Turkije wil beveiliging vliegveld Kaboel voor zijn rekening nemen 3 dagen Zeisterbos 4 AFGHANISTAN TALIBAN Gooien de taliban na dinsdag, wanneer de laatste Amerikanen zijn vertrokken, het land weer op slot? Hebben de islamisten geleerd van hun desastreuze, eerste, ambtstermijn? En is er hoop voor Afghaanse achterblijvers? 70.- Meer landen stoppen met evacueren Het is niet vreemd dat de Turken dit initiatief hebben genomen. De afge lopen zes jaar beveiligden zij namens de internationale troepenmacht het vliegveld in de Afghaanse hoofdstad ook al. Nu de Amerikanen vast van plan zijn het land uiterlijk op 31 au gustus te verlaten, zouden er moge lijk toch nog vluchtelingen het land uit kunnen komen. Het gesprek tussen de Turken en de taliban duurde gisteren 3,5 uur. Het feit alleen al dat er overleg is, zorgt voor enig optimisme. De tali ban lijken echter vast te houden aan hun eis dat zij zelf voor de beveili ging willen zorgen. De fundamenta listen wensen geen gewapende bui tenlandse troepen meer in hun land. Inmiddels stoppen steeds meer landen met het evacueren van land genoten en Afghanen die voor hun troepen hebben gewerkt. Nederland staakte de vluchten eerder deze week, nu zijn onder meer ook Spanje, Duitsland, Frankrijk en Aus tralië gevolgd. Volgens het Witte Huis zijn er de afgelopen weken in totaal meer dan 105.000 het land uit gebracht. Het dodental van de aanslag van eergisteren ligt inmiddels op een kleine 200, onder wie dertien Ame rikaanse soldaten. President Joe Bi- den sprak harde taal richting terreur organisatie IS, die de aanslag heeft opgeëist: ,,We gaat dit niet vergeven en vergeten. We komen achter jullie aan en we zetten het jullie betaald.'' Er zijn bij de dubbele explosie op het vliegveld ook zeker 200 gewon den gevallen. De ziekenhuizen in Kaboel, die al vol in bedrijf waren sinds de machtsovername van de ta liban, kunnen de toeloop nu hele maal niet meer aan. Zo zei een me dewerker van het Kabul Surgical Center dat er in twee uur tijd zeker zestig gewonden werden binnenge bracht. Een gevolg van de aanslag is dat er minder mensen naar vliegveld durven te gaan. Waar er eerder nog duizenden zaten te wachten op eva cuatie, zijn dat er nu volgens berich ten slechts honderden. Ook worden mensen op de weg naar het vliegveld tegengehouden door de taliban. In de rest van het land wordt de si tuatie almaar nijpender. De Wereld gezondheidsorganisatie WHO sloeg eerder deze week al alarm vanwege een groot tekort aan medische hulp middelen. En omdat het vliegveld W De taliban wensen geen gewapende buitenlandse troepen meer in hun land van Kaboel onbereikbaar is voor hulporganisaties kan er niks worden ingevlogen. Zo staat er volgens de WHO 500 ton goederen klaar op vliegvelden in de buurlanden. Gisteren maakte de WHO bekend dat er samen met Pakistan wordt ge werkt aan een luchtbrug naar de noord-Afghaanse stad Mazar-i-Sha- rif. Die zou binnen 2 a 3 dagen moe ten functioneren. Er is volgens de or ganisatie een 'groeiende behoefte' aan traumakits, noodvoorraden voor ziekenhuizen en medicijnen tegen ondervoeding bij kinderen. Buurland Pakistan heeft inmid dels de grens gesloten voor vluchte lingen. Alleen Pakistaanse staatsbur gers, Afghanen die medische zorg nodig hebben en erkende vluchte lingen mogen het land nog in. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg Er zijn meer vragen dan ant woorden over de toekomst van Afghanistan. Wat vast staat, is dat de taliban gaan regeren over een verarmd en versplinterd land. Een land ook vol corruptie en alle mogelijke crimi naliteit. De taliban - die zelf actief zijn in de opiumhandel - beloofden allerlei misstanden aan te pakken, een reden dat ze de steun hebben van een deel van de uitgebuite Afghaanse bevolking, vooral op het platteland. Maar hoe staat Afghanistan er eco nomisch voor? Beroerd. Er zijn grondstoffen maar die worden vooral illegaal gedolven, vaak om de kassen te spekken van lokale talibanleiders. Verder komen er miljarden uit douaneheffingen. De infrastructuur