Onneembare Afghaanse regio is nachtmerrie voor taliban De onherbergzame en weergaloos mooie Panjshirvallei is opnieuw een toevluchtsoord voor Afghaans verzet. Nu probeert de zoon van de legendarische Ahmed Shah Massoud er weerstand te bieden aan de taliban. De geschiedenis dicht hem goede kansen toe. 11 2004 Het vreemde is dat iedereen weet waar de Panjshirvallei ligt en hoe je er moet komen. Vanuit Kaboel is het zelfs heel makkelijk. Je pakt om te beginnen de snelweg naar het noorden, over de Shomali- vlakte, richting de machtige ber gen van de Hindu Kush. Na een kilometer of 30 kom je eerst nog langs Bagram, waar tot voor kort de grootste Ameri kaanse vliegbasis lag. Een maand geleden slopen de Amerikanen als dieven in de nacht weg, zelfs zon der de Afghanen te waarschuwen, en nu is ze in handen van de tali ban (net als bijna heel Afghani stan). Een eindje verder kun je even stoppen in het stoffige Cha- rikar voor een kopje thee of een kebab of om zomaar even rond te kijken, om na een paar kilometer, op het laatste stukje laagland, rechtsaf te slaan en uiteindelijk weer links. Dit is de weg naar Panjshir, pal langs de rivier met dezelfde naam die heel ver weg in het noordoosten ergens ont springt. Tot hier geen problemen. En in normale tijden blijven die ook uit. Maar dit zijn geen nor male tijden. Afghanistan kent al tijden geen normale tijden. De Britten noemden het land met enig gevoel voor drama een 'kerk hof voor wereldrijken', en dat was niet voor niets. Zij probeerden in de 19de en het begin van de 20ste eeuw zelf de woeste volkeren te temmen, verloren er in drie oorlo gen tienduizenden soldaten en verleenden het in 1919 uit ellende dan maar onafhankelijkheid. In de jaren 80 dachten de Rus sen even in en uit te marcheren om de toenmalige communisti sche regering in het zadel te hou den, maar helaas. Ze bleven er uit eindelijk tien jaar en keerden als geslagen honden terug naar huis, velen met nachtmerries over al die mannen met baarden die als spoken van de bergen naar bene den kwamen en van geen opge ven wilden weten. En nu moet ook Amerika, na twintig jaar be zetting, zijn langste oorlog ooit, de handdoek in de ring werpen (al blijft president Joe Biden vol houden dat de klus geklaard is). De Panjshirvallei is een con stante in deze recente geschiede nis. De Tadzjieken die hier leven, brachten er hun grootste en dap perste leider voort: Ahmed Shah. Later kwam daar de toevoeging 'Massoud' bij, de Gelukkige. Hij weerstond niet alleen de Russen in de jaren 80, maar ook de taliban in de jaren 90, tijdens hun eerste heerschappij over het land. Nie mand slaagde erin dit relatief kleine stukje van Afghanistan te veroveren. Ook nu weer is Panj shir de enige van de 34 provincies die niet is overlopen door de tali ban. En als je er ooit geweest bent, zoals uw verslaggever in 2004, dan snap je waarom. Smalle kloof Na de kebab en het stof van Cha- rikar doemt meteen de eerste hin dernis op: de smalle kloof die toe gang biedt tot de vallei. Hier stroomt de Panjshir de vlakte in, tussen de steile rotswanden. Wie hier ook naar binnen wil in tijden van oorlog weet meteen dat hij een makkelijk doelwit is. In de 150 kilometer die volgen, richting de grens met Pakistan en Tadzjiki stan, gaat dat onbehaaglijke ge voel nooit weg. Soms is de vallei wat breder, maar nooit breder dan 1,5 kilometer, vaak zijn er alleen die kolkende rivier, de smalle weg en de intimiderende bergen aan weerszijden. En overal liggen er resten van het machtige Russische leger dat er veertig jaar geleden maar niet in slaagde de mensen hier op de knieën te krijgen. Verroeste tanks, half in de rivier, uitgebrand aan de kant van de weg, soms zelfs een doorzeefde troepenhelikopter. En natuurlijk alleen maar het blote materiaal, alles is gestript. De mensen hier weten hoe ze alles tot de laatste druppel moeten uit knijpen. Zo krijgen rupsbanden GO ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 In de Panjshtrvallei Afghaanse verzetsstrijders in de Panjshir vallei zijn bezig met een trainirig^oTo afp MARK VAN ASSEN LEES VERDER OP PAGINA 4 Souvenirshop bij het graf van Ahmed Shah Massoud en de oude tombe in 2004 (onder). foto's mark van assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59