Saskia Noort De dikke vinger van Prins Poen Dierenmens Reislustige koninklijke leeuw l! X N I De vorst zeulde zijn levende speeltje van plek naar plek 10 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Sinds een tijdje heb ik ook een complottheorie. Die luidt: we wor den heimelijk geregeerd door prins Bernhard jr. Hij mag dan geen kandidaat zijn voor troonopvolging, op de troon zit hij al lang. Amsterdam is grotendeels in zijn bezit, gunstige belastingcon structies lijken alleen voor hem op te gaan, en van de centen, ge molken uit woningnood, kocht hij, naast nog meer panden, een van de duurste villa's op Ibiza. Een vermogen gebouwd op koninklijke privileges, een levensweg geplaveid met goud, dankzij de deuren die openzwaaiden als hij eens een start-upje deed. Het heeft hem natuurlijk niet alleen maar meegezeten. Hij is ziek geweest en kwam daar sterker uit, hij schijnt te lij den onder de prinsenstatus, maar al die frustratie kan hij eruit gieren met zijn favoriete hobby: heel hard rondjes rijden in een racewagen. Zijn kinderen en zijn neven en nichten zullen geen moeite hebben met woonruimte vinden, wanneer ze gaan studeren. De pandjesprins, hij zal al tijd een optrekje over hebben, en de kosten hiervan zijn voor ons, zijn on derdanen. Zijn vest- en broekzakken zijn diep en immer gevuld. Dat onze kinderen op hun 30ste nog thuis wonen, kamers delen en 950 euro betalen voor een bezemkast, interesseert hem geen bal. Nee, hij windt zich op over een belastingmaatregel die naar hem wordt vernoemd, het voorstel van de PvdA om beleggers die meer dan vijf huizen bezitten meer belasting te la ten betalen, en hun huurinkomsten en vermogenswinsten via de inkom stenbelasting aan te slaan. Ondertussen is ook mediapark Hilversum van hem, en heeft hij inmiddels het RTL-kantoor voor 35 miljoen doorverkocht. Maar de prins blijft huilen. Waar heeft hij het aan verdiend, deze reputatie van amorele geld wolf? Hij is heus helemaal selfmade. Hij heeft het ook echt niet makkelijk, mensen. Gelukkig heeft hij een boot, van zijn eigen botenmerk Water- dream, om lekker achter te waterskiën op de beat die uit de bootspeakers beukt, of een Moëtje in te atten. Racen, of het nu op het water of in een na tuurgebied is, maakt niet uit, Prins Poen houdt van hard gaan, staand op de schouders van spook- huurders zonder rechten. r/t Regels die voor ons gelden, gelden niet voor hem. En dat begint zo op vallend te worden dat ik denk: we hebben het wel steeds over Bill Gates en 5G, maar het zou me niets verbazen als hij overal achter zit. Want waarom worden alle festivals afgelast en mag zijn patserparty doorgaan? Compleet met campings en muzikale acts. Waarbij de artiesten gratis komen optre den! Gratis. De mensen die na coronaslachtoffers en medisch personeel het meest geleden hebben onder de pandemie. Die al ruim anderhalf jaar geen werk hebben, die al hun optredens gecanceld zagen, die totaal genegeerd worden door Den Haag. Je zou het bijna vergeten maar artiesten, dat zijn ook mensen. Met kinde ren, woningen, vaak zo'n overpriced kot van Prins Poen, want een hypo theek krijgen ze niet, met instrumenten, studio's, geluidsmannen en -vrou wen. Gratis! Dit is een dikke vinger naar de hele cultuursector. En deze dikke vinger krijgen ze al van ons kabinet, dat niet eens reageert op de de monstraties van Unmute Us, afgelopen weekend. Een opkomst van rond de 100.000 mensen gewoon negeren. Omdat ze te braaf zijn, en niet met lijkkisten en agressieve leuzen de Tweede Kamer bestormen. Prins Poen staat blijkbaar aan het roer. 'Dans aapje, dans voor mij', roept hij. En niet alleen Davina Mi chelle geeft hieraan ge hoor, maar ook ons hele demissionaire kabinet. