Zandvoort Makelaars hangen advertenties van Zandvoorters die hun huizen aan de man proberen te brengen. 'Beleef deze fantastische Formule 1 vanuit uw eigen strandhuis in het pittoreske Zandvoort aan Zee, op loopafstand van het circuit!' Vier personen, 12.000 euro. Met (drie) tickets erbij: 15.000 euro. Ook de hotels laten zich niet onbetuigd. Een appartement van 60 vierkante meter met één slaap kamer bij Beach Suite Sand doet in het weekend van de Grand Prix meer dan 6.000 euro. Dezelfde kamer een week later: 577 euro. Hebben de Zandvoorters de dol lartekens in de ogen? ,,Misschien", zegt Jolanda Perol van Zandvoort Makelaars. ,,Maar storm loopt het niet. Het is onrustig. We hebben pas op het laatste moment te Ik kan er nog steeds niet bij dat het gaat gebeuren zaterdag 28 augustus 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Marcel Wiegman Zandvoort .,_d® - Marcel Busscher, Formule 1-fan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8