'Een JB met ijs, gotta-bé con hielo, dat moet je hier vlot kunnen zeggen,dan hoor je erbij' 'Niet echt, maar ouders binden je toch wel, je wilt niet te ver weg van ze zijn. En omgekeerd. Ik heb dat nu met Pablo. Hij is het huis uit en reist veel, maar we zoeken elkaar vaak op. Het idee dat je snel bij elkaar kunt zijn als je wilt, als het moet. We hebben nu dit appartement in Barcelona, maar ik zou niet in Australië of New York gaan wonen.' 'Ik werkte mee aan het radioprogramma Borat, van de VPRO. Met mijn walkman nam ik cassettebandjes op, en elke week verstuurde ik er een per post. Een kopie was er niet, maar de bandjes kwamen gelukkig altijd aan. Ik had een appartement voor honderd gulden per maand en dacht: als ik van een beetje radio nét kan leven, dan kan ik hier ook wel een boek schrijven. Ik had echt dat romantische idee: ik woon in Barcelona, ik heb er de liefde van mijn leven gevonden, en dan zit ik hier, aan dit tafeltje in het café, een roman te schrijven. Ik lijk Hemingway wel, dacht ik, maar dan met een ander postuur.' 'Nee, whisky. Het was mijn eerste roman, ik wist niet hoe ik dat tot een goed einde moest brengen. Vanaf een uur of 10 zat ik te piekeren over de volgende zin, het vlotte niet. Ik merkte dat ik na de lunch wat losser werd, met een biertje, glas wijn, soms een cognac in de koffie. Ging ik snel naar huis om die lichte roes vast te houden, en dan schreef ik wel weer een bladzijde. Maar er zat toch tijd tussen dat restaurant en naar huis gaan, ik moest eigenlijk metéén als ik een glaasje had genomen aan de slag. Dus ging ik 's middags naar Adonis, bestelde een whisky, een JB met ijs - gotta-bé con hielo, dat moet je hier vlot kunnen zeggen, dan hoor je erbij. Begon ik in m'n blocnote te schrijven, bestelde ik een tweede. Veel schrij vers zeggen: als ik wat drink bij het schrijven en ik lees het de volgende dag terug, dan valt het tegen, je overschat jezelf. Maar ik had precies het tegenovergestelde. Ik dacht: dit lukt mij nuchter nooit.' 'Ha, nee... Dat was mijn eerste roman, hè, dan ben je zoekende. Ik schrijf al jarenlang 's morgens vroeg, en dan zit ik echt niet aan de drank. Soms zoek ik een andere roes op, met sporten. Ga ik voor het schrijven hard lopen, dat werkt ook. Maar ik smokkel ook weleens, hoor. Als het 's morgens niet wil MEZZA 15 Was het ook een vlucht, voor het verdriet of iets anders? Waar leefde je van in Barcelona? En geen glas daiquiri voor je. En zo heb je sindsdien al je boeken geschreven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 87