'Zelf doen, met water en zeep, is nog altijd de beste methode' Modder, vogelpoep, regen of juist felle zon: de lak van je auto heeft het zwaar te verduren. Na de vakantie heeft die wel wat zorg verdiend. Zes vragen aan Yves De Boeck, docent carrosserie bij opleidingsinstituut Syntra in Mechelen. 3x handige hulpjes 18 1 Waarom zou je je wagen eigenlijk wassen? ,,In de lucht en regen zitten stoffen die schadelijk zijn voor de lak van een wagen. Hetzelfde geldt voor uitwerpselen van vogels. Als je die er te lang op laat zitten, tasten ze de laklaag aan. Haal die dus zo snel mogelijk weg, maar voorzichtig. Duiven eten bijvoorbeeld voor hun spijs vertering ook steentjes. Als je de uitwerp selen er gewoon afwrijft met een doek, maak je een hoop krassen. Je moet ze dus losweken en voorzichtig afspuiten. Anders doe je meer kwaad dan goed. De laatste jaren worden steeds vaker ke ramische coatings aangebracht op de car rosserie. Die vormen een extra bescherm laag op je lak, en stoten alle vuil af. Je moet je wagen dan jarenlang niet grondig was sen, maar om de zoveel tijd eens afspuiten om het merendeel van het vuil te verwij deren. Zo'n coating kun je niet zelf aan brengen, dat gebeurt bij een professional. Bij een nieuwe wagen kost die optionele beschermlaag je meestal 400 a 500 euro.'' 2 Stel dat je die investering niet wilt doen: hoe was je je auto dan het best? ,,Zelf je auto wassen, met water en zeep, is nog altijd de beste methode. Al zijn er wel wat zaken om op te letten. Zorg er bijvoor beeld voor dat je genoeg water gebruikt. Voor je met zeep begint, moet je goed spoelen, het liefst onder hoge druk. Zelf gebruik ik een hogedrukreiniger en zet die op de middelste stand. Houd de spuit er niet te dicht op: bewaar een halve meter tot een meter afstand van je auto. Anders zou je schilfers lak kunnen afspuiten. Zorg ervoor dat zo'n tachtig procent van het vuil zo wegvloeit. Uiteraard kun je ook een gewone tuin slang gebruiken, maar die spoelt minder grondig én verbruikt meer water. Gebruik als het even kan regenwater met behulp van een pomp: daar zit geen kalk in. Bo vendien moeten we tijdens droge periodes zuinig zijn met ons kraanwater. Dat is het voordeel van een carwash: die recyclen het meeste water, waardoor ze heel weinig per auto verbruiken.'' 3 Hoe zepen we zelf onze wagen in? „Gebruik vooral de juiste zeep. Afwasmid- del voor de vaat is niet geschikt voor je auto, daarmee haal je eventuele bescherm lagen op je carrosserie weg. Kies liever voor een speciale autoshampoo met wax. Die koop je bij je garagehouder of bij gespecia liseerde winkels. Let erop dat je bij het inzepen schoon materiaal gebruikt. Een klassieke spons is uit den boze, want daar kruipt veel stof en ander vuil in. Als je dan gaat smeren, riskeer je krassen te maken. Gebruik liever speciale poetsdoeken met microvezels. Die beschermen de lak van je auto en laten so wieso geen krassen achter. Ik gebruik graag handschoenen van microvezels. Spoel die tijdens het inzepen tussendoor af en toe uit in je emmer. Die moet ook schoon zijn. Vuile emmers zitten vol stof en zand. Gebruik bij voorkeur een gridemmer. Die heeft een roostertje, dat werkt als een dubbele bodem. Al het vuil zinkt zo naar beneden, waardoor je water schoon blijft.'' 4 Hoe maak je de velgen schoon? ,,Voor velgen bestaat er speciale velgen spray die roest en remstof zeer snel oplost. De meeste sprays kleuren paars als de in werking gebeurd is. Daarna moet je ze met de hogedrukreiniger afspuiten. Je kunt een velgenborstel met microvezel gebruiken voor de hoekjes en kantjes.'' 5 Wat is de goede wastechniek? ,,Ga van boven naar beneden. Onderaan kleeft het meeste vuil, dat wil je echt niet uitsmeren over de rest van je auto. De bodem en wielkasten kun je ook afspuiten met de hogedrukreiniger. Onder je wagen kruipen om met de hand de bodem te poetsen hoeft niet. Ik raad aan om in plaats daarvan één keer per jaar, na de winter als er zout is gestrooid, met een bodem programma in de carwash de bodem te reinigen. Was je auto trouwens in de schaduw, niet in het felle zonlicht. Zo droogt de wagen op zonder strepen. Gebruik voor het drogen ook een microvezeldoek. De binnenkant geefje een stofzuigbeurt. Heb je leer in je interieur, voed dat dan twee keer per jaar met een speciale crème. Neem het stof af van het dashboard. De vensters aan de binnenkant poets je gewoon met het product voor de ramen in huis.'' 6 Is zelf wassen beter dan de carwash bezoeken? ,,Zeker als je met een donkere wagen naar de carwash gaat krijg je swirls, oftewel was- krassen op je carrosserie. Als je auto in de zon staat, zie je kraskringen. Daar heb je geen last van als je met de hand wast. Scha delijk zijn swirls niet, maar mooi evenmin. Om die kringen weer weg te krijgen, moet je wagen gepolijst worden. Dat zijn kosten die je liever vermijdt.'' ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 GO THOMAS ROSSEEL FOTO GETTY IMAGES Turtle Wax dubbelzijdige washandschoen, €6,75 (o.a. 123autoparts.nl) HG wax shampoo (950 ml), €5,89 (o.a. Hornbach) ®uto reiniger bescherm® Voodoo Ride emmer met grid (15l),

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66