Nog gauw bollen planten voor bloemen in de herfst :ht van alle laptops. EIGEN TUIN EERST tweakers 17 ROMKE VAN DE KAA Rucola Waterkers Romaine sla Ook wel krulan- dijvie genoemd. Slasoort met smalle, ge krulde bladeren waarvan de buiten ste groen zijn en de binnenste (het hart) geel. Hij smaakt iets bitter en is vrij knapperig. Heerlijk in de be roemde 'salade Lyonnaise' met spek en gepocheerd ei, maar je kunt 'm ook kort koken, bakken of smoren. Slasoort met het nootachtige van walnoot, pittige van mosterd en iets bittere van witlof. Lek ker in salade en op brood, maar ook boven op pizza en pasta of in stamppot en pesto. Net als rucola geeft water kers je gerecht pit, alleen is hij frisser en qua smaak wat meer peperachtig. Verwijder - als je er een salade, stamppot of pesto van maakt - al te dikke stelen. Licht zoete en stevige knapperige slasoort met grote bladeren. Klassieker in caesarsalade (met crou tons, ei en worcestersaus), maar ook heerlijk om mee te stoven in een lamsfricassee. Little gem Lollo rosso en lollo bionda Zowel de soort als de naam van deze sla is afkomstig uit Italië. Luxe, mooie slasoort met kleine krul letjes, verkrijgbaar in rood (rosso) en groen (bionda). Net als bij eikenbladsla is de rode variant iets kruidiger dan de groene. Weetje: om botersla, eikenbladsla, lollo rosso en lollo bionda mooi ste vig te houden, scheur je ze in plaats van ze te snijden. De kleine variant van romaine sla, ook wel baby romaine genoemd, kun je veelzijdig inzetten. Trek de bladen eens los en serveer deze als bootjes. Of snijd ze, smeer ze in met olie en gril de helften in een grillpan of op de barbecue. Recept slabootjes Bloembollen planten in augustus - is dat niet wat vroeg? Jazeker. De Grote Drie, tulpen, hyacinten en narcissen, plant je pas in september en oktober, maar er zijn behoorlijk wat bollen die in het najaar bloeien. Die moeten nu met spoed de grond in. Een voorbeeld is de herfsttijloos, die ook wel naakt- bloeier wordt genoemd omdat de bloem in de herfst verschijnt, maar het blad pas in het voorjaar. Herfst tijlozen lijken wel wat op reuzen- krokussen en bloeien met grote lila of witte bloemen. Doordat ze geen ondersteunend blad hebben staan ze nogal wankel op hun steel, waardoor ze het gevaar lopen dat ze bij een onweersbui tegen de grond gaan. Maar daaraan valt een mouw te passen. Je kunt ze bijvoorbeeld in het gazon planten, waar ze door het omringende gras overeind worden gehouden. Ze brengen een vleugje voorjaar in een herfstige tuin en bloeien het hele najaar. Houd wel re kening met het blad dat in het voor jaar in royale toeven boven de grond komt. Je moet dat eerst laten afster ven voordat je het gras gaat maaien. Tegen die tijd is het eind mei. Wie dat als een on overkomelijk bezwaar ziet, kan die herfsttij lozen ook op een open plek in de border plan ten. Ook daar kun je steun bieden door de bollen door een lage bodembedekker heen te laten groeien. Een herfsttijloos wordt zo'n 25 centimeter hoog. Dat betekent datje een min der hoge bodembedek ker moet kiezen, anders zie je niks. Kies bijvoor beeld kruiptijm, stekel nootje of een andere plant die een laag tapijtje vormt. Een platgroeiend sedum zou ook in aanmerking kunnen komen. Waar bestel je herfst tijlozen? Je kunt naar een tuincentrum gaan, maar dat is nooit gewel dig gesorteerd in bloembollen. Tij dens de bollenplanttijd zijn ze daar hun hallen aan het uitruimen voor de kerstversieringen. De aangewezen weg is om ze online (of per brief) te bestellen bij de verzendhuizen. De meeste leveranciers zitten in wat vroeger de Bollenstreek was, voordat de bollenteelt grotendeels naar Noord-Holland en de Noordoostpol der verhuisde. Verberghe, een groot handel die ook aan particulieren levert, Peter Nijssen in Heemstede en Hein Meeuwissen in Voorhout zijn betrouwbare adressen. herfsttijloos is Colchicum. Er zijn flink wat soorten. Zelf ben ik nogal weg van de inheemse soort, Colchi- cum autumnale, die langs de Geul in Zuid-Limburg groeit. Als hij tenmin ste niet door de recente zondvloed is meegesleurd. Er bestaat ook een witte vorm, Colchi- cum autumnale 'Album'. Niet goed koop, maar wonder schoon. Een slag groter is Colchicum speciosum, waar van ook een witte vorm verkrijgbaar is. En de kampioen is Colchicum byzantinum, met knollen zo groot als een vuist. Deze soort wordt ook als 'droogbloeier' verkocht omdat je hem zonder water of aarde in bloei kunt laten komen. Daarna plantje de uitgebloeide bol in de tuin. GO ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 Botersla. foto's getty images Bak wat stukjes kip, vlees of vis, vul de slabootjes (losgehaalde blaadjes little gem) ermee en top af met een yoghurt- mayonaisedressing en tuinkers. Lekker en gezond. Colchicum byzantinum De wetenschappelijke naam van de Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65