Ad Linders, de laatste kroegbaas van Hansweert m 6 Ooit telde Hansweert 13 cafés. Eind dit jaar valt voor de laatste kroeg definitief het doek. Uitbater Ad Linders is met café Zeelandia tegen wil en dank de langstzittende kroegbaas van het dorp geworden. Maar als slimme zoon uit een Rotterdams arbeidersgezin had hij heel andere dromen. Een carrière als hoogleraar aan de faculteit economie van de universiteit, dat leek hem wel wat. ,,Het is anders gelopen. Geleidelijk ben ik de horeca steeds meer als een roeping gaan zien." m e naam van de kroeg staat in ouderwetse ingekleurde let- i ters op een grote gevelsteen I gekerfd. Rechtsboven in een wat frivoler handschrift een jaartal: 1592. ,,Een grapje van mijn zwager", lacht Linders. Het pand is lang niet zo oud, maar heeft wel een rijke historie die bijna honderd jaar terug gaat. Behalve een café heeft Zeelandia ook een feestzaal. Het is de trots van Linders. Hoewel er bijna niets meer wordt georgani seerd en de dansvloer langzaam gevuld raakt met spullen voor de aanstaande verhuizing, laat Linders de eigenhandig verbouwde ruimte nog graag even zien. Het podium met zware gordijnen, een plateau met een disco-installa tie, de bar met dakpannen, de geschilderde portretten van Laurel en Hardy op de wand - waar vind je het nog? ,,Zonde dat zo'n zaal ver loren gaat voor Hansweert. Dit heeft veel meer sfeer dan het dorpshuis. En toch gaan mensen liever daarnaartoe voor een feestje." „Corona heeft veel veranderd", zegt hij na een korte stilte. „Doordat alle zaken een jaar moesten sluiten, hebben horecaondernemers ervaren dat er meer is dan alleen werken. Voor ons wordt het ook lichamelijk steeds zwaarder. We doen het nog graag, maar mijn vrouw en ik krijgen steeds meer mankementen. Ik word volgend jaar 70. Ik heb nog wel energie, maar ben 's avonds vaker afgemat. Het ligt na aan mijn hart hoor, maar op een gegeven moment moet je een grens trekken." ,,Ik groeide op in een arbeidersgezin in Kralin gen. Mijn vader en moeder knoopten met veel moeite de eindjes aan elkaar, maar hadden alles over voor hun kinderen. Ik wilde per se ho gerop, niet zo hard werken als mijn vader. Hij had een jutenzakkenreparatiebedrijf waar het altijd keihard werken was. Op school haalde ik goede cijfers, ik kon na de hbs-A mooie banen krijgen: luchtverkeersleider, kapitein op de grote handelsvaart... Toentertijd werd je door bedrijven en overheden nog zelf benaderd, ik vond het allemaal prachtig maar kon niet van huis af. Ik was heel erg gehecht aan mijn ou ders." ,,Ik wilde hoogleraar worden maar dat is er he laas niet van gekomen. Door ziekte verloor ik mijn concentratie en moest ik mijn studie af breken. De decaan vond dat ik het weer moest oppakken, maar omdat ik weer was gaan wer ken kon ik dat niet opbrengen. De dienstplicht was er nog, dus ik moest het leger in. Door mijn jeugd had ik een grote hekel gekregen aan alcohol en cafés. Maar doordat mijn maten mij meevroegen te stappen, leerde ik het caféleven toch kennen. En omdat ik destijds geen doel had, haalde ik mijn horecadiploma's maar." ,,Ik zit hier nu veertig jaar. Onvoorstelbaar, want ik heb Zeelandia in een impulsieve bui gekocht en wilde het zo snel mogelijk weer kwijt. Op dat moment was ik al anderhalf jaar aan het zoeken naar een horecapand. Dit pand had ik maar vluchtig bekeken, want ik vond het veel te ouderwets. Door de druk van thuis heb ik het toch gedaan. Mijn vader vond dat ik eens aan de slag moest. Dus zei ik tegen m'n moe der: bel de eigenaar maar dat ik het doe. Voor Rotterdamse begrippen was het een schijntje. Ik dacht: Als ik het over twee jaar heb opge knapt, verkoop ik het weer." ,,De noodverlichting, nooduitgangen, gas, licht, alles moest aangepakt worden. De koelingen waren roestig, niks was meer goed. In ander half jaar tijd heb ik samen met mijn vader de boel gerenoveerd. Op 18 maart 1983 kon het café open. Met de inkomsten daaruit kon ik verder met de renovatie van de zaal, want daar had ik m'n zinnen op gezet. Nog voor alles af was, ging de zaal al af en toe open voor plaatselijke verenigingen. Tussen het puin werd Sinterklaas gevierd." Jt ït/é ,,Ik wilde er een discotheek van maken, zoals ik die daarvoor ook net over de grens in Essen had gehad. Die was ik kwijtgeraakt, omdat alles in brand was gestoken. ik had niets met Zeeland, maar volgens m'n zwager hadden ze hier nog geen disco. De zaal van Zeelandia leende zich ervoor, dacht ik. Om een vergunning van de gemeente te krijgen moesten de grote ramen van de oude concertzaal worden dichtgemet seld. Ook moest er een geluidwerend plafond in. Om de oud-Hollandse sfeer er in te bren gen, heb ik al die steentjes van mijn afgebrande pand in Essen overgereden. De zaal werd een soort kopie van de dancing daar. Maar in de praktijk werkte dat hier niet, Hansweert bleek meer een cafédorp." ,,Nadat ik een jaar op de computerafdeling van Unilever centen had gespaard, kon ik een café kopen in Belgisch Limburg. Na anderhalf jaar hield ik het voor gezien. Het was niet mijn stijl om elke dag tot diep in de nacht door te wer ken. In Essen kocht ik een weekenddancing. Dat pand was volledig kapot en heb ik hele maal zelf opgebouwd. We noemden het de Co- pacabana - het interieur was deels oud-Hol lands, deels tropisch. Vanaf het eerste weekend liep het als een trein, elke zaterdag en zondag was het volle bak met vijfhonderd man. Het was 4,5 jaar lang mijn lust en mijn leven, maar de burgemeester wilde niet dat de zaak her bouwd zou worden. Doordat het was afgebrand kon hij mij onteigenen. Het heeft lang geduurd voordat ik dat verwerkt had. Tot voor kort kwam ik elke week in Essen, nu nog om de veertien dagen. Bij mijn oude bierhandel ont moet ik nog steeds oude klanten. 'Ben jij Ad?', hoor ik dan. Schijnbaar ben ik niet veel veran derd." ,,De horeca ben ik steeds meer als een roeping gaan zien. Toen ik begon waren hier nog zes ca fés. Geleidelijk aan verdwenen ze allemaal en bleef ik als enige over. Op de een of andere ma nier kwamen de mensen toch graag bij ons. •1 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 2021 GO 'Ik neem afscheid met weemoed' E I JOERI WISSE Aan uw tongval te horen, stond uw wieg niet in Zeeland. Uiteindelijk koos u voor een studie bedrijfs economie aan wat nu de Erasmus-universi teit is. Toch was het helemaal niet uw doel om ca fébaas te worden. Laat staan in Hansweert. Maar dat viel behoorlijk tegen? Wat waren uw dromen met de zaal? Hoe bent u in België beland? Waarom bent u Zeelandia toch trouw geble ven? I:: A By

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54