Davina stelt eis na rel rond F1 r Eerste stap boren gas in Wadden fill* NIEUWS 3 Particuliere beveiligers in Afghanistan 'Aanslag door Covid-ontkenners' ROTTERDAM Davina Michelle zingt op zondag 5 september bij de opening van de Dutch Grand Prix alleen nog het volkslied, als andere artiesten die dat weekend optreden betaald krijgen. Dat laat haar woordvoerder weten. De Dutch Grand Prix ligt onder vuur omdat prins Bernhard, mede eigenaar van het circuit, artiesten had gevraagd op te treden voor vrij kaarten. ,,We willen onze kaart houders graag een vorm van ver maak bieden", aldus een woord voerder van de Dutch Grand Prix. Er zijn artiesten die hier ja tegen hebben gezegd. Muziekorganisaties reageerden- hierop dat het een verkeerd signaal afgeeft als artiesten gratis optreden. Davina Michelle kreeg wel betaald voor het uitbrengen van het offici ële lied van de Grand Prix: Beat Me. De single kwam vorig jaar uit, maar toen ging de race vanwege de coro namaatregelen niet door. De Dutch Grand Prix heeft hierop nog niet gereageerd. De kwestie werd afgelopen week aan gekaart door Chefspecial-zanger Joshua Nolet. Zijn boosheid was Unmute Us komt 11 september met nieuwe acties in verschillende steden volgens hem vooral gericht op poli tiek Den Haag, 'waar men onge looflijk stil is gebleven na onze ac ties van afgelopen zaterdag.' Toen ging de evenementensector de straat op om te demonstreren tegen coronamaatregelen. Het kabinet reageerde daar giste ren voor het eerst op, maar vroeg vooral om begrip voor de maatrege len. De sector kondigde gisteren aan opnieuw actie te voeren. Onder de noemer Unmute Us verzamelt de branche zich zaterdag 11 septem ber in verschillende steden. Gerard Celosse (40) is oud-com mando en diende in 2010 zelf in Afghanistan. Zijn bedrijf, opge richt net voordat de pandemie uit brak, is gericht op het 'leveren van veiligheidsopties'. Dat betekent in de praktijk persoonsbeveiliging en het opzetten van beveiligingsplan nen. ,,Wij beveiligen mensen die niet willen laten zien dat ze bevei ligd worden. En helpen bedrijven die investeringsplannen hebben en willen weten met wie ze zaken gaan doen en in welk gebied ze te rechtkomen. Door onder meer ri sicoanalyses.'' Volgens minister Ank Bijleveld (Defensie) wordt gekeken of de aanbiedingen van particuliere be veiligingsbedrijven serieus zijn. Celosse heeft nog geen concrete verzoeken ontvangen om mensen uit Afghanistan te evacueren, maar zegt dat hij daar wel veel contacten onderhoudt en de situatie goed volgt. Ook maakt hij gebruik van een netwerk van voormalige 'spe cial forces operators' uit landen als de VS en Groot-Brittannië. Zijn bedrijf werkt met een pool van ex-commando's, die allemaal ervaring hebben met Afghanistan. ,,Ze zijn getraind in 'afgeschermde operaties', wat ze in Hollywoodtaal ook wel geheime missies noemen. Ook weten ze hoe ze mensen moe ten evacueren en 'extracten' (uit een benarde situatie halen). Vluchten Stel nu dat er vraag komt van ie mand die uit Afghanistan wil vluchten, hoe gaat dat dan? ,,Dat hangt natuurlijk heel erg af van de situatie. Tot nu toe is gezegd: ga naar het vliegveld, maar dat kan niet meer. Het moet dus over land. Dat is niet makkelijk. En het hangt vervolgens ook af van het budget.'' Celosse zou in dit geval altijd ge bruik maken van lokale contacten of 'human intelligence'. ,,De eerste vraag is: kun je het via een local doen? Door onze achtergrond en ervaring, en via onze Afghaanse contacten in Nederland en Paki stan, hebben we een flink netwerk. Zij kennen het terrein en vallen niet op. Dat werkt veel beter dan dat wij daar met onze grote blonde koppen gaan rondstruinen.'' Vervolgens moet er een locatie geregeld worden waar de mensen kunnen worden opgepikt. ,,Dat moet strak geregeld worden. Doen we het met pick-ups, te voet of op een andere manier? En hoe komen we voorbij checkpoints van de ta liban of andere groepen? Daarbij komt onze ervaring echt van pas. Maar nogmaals: alles valt of staat met het budget. Stel dat je een he likopter moet huren, dan kost je dat zo 5000 of 10.000 euro. En dan moet je er ook nog voor zorgen