is ondertussen zwaar beschadigd door twintig jaar oorlog. Er is mo menteel een schreeuwend tekort aan voedsel en benzine. Een op de drie Afghanen heeft honger en twee mil joen ondervoede kinderen hebben urgent medische hulp nodig. De situatie in Afghanistan is vol gens het Bureau voor Coördinatie van Humanitaire Zaken van de Ver enigde Naties (OCHA) zelfs 'catastro faal' en wordt alleen maar erger. De VN wil in Afghanistan blijven om humanitaire hulp te leveren en heeft 1,3 miljard dollar (1,1 miljard euro) nodig om dit jaar 16 miljoen mensen te bereiken. Er is momenteel een te kort van 800 miljoen dollar. Het In ternationale Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben alle finan ciële ondersteuning aan Afghanistan voorlopig bevroren, net als de EU en de Verenigde Staten. Hernieuwde humanitaire hulp en bijstand voor economisch herstel zijn zeker denk baar, maar zullen afhangen van de mate van samenwerking tussen de taliban en internationale partners. De vorige keer dat de taliban re geerden, zaten ze al snel in een isole- »Twee miljoen ondervoede kinderen hebben urgent medische hulp nodig »Je kunt maar beter met de taliban in gesprek blijven als je wilt dat ze luisteren ment door hun middeleeuwse be wind. Nu weer? Dat zal spoedig blij ken. De taliban beloven beterschap en een milder regime. In de eerste periode (1996-2001) onderhielden de islamisten alleen diplomatieke be trekkingen met Pakistan, Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. Dat bleek fout, leerden ze. Anti-westers De taliban zijn niet rabiaat anti-wes ters, zoals bijvoorbeeld Al Qaeda en Islamitische Staat. China en Rusland hebben zich gemeld voor economi sche hulp. De taliban zeggen onder voorwaarden open te staan voor her nieuwde betrekkingen met de EU en hulporganisaties. Volgens de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Afghanistan, Michael McKinley, heb ben de taliban weinig te willen als ze deze keer langer willen regeren. ,,De taliban hebben buitenlands geld no dig, tenzij de terugvallen op hun strategie van de jaren 90: een mini male rol voor de overheid.'' Kunnen westerse geldschieters nog steeds garanties eisen voor de veilig heid Afghanen die hebben gewerkt voor westerse organisaties? Dat ge beurt al. Denkbaar is dat hernieuwde financiële steun straks wordt gekop peld aan uitreisvisa voor Afghanen die voor hun leven vrezen. Optimisten verwachten dat vanaf het vliegveld van Kabul binnenkort ook weer commerciële vluchten kun nen vertrekken. Turkije heeft aange boden het vliegveld van de Af ghaanse hoofdstad te runnen. Maar het is ook in het belang van de tali ban te voorkomen dat het land leeg loopt en veel hoger opgeleiden ver trekken. Nu al hebben veel artsen en verpleegsters de wijk genomen naar met name Duitsland. Kan er over een paar maanden al diplomatieke erkenning van de tali ban komen uit het westen? Niet on denkbaar, je kunt maar beter met de taliban in gesprek blijven als je wilt dat ze luisteren. Maar dan zal de orga- Halfpension 3 dagen Essen (DE) 3 dagen Gent (centrum) zaterdag 28 augustus 2021 GO Turkije is met de taliban in ge sprek over de overname van het vliegveld van Kaboel. Bij een gun stige uitkomst zouden evacuatie- vluchten wellicht nog door kun nen gaan. De eisen van de taliban zijn echter hoog. Mark van Assen Rotterdam/Kaboel Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosfen en toeristenbelasting Taliban krijgen een verarmd en versplinterd Afghanistan Bob van Huët Rotterdam/Kaboel Sfeervol hotel bij Utrecht en mooie natuur, met goede keuken, bar en terras! 3* Postillion Utrecht Bunnik, kamer met airco (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 2x een 3-gangen diner, gratis wifi en parkeren Gratis annuleren tot 1 dag voor aankomst! 3* GHOTEL Living Essen (8,7) 3* Monasterium PoortAckere (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en annuleren Betaal pas bij aankomst! 55.- Gratis wifi en annuleren Tip! Brouwerij Gruut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4