'Staat jouw huisje al op allyourz?' 8 ZEELAND Proef om duizendknoop uit te roeien levert tot nu toe bemoedigend resultaat op allyourz Jouw Zeeland boekje op Om vast te stellen of de duizend knoop echt de geest heeft gegeven, wordt met tientallen monsters ge test of de planten weer tot leven ko men als ze niet langer in zout water vertoeven en over voedsel beschik ken. ,,Als de planten over een maand of twee nog niet tot leven zijn gewekt, hebben we onomsto telijk bewijs dat de duizendknoop definitief het loodje heeft gelegd", zegt gemeentelijk projectleider Scheldekwartier Hans van Houdt. Bij het bouwrijp maken van een deel van de nieuwe Scheldewijk in de hoek van de De Willem Ruys- straat en de Paul Krugerstraat bleek drie jaar geleden maar liefst twee duizend ton Japanse duizendknoop tussen de vervuilde grond te zitten. Van Houdt: ,,Geen verwerker wilde die verontreinigde grond hebben, omdat ze niet het risico wilden lo- pen dat de woekerplant elders op nieuw zou opschieten. Aannemer Van Gelder is toen met het idee ge komen om de planten te verstikken in zout water." De duizendknoop is nog moeilij ker te vernietigen dan andere inva- sieve exoten als bijvoorbeeld de grote berenklauw of de Ameri kaanse vogelkers. De wortels van de plant zijn zo sterk dat ze door asfalt heen kunnen groeien. In Vlissingen werd het hardnekkige onkruid door de aannemer daarom opgesla gen in een afgebakend depot aan de rand van het bouwterrein in de Scheldewijk. In een met plastic be klede en afgedekte kuil werd de Ja panse duizendknoop in een bad met zout water gestort, zeewater dat een paar keer per jaar werd aan gevuld. Die behandeling lijkt nu resultaat op te leveren, maar Van Houdt juicht nog niet te vroeg. ,,We wach ten nog tot eind volgende maand om te kijken of de Japanse duizend knoop echt dood is. Maar ik heb goede hoop dat we het spul dan de finitief kunnen opruimen zonder dat het opnieuw voor schade zorgt." Van Houdt kan zich voor stellen dat de aannemer patent op de bestrijdingsmethode aanvraagt, maar beseft ook dat de Vlissingse werkwijze niet overal te realiseren zal zijn. ,,Wij hadden in Vlissingen de ruimte (een ongebruikt stuk grond vlakbij de vindplaats), de tijd (de Ja panse duizendknoop ligt al drie jaar in een depot) en zout water vlakbij. Dat zijn voorwaarden die elders niet vaak voorkomen. Of onze be- strijdingsaanpak kan uitgroeien tot een bruikbare methode om dui zendknoop uit te roeien, durf ik niet te voorspellen. Dat is ook niet aan de gemeente maar aan de aan nemer, die met het idee kwam." Ook elders wordt gewerkt aan oplossingen om Japanse duizend knoop uit te roeien. Bouwbedrijf H4A experimenteert bijvoorbeeld met een methode die het probleem letterlijk bij de wortel aanpakt. Op terreinen van Zeeland Seaports bij Westdorpe is een stuk grond afge graven waarop een plantaardige stof is gespoten, die bacteriën en schimmels laat groeien, die leven van de wortels van de duizend knoop. Het aanvreten van de wor tels moet ertoe leiden dat de Ja panse duizendknoop kapot gaat. Ook de slimme ondernemers doen zaken op allyourz.nl Zoveel zee. Zoveel land. En het mooiste vind je op allyourz. Een nieuw en 100% Zeeuws initiatief voor en door ondernemers. Kijk snel op allyourz en ontdek hoe we jouw zaak vooruit kunnen helpen. zaterdag 28 augustus 2021 Draait zeewater woekeraar nek om? Een proef in het Vlissingse Scheldekwartier om Japanse duizendknoop te vernietigen in een bad met zeewater lijkt te slagen. Het tot nu toe onuitroei bare onkruid dat in een bassin met zand en zeewater lag, ziet er levenloos uit. René Hoonhorst Vlissingen Het met hekken afgezette depot waarin de Japanse dui zendknoop door verzilting kapot moet gaan. Links appartemen ten aan de Van Dishoeckstraat, op de achtergrond woningen in De Broederband. FOTO RENÉ HOONHORST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36