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Vanaf dat moment heerste de jongere broer van die andere Napoleon niet al leen over 2 miljoen Hol landse burgers, maar ook over twee tijgers, een pan ter, een luipaard, twee ze bra's, een struisvogel, vier apen, twee leeuwinnen en een leeuw. Die leeuw zou geschie denis schrijven. Hoe hij precies in ons kikkerland verzeild raakte en waar hij vandaan kwam, is niet te achterhalen. Maar voor hij eigendom werd van de ko ning, deed de leeuw dus dienst als circusartiest. Ne- gentiende-eeuwse bezoe kers kwamen maar wat graag kijken naar al die exotische dieren (en soms ook mismaakte mensen) die van stad naar stad trok ken. Een 'menagerie' was de voorloper van de hui dige dierentuin. Meer dan tweehonderd jaar later is de leeuw nog altijd te bezichtigen, als ge raamte. Levensgroot staat hij te pronken in een vitri nekast in Museum Vrolik, het anatomisch museum van het Amsterdam UMC. Dezelfde koninklijke leeuw is ook vereeuwigd op een schilderij dat in het Rijksmuseum hangt. Daar komen we zo op. Eerst het skelet. ,,Het bij zondere is dat het nog vrij wel helemaal compleet is", zegt conservator Laurens de Rooy opgetogen. ,,Al- leen de nagels ontbreken, en een enkel vingerkootje." Dat mag een wonder he ten, want het dier is zowel levend als dood tig keer verhuisd. Koning Lodewijk Napoleon zeulde zijn le vende speeltjes mee van Soort: Paleis Soestdijk in Baarn naar Paviljoen Welgelegen in Haarlem naar de Hortus Botanicus in Amsterdam. De luipaard, de struisvogel, een zebra, een tijger en een leeuwin leefden begin 1809 al niet meer. Waarschijn lijk legde ook de leeuw rond die periode het loodje door slechte voeding, on deugdelijke huisvesting en een strenge winter. Zijn kadaver werd geschonken aan Gerardus Vrolik, een beroemde hoogleraar ana tomie en plantkunde en baas over de dierentuin van de Hortus Botanicus. Vrolik liet het beest ontle den, dat gebeurde in die tijd omdat anatomen wil den weten hoe wilde die ren in elkaar zaten. De botten van de ko ninklijke leeuw werden vervolgens in een sierlijke pose weer in elkaar gezet. Hij lijkt nonchalant over de steppe te wandelen, zijn staart zwiept fier achter hem aan. ,,Je kunt zien dat het skelet met veel zorg op de plank is gezet", aldus conservator De Rooy. Het 2,5 meter lange geraamte rust op een metalen boog. Voor een beroemd medi cus als Gerardus Vrolik zal de leeuw ook een status symbool zijn geweest, ver moedt De Rooy. Het skelet behoorde tot de privécol- lectie van Vrolik. Lodewijk Napoleon zal het waar schijnlijk niet meer heb ben gezien, want die werd in 1810 onttroond door zijn ontevreden broer. Napo leon Bonaparte lijfde Hol land in bij het Franse kei zerrijk en Lodewijk moest zijn biezen pakken. Zijn leeuw bleef achter in Amsterdam. Dierentuin Artis, opgericht in 1838, nam de verzameling die- renskeletten later over, toen zowel vader als zoon Vrolik waren overleden. Ook een schilderij hield de herinnering aan de ko ninklijke leeuw levend in de hoofdstad. Kunstenaar Pieter Gerardus van Os had het dier in het jaar 1808 in Paviljoen Welgelegen be studeerd. Hij legde de lange okergele en donker bruine manen vast op het doek. Het schilderij ging naar het Rijksmuseum, waar het anno 2021 nog in het depot staat. Het kale skelet zou nog een paar keer verhuizen, om te eindigen in de vitri nekast van het anatomisch museum in Amsterdam. De leeuw is overigens geen eigendom van Museum Vrolik, het behoort toe aan Naturalis in Leiden en is voor een langdurige bruik leen herenigd met de rest van de Vrolikcollectie. Een dier met een verhaal, mag je wel zeggen. Als een ware koning heerst Napo leons leeuw in het mu seum over antieke dieren- skeletten, menselijke lede maten en misvormde em bryo's. (De historische info voor dit artikel komt uit de boe ken De koning, de schilder en de leeuw van het Rijks museum en Van onschat bare waarde. 200 jaar Natu- ralis.) ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 GO FOTO FRANS WIERSEMA, Een beetje vorst had in de 19de eeuw een eigen die rentuin. Dus wist Lodewijk Napoleon, net twee jaar koning van Holland, wat hem te doen stond toen hij in 1808 een rondreizende dierenverzameling aantrof op de Utrechtse jaar markt. Hij kocht de hele beestenbende. NAPOLEONTISCHE LEEUW Leeuw Woonplaats: Amsterdam Bijzonderheid: was eigendom van koning Lodewijk Napoleon Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58