dat je piloot geen Oezbeek is met een lege fles wodka." En lopen die lokale contacten dan geen gevaar? ,,Ja, mogelijk wel. Maar wij beschermen onze bron nen goed. En veel mensen zijn op portunistisch. Kan ik er wat aan verdienen? Ja? Dan wil ik best in formatie geven. Dat geldt ook voor de taliban, vergis je niet." Wat Celosse als laatste of slecht ste optie ziet, is zich met wapens een weg banen. ,,Dat kan alleen maar escaleren. Er zijn bedrijven die zeggen dat ze dat wel doen, maar het heeft niet mijn voor keur.'' En als het echt niet kan kan, als de evacuatie te gevaarlijk blijkt? ,,Opgeven is geen optie. Dan gaan we bedenken hoe het wel kan, des noods heel onorthodox.'' GRONINGEN De verdachten van de moordpoging op Sik kom-journalist Willem Groe- neveld en zijn partner komen uit de hoek van de anti-co rona-beweging, meldt Dag blad van het Noorden (DvhN). Vorige week donderdag werd een aanslag met brandbom men in de woning van Groe- neveld en zijn partner ge pleegd. De twee verdachten (32 en 31 jaar) staan beiden te boek als fanatieke ontkenners van Covid-19. Ze worden regel matig gezien bij demonstra ties tegen maatregelen in de stad Groningen, blijkt uit on derzoek van DvhN. Vrij geruisloos heeft demissionair minister Blok deze week een be langrijke stap gezet in de goedkeu ring van een plan van oliebedrij- ven Shell en ExxonMobil - ver enigd in de NAM - om naar gas te boren onder de Waddenzee. Blok heeft het voornemen om goedkeuring te geven aan het plan, zo laat hij weten. ,,Uit de adviezen van onafhankelijke experts conclu- deren we dat het veilig en verant woord kan'', zegt een woordvoer der van Blok. ,,Maar de minister heeft nog niet definitief ingestemd met het plan. De komende weken ligt het ontwerpbesluit ter inzage, pas daarna wordt de knoop door gehakt.'' Huiverig De NAM wil vanaf 2023 naar gas boren bij het plaatsje Ternaard, in het noorden van Friesland. Het gasveld ligt voor een klein deel on der land, het grootste deel bevindt zich onder de Waddenzee. Er wordt al jarenlang gesproken over gasboringen op deze plek. Regionale bestuurders zijn hui verig, onder meer vanwege het ri sico op aardbevingen. Vanwege die aardbevingen besloot het kabi- net eerder om de gaskraan in Gro ningen dicht te draaien. Al sinds de jaren 80 wordt op ver schillende plekken onder de Wad denzee geboord naar gas - en sinds die tijd wordt er ook fel tegen ge- Het is het mooiste natuurgebied van Nederland en een werelderfgoed protesteerd door regionale overhe den en natuur- en milieorganisa- ties. ,,Dit moet stoppen!'', vindt Frank Petersen van de Wadden- vereniging. Volgens de natuuror ganisatie is het 'verbijsterend' dat 'de minister beslist dat de NAM waarschijnlijk aardgas mag win nen onder het mooiste natuurge bied van Nederland en een wereld erfgoed waar we allemaal ontzet tend trots en dol op zijn'. 'Urgentie' Ook GroenLinks is ontstemd. ,,Dit demissionaire kabinet laat het ge beuren dat we gas - een van de meest schadelijke fossiele brand stoffen - gaan boren'', zegt Groen Links-Kamerlid Laura Bromet. ,,En dat in een uniek natuurgebied. Heeft dit kabinet dan geen enkel benul van de urgentie van de kli maatramp die gaande is?'' De Tweede Kamer praat komende maand over het winningsplan. zaterdag 28 augustus 2021 I Amerikaanse militaire veteranen hebben woensdagnacht op eigen risico een particuliere missie uitgevoerd om zoveel mogelijk Afgha- nen te redden. Het zou gaan om zeker vijfhonderd mensen, waaronder voormalige leden van speciale Afghaanse eenheden. foto zac lois 'Zelf doen? Het kan' Kun je nog weg komen uit Af ghanistan als er geen vliegtui gen meer vertrekken? En zo ja, hoe dan? ,,Het is ingewikkeld, maar het kan wel", zegt Gerard Celosse van het particuliere be veiligingsbedrijf Gho-st. Mark van Assen Rotterdam Gerard Celosse. foto omroep v Demissionair minister Stef Blok (Economische Zaken en Kli maat) is positief over een plan om naar gas te boren onder de Waddenzee. De Waddenvereni ging en GroenLinks zijn woe dend. Peter Winterman Den Haag - Frank Petersen, Waddenverenging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3