'We hebben mensen in de steek gelaten, dat was onverantwoordelijk' 5 nisatie aantoonbaar moeten maken dat er oprecht geleerd is van alle fou ten in het verleden. Daarom zullen vooral de omgang met vrouwenrech ten onder een vergrootglas liggen. IS en Al-Qaeda Je kunt als westen ook heel pragma tisch denken als je nog extremere groepen zoals Islamitische Staat en Al-Qaeda wil bestrijden; zonder hulp van de taliban wordt dat moeilijk. Er zijn al contacten geweest in die rich ting. Het is ook in het belang van de taliban te voorkomen dat de chaos, de corruptie en het banditisme (heroï nehandel) escaleren en dat een groep als Islamitische Staat zijn hervonden slagkracht wil gaan exporteren naar andere landen in de regio. Dan dreigt een nieuw slagveld. UNHCR, het vluchtelingenagent- schap van de Verenigde Naties, voor zag gisteren dat meer dan een half miljoen mensen het land zullen ont vluchten in geval van een worst case-scenario. Die komen dan bij de 2,2 miljoen Afghanen die al een beter heenkomen hebben gezocht in het buitenland, verreweg de meesten zit ten overigens in Pakistan en Iran. Hebben de Amerikanen nu defini tief hun handen afgetrokken van Af ghanistan? Zeker niet. De opdracht gevers van de zelfmoordaanslagen op het vliegveld van Kaboel kunnen re kenen op een terdoodveroordeling per drone. Afgelopen week was Wil liam Burns, de directeur van de Ame rikaanse buitenlandse inlichtingen dienst CIA, in Kaboel voor bespre kingen. Daarover is niets naar buiten gebracht maar volgens analisten heb ben de Verenigde Staten en de tali ban een gemeenschappelijke vijand: Islamitische Staat. Vorig jaar waren in de Afghaanse provincie Kunar er gecoördineerde aanvallen op stellingen van IS. Ter wijl de Amerikanen bombardeerden vielen de taliban over de grond aan. Maar er is veel wantrouwen bij de Amerikanen want de taliban onder houden wel degelijk warme banden met Al-Qaeda, een doodsvijand van de Verenigde Staten. Kamer vol vragen over evacuatie Lag er een evacuatieplan klaar? Hadden er niet eerder méér militai ren gestuurd moeten worden? Wer den er minder mensen geëvacueerd in de ruim twee dagen dat Neder land geen vertegenwoordiging had op de luchthaven van Kaboel? Wat déden al die Nederlanders in vre desnaam in Afghanistan? En: had het kabinet méér kunnen doen? Sommige Kamerleden willen daags nadat Defensie noodgedwon gen moest stoppen met evacuatie- vluchten nog geen oordeel vellen. Daarvoor is het 'te vroeg', klinkt het, en hebben zij 'te veel vragen'. ,,Daar moeten we eerst antwoord op krijgen'', zegt PvdA-Kamerlid Kati Piri. ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder heeft 'meer informatie nodig'. Ook D66-Kamerlid Salima Belhaj wil eerst 'een zorgvuldige evaluatie' voor ze 'conclusies trekt'. Anderen zijn stelliger. ,,We heb ben mensen in de steek gelaten'', zegt CDA-Kamerlid Derk Boswijk, die persoonlijk contact hield met gestrande Nederlanders en Afgha- nen. ,,Dat was onnodig en onver antwoordelijk.'' SP'er Jasper van Dijk: ,,Honderden, zo niet duizen den mensen zijn achtergebleven door falend beleid van de regering.'' Nederland moest na de val van Kaboel in allerijl mensen weghalen uit Afghanistan: landgenoten, tol ken die voor de krijgsmacht hebben gewerkt en Afghanen die op een an dere manier Nederland hebben ge holpen of gevaar liepen. Die groep groeide met de dag, terwijl kabinet en Kamer tot 15 augustus vooral de- fensietolken op het oog had. De tolken hadden op dat moment al in Nederland kunnen zijn, denkt Piri. ,,Iedereen die zich later heeft gemeld, kun je geen minister kwa lijk nemen.'' Wel wil ze weten of de 'maximale evacuatiecapaciteit' is benut. ,,Feit is dat in de eerste dagen vliegtuigen halfvol vertrokken.'' Meerdere Kamerleden vragen zich af of dat te maken heeft met het haastige vertrek van het ambas sadeteam, op maandagavond 16 au gustus. ,,Er stonden Amerikaanse, Britse, Franse en Duitse militairen, maar geen Nederlanders bij de poort'', weet Boswijk. Het duurde tot woensdagavond 18 augustus voor een noodteam plus ambassa deur op het vliegveld van Kaboel ar riveerde. ,,Dat is kostbare tijd ge weest.'' Ook noemt hij het 'schan dalig' dat de paspoorten van Af ghaanse tolken op de ambassade achterbleven, toen het personeel vertrok. Niet vlekkeloos Niet dat de evacuatiemissie bij al die andere landen vlekkeloos ging. Verre van. De Britten lieten na hun vertrek uit de ambassade gegevens achter van Afghanen die voor hen hadden gewerkt, compleet met telefoonnummers en adressen. De taliban vond ze, meldde The Times. (De paspoorten op de Nederlandse ambassade vielen niet in handen van de taliban.) De Amerikanen hebben nog lang niet al hun tolken in veiligheid kun nen brengen. De Britse regering wordt door de oppositie beticht van nalatigheid. Nog voor de val van Ka boel was de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, die op Kreta va kantie vierde, 'te druk' om met zijn Afghaanse collega te bellen om Britse tolken weg te krijgen. Ook bleken belangrijke Britse ambtena ren met vakantie. Het noodnum mer voor Afghaanse vluchtelingen bleek door een technische fout door te verbinden naar een bedrijf dat wasmachines repareert of de tolken stonden uren in de wacht. Het Kamerdebat in Den Haag volgt op 7 september. VVD en CDA willen dan ook de relatie met de VS aankaarten. Van Wijngaarden: ,,Zonder de Amerikanen zijn we nergens.'' Boswijk: ,,We moeten meer onze eigen broek ophouden en serieus werk maken van onze krijgsmacht en Europa als geopoli tiek blok.'' zaterdag 28 augustus 2021 GO Bij de aanslag van donderdag, die is op geëist door IS, kwa men bijna tweehon derd mensen om het leven. foto's epa,afp Nu de Nederlandse evacuatiemis sie beëindigd is, slijpt de Tweede Kamer de messen. Ze hebben nog 'veel vragen' aan het kabinet. Maar andere landen maakten óók fouten. Hanneke Keultjes Den Haag De laatste evacués voor Nederland in Kaboel. foto ministerie van defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5