Overal liggen resten van het machtige Russische leger, dat De bergen zijn er genadeloos: hoog, kaal en bijna loodrecht 12 AFGHANISTAN van tanks een tweede leven als verkeersdrempel. De verhalen over het verzet van Massoud tegen de Russen zijn ij zingwekkend. Als ook maar de helft ervan waar is (je weet maar nooit in dit land van legendes), dan heeft hij zijn bijnaam 'de Leeuw van Panjshir' meer dan verdiend. Hij wordt geboren in Jangalak, halverwege de vallei, waar de rivier op haar kalmst is. Het zal er toen, in 1952, niet veel anders hebben uitgezien dan nu. De bergen zijn er unforgiving, zo als de Engelsen zo mooi zeggen: genadeloos. Hoog, kaal en soms bijna loodrecht. In de winter moet het er bar en boos zijn. Maar in de lente en de zomer is het, ondanks de soms schrijnende armoede, bijna nergens mooier dan hier. Het water van de Panjshir heeft een kleur die het midden houdt tussen lichtblauw en lichtgroen, vaak met witte schuimkoppen door de wilde stroming. Waar plek is aan de oevers of op de hel lingen wordt van alles verbouwd: graan, appels, amandelen en vooral moerbeien. Als alles bloeit, is het paradijs niet ver weg. Het gezin Shah verhuist naar Kaboel als Ahmed een jaar of 10 is. Hij blijkt een wiskundeknobbel te hebben, gaat studeren en raakt verzeild in de politieke stormen van de jaren 60 en 70. Grof gezegd had je toen twee keuzes: de islam of het communisme. De jonge Massoud valt voor het eerste en ontwikkelt van de weeromstuit een enorme haat jegens de com munisten. Als die eind jaren 70 aan de macht komen en er een burgeroorlog dreigt, gaat hij terug naar de vallei van zijn jeugd. En daar staat hij weer, in 1978: met dertig aanhangers, zeventien ge weren, een heel klein beetje cash en een brief waarin hij de lokale bevolking oproept tot een jihad om de islam te verdedigen tegen de door Rusland gesteunde rege ring. Een paar jaar later is hij uit gegroeid tot de nachtmerrie van de Russische bezettingsmacht. Die zijn op kerstavond 1979 de communistische regering te hulp geschoten, storten het land in een verschrikkelijke oorlog en probe ren met alle macht die ene man in de Panjshirvallei op de knieën te dwingen. Massoud is een plaag voor de Russen. Hij pakt ze waar hij ze pakken kan, en dat is met name in de Salang-pas. De enige weg vanuit het noorden (de Sov jet-Unie en haar republieken) naar het zuiden (Kaboel) voert dwars door de Hindu Kush en de Salang-pas. Alles wat de Russen die kant op willen hebben - troe pen, materieel, brandstof, wa pens, uniformen - moet via deze route. En dat is geen hel verlichte vierbaansweg, maar het gaat lang zaam en zigzaggend omhoog en weer omlaag. De pas ligt echter grofweg naast de Panjshirvallei, en is via allerlei zijvalleien en bergpaadjes ver bonden met de basis van Mas soud. Voor hem zijn de Russische konvooien een bijna onuitputte lijke bron van voedsel, kleding en wapens. 'Telkens als de Russen langskwamen, stroomden Mas- souds strijders van de berghellin gen naar beneden', schrijft de Amerikaanse journalist Steve Coll in zijn boek Ghost Wars. 'Onder een regen van kogels plunderden ze het konvooi en verdwenen weer in de schaduwen. Ze haal den alles uit elkaar wat ze hadden buitgemaakt, of dat nu anti- tankraketten waren of onderdelen van tanks, laadden het op hun ezels, gingen terug naar Panjshir en schroefden het daar weer in el kaar. Zo stierven er Russen door Russische wapens die werden af gevuurd door moedjahedien in Russische uniformen." Het is dui delijk: deze man moet koste wat kost worden uitgeschakeld. Vitaal belang Maar liefst negen keer proberen Russische troepen in de jaren die volgen de Panjshirvallei in te ne men. Wat hen betreft is het ge bied van vitaal belang, niet alleen vanwege de Salang-pas, maar ook vanwege de ligging, zo dicht bij toenmalige Sovjetrepublieken als Tadzjikistan en Oezbekistan. Nu meriek heeft Massoud geen en kele kans, maar zijn territorium blijkt onmogelijk in te nemen. In de herfst van 1982 bijvoorbeeld trekken er tienduizend Russische soldaten en vierduizend Af ghaanse regeringstroepen binnen met tanks, helikopters en vlieg tuigen, maar dan gaat het zoals het steeds gaat. De moedjahedien zijn verdwenen, opgelost in de bergen en de aangrenzende val leien en valleitjes, onbereikbaar voor het zware materieel van de Russische militairen. Vaak zijn ze van tevoren getipt door spionnen ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 GO OEZBEKISTAN TADZJIKISTAN TURKMENISTAN Kunduz Panjshir- vallei PAKISTAN Kaboel Heat Uruzgan Provincie Utrecht in verhouding Kandahar VERVOLG VAN PAGINA 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60