II ZEELAND 13 M André Han- op het spoor. ,,Die fiets lag bij een newijk in zijn handelaar in oud ijzer, in de buurt eigen wieler- van Hulst.'' walhalla. foto Hannewijk maakt er een sport johan van der HEIJ- van om vergeten wielerspullen van den de ondergang te redden. Hij loopt langs een rek met wollen wielerkle- ding uit de zeventiger en tachtiger jaren, deels afkomstig van de Beve- landse coureur Sjaak de Kok en Nout Westerbeke uit Westkapelle. Westerbeke reed destijds bij de lief hebbers alles op een hoop, samen met Sam Broersma uit Zoutelande. De Walcherse klepper wilde van zijn zwarte Cera af. ,,Dan gaan bij mij de alarmbellen rinkelen.'' De wollen kleding was een mooie bij- Als je ze laat spuiten, gaat het karakter er een beetje af vangst. „Alles lag al in de contai ner.'' Soms komt Hannewijk bij het verzamelen dingen tegen die te mooi zijn om te laten liggen, ook al ontbreekt de connectie met Zee land. Een fraai geïllustreerd etappe overzicht van de Tour uit 1961 bij voorbeeld. Onderaan de kaart van Frankrijk heeft een onbekende hand een deel van de etappewin naars genoteerd, van André Darri- gade tot Jacques Anquetil. ,,Die kaart heeft ergens in een garage ge hangen, in de buurt van Duinker ken.'' Hannewijk, in het dagelijks leven boswachter bij Staatsbosbeheer, heeft mettertijd een klapper vol wetenswaardigheden over Cera verzameld. ,,Ik heb daarvoor veel Zeeuwse coureurs geïnterviewd. Een boekje is in de afrondende fase.'' De rondleiding is bijna afgelopen. Nog één vitrine rest. Daarin mate- heeft het hart van Hannewijk ge stolen. In tijden zonder corona or ganiseert hij jaarlijks een Cera-re- trotocht, samen met maatje Marcel Remijn. ,,Een toertje door de Zak met gelijkgestemden.'' Behalve Cera zijn er in de schuur in Ove- zande ook tal van fietsen van Jaap Huissoon te vinden. In een ander hoekje staan plots wat exemplaren van het door Wim de Wilde uit Kwadendamme ge bouwde merk Wimath mooi te zijn. Met liefde streelt Hannewijk de bovenbuis. ,,Mooie vormgeving, goeie fietsen.'' Heel bewust legt Hannewijk zich uitsluitend toe op het verzamelen van Zeeuwse fiets- merken. ,,Daar heb ik het beste ge voel bij.'' Ereplaats Dramatisch is het verhaal van de fiets die een ereplaats aan een muur heeft gekregen. Het gekreukelde wiel eronder herinnert aan een trieste gebeurtenis. Zowel de fiets als het wiel behoorden toe aan de betreurde Leon Strobbe, het grote Zeeuws-Vlaamse wielertalent dat in 1975 verongelukte. Per toeval kwam Hannewijk beide objecten riaal dat vroeger werd gebruikt om tubes te plakken en te naaien. Er staat ook nog een potje. Hannewijk draait het deksel eraf. Massageolie van decennia geleden. De neus roept de hoogtijdagen van het Zeeuwse wielrennen tevoorschijn. ,,Je ruikt de geur van vroeger.'' zaterdag 28 augustus 2021 Een vitrine met materiaal waarmee vroeger tubes geplakt werden. foto johan van der André Hannewijk houdt zich vooral bezig met Cera-fietsen. foto johan van der heijden schuur heeft eigen verhaal - André Hannewijk fc"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41