O O) CD O 12 ZEELAND Paul Hameeteman pakt wereldtitel -19 Terpstra weer tegen Zwitsers bolwerk Benelux Tour vier keer door Zeeland Rick van Drongelen tegen Feyenoord André Hannewijk uit Ovezande heeft zijn boerenschuur omgetoverd tot een klein wielermuseum. Met name Cera- koersfietsen hebben zijn hart gestolen. ,,Het plaatje moet kloppen, tot in het kleinste detail.'' Zeiler Paul Hameeteman uit Zierikzee is vrij dag wereldkampioen onder 19 jaar geworden in de Laser Standaard-klasse. Overall (inclu sief alle zeilers onder 21 jaar) eindigde hij op de zesde plaats. In het Poolse Gdynia herstelde hij zich deze week van een magere start. In de eerste twee races kon Hameeteman niet meedoen om de bovenste plaatsen. In de vier races daarna lukte dat wel. In het overall-klassement won hij er twee en werd hij een keer tweede. In de finale kon hij die topplaatsen niet evena ren, maar in het klassement voor zeilers onder 19 jaar was het meer dan voldoende. Bijna een maand na hun olympische race staan de Zeeuwse mountainbikers Milan Va der (Middelburg) en Anne Terpstra (Zierik zee) opnieuw voor een krachttoer. Vanmid dag doen ze in het Italiaanse Val de Sole een gooi naar de wereldtitel. Bij de vrouwen krijgt Terpstra opnieuw af te rekenen met een Zwit serse bolwerk dat bij de Olympische Spelen in Tokio gedrieën het podium bezette. Bij de mannen is de olympisch kampioen afwezig; gouden Tom Pidcock rijdt de Vuelta. Ook zijn beoogde concurrent Mathieu van der Poel is afwezig (blessure), waardoor Vader de enige Nederlandse aas is. De Benelux Tour doet volgende week toch een stukje Zeeland aan. Vier keer zelfs. De derde etappe, op woensdag, van Essen naar Hooger- heide maakt vier lussen waarin de weg langs het Bathse Spuikanaal is opgenomen. De rit gaat daardoor ruim veertig kilometer over Zeeuwse bodem. De Benelux Tour is enige WorldTour rittenkoers op Nederlandse en Belgische bodem en had in 2019 (Hulst) en 2020 (Vlissingen) een Zeeuwse stad in het parkoers opgenomen. Corona voorkwam dat de rit van 2020 werd gereden. De wedstrijd stond de afgelopen vier jaar bekend onder de naam BinckBank Tour, daarvoor Eneco Tour. Voetballer Rick van Drongelen uit Axel is met zijn ploeg Union Berlin in de Conference League gekoppeld aan Feyenoord. De ploegen zitten bij elkaar in een groep die gecomple teerd wordt door Slavia Praag en Maccabi Haifa. Van Drongelen wacht nog op zijn officiële de buut bij Union. Hij kwam deze zomer over van Hamburger SV. Van Drongelen speelde één keer eerder in de Kuip. In december 2016 moest hij er met Sparta een pijnlijke 6-1-nederlaag incasseren. Union plaatste zich voor de poulefase door het Finse KuPS terug te wijzen. Van Hees Van Lare Oefenen De boerenschuur van weleer ademt nostalgie. Door de oude balken waarin je soms nog een paarden haar tegenkomt. Maar meer nog door de tot de verbeelding spre kende collectie retrofietsen en an dere parafernalia uit de Zeeuwse wielergeschiedenis. Verzamelaar André Hannewijk legt zich met name toe op het in ere herstellen van Cera-koersfietsen, het roem ruchte merk van Cees Raas waarop veel Zeeuwse coureurs destijds naar de prijzen reden. ,,Elke fiets hier heeft een verhaal.'' Pas de laatste jaren is Hannewijk (57) serieus aan de slag met wat je gerust een klein wielermuseum mag noemen. De kiem voor die ver zamelwoede moet ergens in zijn vroege jeugd liggen, in zijn geboor tedorp 's-Heer Arendskerke. Naar de koers kijken bij de buurjongens Jaap en Ko Wisse, op de zwart-wit televisie. De broers verzamelden ook wielerplaatjes en de jonge An- dré was onder de indruk. Later ging hij zelf koersen, bij de vrije renners. Een hoogvlieger was Hannewijk niet. Zijn liefde voor de koers leed er niet onder. Een ont moeting met Jo de Roo, ook één van die coureurs die begon met een Cera onder zijn kont, bracht alles in een stroomversnelling. De Roo had nog wel wat spulletjes over en van het een kwam het ander. In een van de vitrines ligt het al lemaal. Een origineel routeboek van de Tour uit 1967, ook nog een boek werkje van Gent-Wevelgem van een jaar eerder en een vergeeld krantenverhaal van de Ronde van Vlaanderen in 1965. De Roo won die klassieker en werd de onwrik bare rivaal van Ward Sels genoemd. Ruim een halve eeuw later is de be wondering bij Hannewijk voor zijn streekgenoot nog altijd voelbaar. ,,Wat een palmares heeft hij bij el kaar gefietst.'' Stalen schoonheid Natuurlijk komt Cees Raas ter sprake, de legendarische fietsen- bouwer uit 's-Heerenhoek. Cees Rentmeester, Cees Priem, Kees Bal, allemaal wisten ze de weg naar zijn werkplaats te vinden. Hannewijk kwam er ook geregeld. Goeie herin neringen. ,,Hij stond altijd voor je klaar.'' In een hoek van de oude schuur staan ze allemaal opgesteld. De fiet sen van Cera. Gerangschikt naar bouwjaar. Met de onderdelen die daarbij passen. Zoveel mogelijk nog met de originele lak. ,,Als je ze laat spuiten, gaat het karakter er een beetje af.'' Soms is het lang zoeken naar juist dat ene onderdeel van Campagnolo uit ver vervlogen tij den. ,,Het plaatje moet kloppen, tot in het kleinste detail.'' De stalen schoonheid van Cera zaterdag 28 augustus 2021 ZEILEN MOUNTAINBIKE Anne Terpstra (in oranje) in actie tijdens de Olympische Spelen. foto afp WIELRENNEN VOETBAL in Rolstoelbasket- balster Sylvana Hees uit Oud- Vossemeer won gisteren met Oranje met 109-18 van Al gerije in de poulefase op de Paralym pics. De kwart finale is daar mee gehaald. ■19 Aron van Lare uit Terneuzen is opgenomen in de selectie van Nederland onder 19 jaar. De goalie van (Jong) PSV oe fent op 6 sep tember tegen Italië. Bij Oranje -18 staat de Zeeuwse Aja- cied Olivier Aertssen op de stand-bylijst. I Acht Zeeuwse voetbalclubs spelen vanmid dag in Hein- kenszand in het Zeeland Assu- rantiëntoer- nooi: Luctor Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke, Yerseke en Ter- neuzense Boys vormen de A- poule. Elke fiets in deze Ben van den Aarssen Ovezande Naast fietsen verzamelt André Hannewijk ook koers- truien. foto johan van der heijden a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40