de mensen hier maar niet op de knieën kreeg 13 in het Afghaanse leger. Als de colonnes eenmaal bin nen zijn, worden de eerste en de laatste tanks uitgeschakeld door raketten van Massouds mannen, die weer snel uit het zicht ver dwijnen. Vervolgens daalt er vanaf de hellingen een kogelregen neer op de Russische manschap pen, die letterlijk geen kant op kunnen en bij hun vlucht de tanks moeten achterlaten. Zo gaat het elke keer. De tanks worden vanzelfsprekend weer opgelapt door de moedjahedien. Krijgsge vangenen worden niet gemaakt. ,,De haat tegen de Russen is te groot", zegt Massoud in die tijd. ,,Veel strijders hebben door de communistische terreur hun fa milie en huizen verloren. Hun eerste reactie als ze een Rus te genkomen, is hem te doden." Als de Russische troepen in fe bruari 1989 met de staart tussen de benen vertrekken, laten ze een verwoest en verscheurd Afghani stan achter. De verschillende re bellengroepen beginnen elkaar te bevechten om de macht. Massoud voert de Noordelijke Alliantie aan. Hij laat zien dat hij niet alleen een rechtvaardig leider is die luistert naar zijn volk, maar ook meedogenloos en niets ontziend op zoek is naar macht. Vooral zijn bom bardementen op Kaboel leiden tot veel verontwaar diging. Als in de chaos van de burgeroorlog de taliban de macht grijpen, trekt Massoud zich weer te rug in zijn vallei. Die blijkt ook voor de fundamentalisten onneembaar. Toch krijgen ze hem te pakken, met behulp van al-Qaeda. Op 9 september 2001, twee dagen voor de aanval op Amerika, wordt hij vermoord door een Tunesisch zelfmoord commando dat zich had ver momd als Marokkaanse journalis ten. Een bom in hun camera maakt het eind aan zijn leven. Pyrrusoverwinning Het blijkt een pyrrusoverwinning voor de taliban. Het Amerikaanse leger valt binnen om de aanslagen van 11 september te wreken, de ta liban en al-Qaeda worden versla gen en een bezetting van twintig jaar begint. In de Panjshirvallei blijft het al die tijd relatief rustig, zeker vergeleken met de rest van het land. In geen enkele van de 33 andere provincies, vallen minder slachtoffers dan hier (want het geweld in Afghanistan is nooit ge stopt). Het blijft onverminderd lastig, voor wie dan ook, om er voet aan de grond te krijgen. Nu, na de tweede overwinning van de taliban, zijn alle ogen op nieuw gericht op de vallei die 'als een pijl vanuit het noordoosten richting Kaboel wijst'. Deze keer is het de zoon van Massoud, een man met dezelfde voornaam als zijn vader, die vanuit Panjshir het verzet tegen de funda mentalisten probeert te orga niseren. In deze moderne tijd doet hij dat onder meer via een ingezonden stuk in The Washington Post: 'In 1998, toen ik 9 jaar oud was, verzamelde mijn vader, de comman dant van de moed jahedien, zijn sol daten in een grot in de Panjshirvallei. 1 Ik schrijf u van daag vanuit dePanjs- hirvallei, klaar om in de voetsporen van mijn vader te treden, met strijders die klaar zijn om het opnieuw op te nemen tegen de ta liban. We hebben munitie en wa pens die we geduldig hebben ver zameld sinds de tijd van mijn va der, omdat we wisten dat deze dag ooit zou komen. Wat er ook gebeurt, mijn strijders en ik zullen Panjshir verdedigen als het laatste bastion van Afghaanse vrijheid. Onze moraal is hoog. We weten uit ervaring wat ons te wachten staat. Maar we heb ben meer wapens, meer munitie en meer voorraden nodig.' De toekomst van Afghanistan is opnieuw erg onzeker. Maar wie ook naar Panjshir trekt, vriend of vijand, wordt meteen geconfron teerd met die grote held uit het verleden. Zijn foto hangt overal, als eerbetoon, maar ook als waar schuwing. Ook de plek waar hij begraven ligt, is niet meer te ont wijken. In 2004 stond er een een zame tombe met een simpel graf aan het brede uiteinde van de val lei, vlak na de kloof. Hier kwamen mannen Massoud hun eer beto nen, onder wie de CIA-agent die ik toen trof en die met weemoed sprak over zijn oude strijdmakker. Nu staat er een fors groter com plex, gebouwd met stenen uit de omringende bergen, een netjes aangelegde promenade met fon teinen en boompjes. En natuurlijk een Mausoleum Museum Store, voor al uw souvenirs van de Leeuw van Panjshir, maar ook voor frisdrank, shampoo en zelfs pannensets, blijkt uit een reisver slag. Tijden veranderen. Maar veel is hetzelfde gebleven. Kijk maar naar de nieuwe Ahmed Massoud. GO ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 jf-.ia Oude Russische tanks liggen overal (1 en 4), verzetsstrij ders (2), de nieuwe tombe van Ahmed Shah Massoud (3), een training van het talibanleger in de provincie Panjshir (5), de Panjshirvallei (6) en Ahmed Massoud junior. (7) foto's Hollandse hoogte, getty afp Voor dit verhaal is onder meer gebruikgemaakt van Ghost Wars (Steve Coll), Directorate S (Steve Coll), Taliban (Ahmed Rashid) en Among the Moun tains (Wilfred Thesiger)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61