Van Endt nieuwe directeur van Dethon ZEELAND 11 Willem de Bruin: ,,Het werkt niet om een imago te blijven ophouden'' COR DE JONGE TERNEUZEN Martijn van Endt is de nieuwe directeur van soci aal werkbedrijf Dethon. Hij moet op interim-basis weer rust in de organisatie brengen. De vo rige directeur Edwin van den Berghen stapte in juli samen met een andere leidinggevende op. Aanleiding was de conclusie van een onderzoek naar financiële misstanden bij het werkbedrijf van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Volgens het onderzoek zou er sprake zijn 'een individuele af spraak over vergoedingen in de vorm van persoonlijk gebruik van materiaal en werkuitvoering via Dethon'. Van den Berghen nam zijn verantwoordelijkheid en stapte op. Dit én een ander onderzoek naar de bedrijfscul tuur leidden tot langdurige on rust in de organisatie. Dethon hoopt dat Van Endt er aan bij draagt dat medewerkers weer met plezier naar het werk gaan en zich veilig voelen. Het onder linge vertrouwen moet worden hersteld en ook de samenwer king met partners van Dethon moet beter. Van Endt werkte eerder als in terim-manager voor commerci ële bedrijven en sociaal leer- en werkbedrijven ZEELAND NAZOMER FESTIVAL De voorstelling ligt in het verlengde van zijn soloalbum Man in nood, dat in 2018 uitkwam. Daarin deed hij verslag van de diepe persoon lijke crisis die hij doormaakte na The Opposites. ,,Ik had heel lang groot succes gehad, maar door plot selinge gebeurtenissen in mijn le ven raakte ik in een dal." ,,Daardoor merkte ik dat al dat succes en het imago dat ik daarmee had ontwikkeld een soort placebo waren om een andere kant van mij niet te voelen." Hij besloot daar niet langer voor weg te lopen. ,,Het werkt niet om een imago te blijven ophouden. De enige weg die ik kan bewandelen is: eerlijk zijn tegen over mezelf." Anders in Hollands dorp Het was Jarrod Francisco van thea tercollectief Likeminds die hem ervan overtuigde dat De Bruin een verhaal heeft te vertellen dat zich leent voor theater. Dat is Spuug van God geworden, dat gaat over iden titeit, over anders zijn in een oer- Hollands dorp. De Bruin (36) groeide op in buurtschap Noord einde, nabij Alkmaar, als kind van een Nederlandse moeder en een vader van Curasao. 'Dubbelbloed', zoals hij zelf zegt. Daardoor voelde hij zich nergens helemaal bijho ren. 'Spuug van God' is de letterlijke vertaling van 'skupo di dios', Papi- aments voor moedervlek. ,,Het is een vloek en een zegen tegelijk. Dat is waar het verhaal ook over gaat. Je kunt niet kiezen waar je geboren wordt. Die omgeving bepaalt hoe mensen naar je kijken, waardoor je ook op die manier naar jezelf gaat kijken." Destructieve gedachten De voorstelling wordt opgevoerd in Kats, bij Duikplaats Katshoek. De Bruin zit in een vitrine van spiegels. Als dat succes en het imago dat daarmee had ontwikkeld, waren een soort placebo ,,De voorstelling speelt zich af in mijn hoofd. Het zijn momentopna men van mijn gedachten, die zich opstapelen en een vijand van jezelf kunnen worden. Uiteindelijk kom je erachter dat die gedachten de structief kunnen zijn. Ik heb het ge voel dat de wereld nog steeds op een bepaalde manier naar me kijkt, terwijl dat misschien helemaal niet meer zo is." Niet zwaarmoedig Spuug van God wordt zowel bij zonsopgang als bij zonsondergang opgevoerd. ,,Het verhaal speelt zich af tijdens zonsopgang. Het decor, met de drie spiegels die ook trans parant kunnen zijn, leent zich bo- vendien voor die schakelmomen ten tussen licht en donker." Hoewel de voorstelling stevige thema's kent, is die niet zozeer zwaarmoedig. ,,Natuurlijk zijn sommige onderwerpen best con fronterend. Maar juist doordat ik kan vertellen wat er in mij speelt, zit er een kracht in. Als iemand de zaken eerlijk weet te benoemen, weet j e als toeschouwer dat het met die persoon goed gaat." Spuug van God is bij Duikplaats Katshoek te zien op 28 augustus en van 31 augustus t/m 3 september, alle dagen om 05.30 en 20.15 uur. zaterdag 28 augustus 2021 GO Rapper legt ziel bloot in Kats M Willem de Bruin in Spuug van God: ,,De enige weg die ik kan bewan delen is: eerlijk zijn tegenover mezelf." FOTO MARC DE GROOT Als lid van The Opposites boekte Willem de Bruin grote successen. Maar na het stoppen van het rapduo in 2014 volgden diepe dalen en leerde hij zichzelf beter kennen. In de locatievoor stelling Spuug van God, die za terdag - in alle vroegte - in pre mière gaat bij het Zeeland Nazo merfestival, legt hij zijn ziel bloot. Rolf Bosboom Kats -Willem de Bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39