Betogers die spugen, dreigen én filmen... 7 Ze zuigen, schelden, gaan pal voor je staan schreeuwen dat je een landverrader bent. De 'nieuwe demonstrant' tart de politie tot op het bot, zoals pas te zien bij een geweldloze aanhouding in Den Haag. Hoe blijven agenten dan kalm? ,,Eén verkeerde blik en je hebt een steen in je nek.'' Er werd geen een mep uitgedeeld, er ging geen ME'er door het lint, het was een aan houding van het ni veau 'u bent nu gear resteerd, loopt u mee naar het bu reau'. Vanwege een rookbom. Maar het handjevol agenten dat een man arresteerde tijdens een on aangekondigde coronademonstra tie, moest daarna een walk of shame ondergaan die te gênant voor woorden was. De horde men sen gedroeg zich zó schaamteloos, dat menige kijker het gevoel kreeg: pak die knuppel en ram er maar op los. Maar de agenten bleven kalm, de wandeling ging door, het scande ren van 'schaam je kapot', 'politie- politie hoeren van justitie' en 'landverraders' ook, ziektes erbij natuurlijk. Dreigen, provoceren, joelen, in de weg lopen, de boel blokkeren met een fiets. En maar zuigen: ,,Je gaat me niet slaan!... Wat wil je dan met die stok!'' De agenten lieten zich niet uit de tent lokken. Het bleef bij een enkele tik op de benen van een man die z'n camera ongeveer in het gezicht van een agent drukte. Normale mensen De agent als pispaal. ,,Het is van alle tijden, maar corona heeft er wel een flinke schep bovenop ge daan'', zegt Jan Struijs van de Ne derlandse Politiebond. ,,Dit zijn mensen die denken absoluut 100 procent gelijk te hebben. Een hooligan is tóch berekenender, die denkt: oeh, veel agenten, even wegblijven. Maar deze mensen stoppen niet, die gaan.. maar... door. Valt ook totaal niet mee te praten: een vent die door rood rijdt, kun je nog uitleggen dat het gevaarlijk is en dan hoor je vaak: 'Oké, sorry, ik had haast'. Maar bij deze mensen heeft dat geen zin.'' ,,Door corona is een nieuw soort demonstrant ontstaan'', zegt Leen Spoor, voormalig straatagent en nu bestuurder van de Politieaca demie. ,,Licht ontvlambaar en op gebrandWant het is dus hele maal niet zo dat mensen zich wel kunnen vinden in de maatregelen. De mensen zijn het gewoon beu. Er gaan mensen demonstreren van wie ik het nooit had gedacht, tante Bep uit Drachten, een leraar van een basisschool, die zie je ook allemaal ineens op de bühne. Nor male mensen. Je zou zeggen dat die meer voor rede vatbaar zijn. Maar er hoeft maar ^ets te gebeu ren, één aanhoudinkje, en alle frustratie komt eruit.'' Afstand Je ziet het gebeuren op dat filmpje uit Den Haag. Gewone mensen die zich afreageren op agenten. ,,Per- fect lesmateriaal", zegt Ibrahim Bakar Omar, docent aan de Poli tieacademie. ,,In feite is deze aan houding niets anders dan een aan houding op een horeca-avond vol dronken mensen. Wat er anders aan is, is dat je denkt: hè, deze nor male mensen? Maar verder maken agenten dit zo vaak mee. En ze doen het perfect: de taak is de ar restant van A naar B vervoeren. Daarvoor creëren ze een veilige Met corona kwam een nieuw soort betoger, licht ontvlambaar en opgebrand werkomgeving, door om hem heen te gaan staan en een afstand te creëren naar de demonstranten. Een minimale afstand weliswaar, maar hoe bezwaarlijk is het feite lijk dat ze dichtbij zijn? En die en keling die te dichtbij komt, wordt eerst gewaarschuwd dat geweld kan worden gebruikt. En krijgt dan een proportionele tik. Niet te hard, net voldoende om die man iets naar achteren te laten gaan.'' Terug naar de basisvaardighe den. KIS, is het principe wat vaak wordt toegepast: 'Keep It Simple.' Is dat dan de manier om je hoofd koel te houden als de ziektes, op merkingen over landverraad en klodders spuug om je heen sui zen? ,,Het klinkt voor de hand lig gend'', zegt Spoor. ,,Maar het is toch zaak om de-escalerend te werken: geen oogcontact maken, geen onzekere houding aanne men, niet grinniken ook, hè, want één verkeerde blik en je hebt een steen in je nek. Dat wordt einde loos geoefend met simulaties en acteurs. Want het lijkt simpel, maar doe het maar, agenten zijn ook maar mensen.'' Dat weet ook Struijs: ,,We moe ten dit ook weer niet normaal gaan vinden. Als je honderd keer hoort dat je een ziekte moet krijgen, gaat dat wel onder je huid zitten. Daar over moet je veel blijven praten, zorgen dat je morele schild hoog is.'' Dat laatste constateerde lector weerbaarheid aan de Politieacade mie Annika Smit al eerder dit jaar in een stuk dat ze schreef naar aan leiding van de avondklokrellen. Zij beschreef daarin dat al die 'onbe grijpelijke agressie van huisvaders' erin hakte bij agenten: ,,Sommigen zeggen dat hun mensbeeld is ver anderd.'' Doxing En daar komt nóg iets bij kijken: doxing, met naam en adres op so ciale media te kijk worden gezet. ,,Daar zit echt een stijgende lijn in, omdat er zo veel meer demonstra ties zijn'', zegt Rik Lemmens, hoofd handhaven netwerken in Den Haag. Dat dit collega's extra raakt, staat buiten kijf. ,,We praten daar veel over, ook na bepaalde operaties. Mocht het gebeuren, dan beginnen we ook meteen een strafprocedure. De agent moet we ten dat de organisatie achter hem of haar staat. De emoties moeten er intern uit, zodat we buiten weer professioneel kunnen handelen.'' Nog even terug naar dat filmpje dan. Want waarom die treiterende demonstranten niet gewoon op pakken? ,,Ik krijg daar veel vragen over'', zegt Jan Struijs. ,,Want ja, ze staan toch op beeld? Maar je moet wel genoeg mensen beschikbaar hebben. Er is door corona zo veel werk bijgekomen. Ik bedoel: als je bij elke demo duizend man achter de hand moet houden, zijn we snel uitverkocht.'' zaterdag 28 augustus 2021 GO Tijdens een aanhouding op het Binnenhof (van de man in het zwarte shirt) worden de agenten geprovoceerd, gehinderd en uitgescholden door de omstanders. videostill hoe blijven die agenten zo kalm? Victor Schildkamp Den Haag/Apeldoorn - Leen Spoor, Politieacademie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7