7 schuilen. ,,Dit is ook een bijzondere plek voor mij", zegt hij, wijzend naar de okergele muren. ,,Hier stond vroe ger de gevangenis. Ik heb onderzoek gedaan naar Jan de Prenteknipper die hier, op deze plek, gevangen heeft ge zeten. Hier heeft hij ook zijn vrien din ontmoet, Constantia du Prée. In die tijd waren alle cellen op de bin nenplaats gericht, zodat de gevangen het konden zien als iemand terecht werd gesteld. Jan en Constantia zaten hier tegelijkertijd, dus ze moeten el kaar wel gezien hebben. Na hun ge vangenschap zijn ze allebei naar Ter- neuzen gereisd en werden ze een stelletje. Dat vind ik een mooi ver haal. Ook een verhaal van veel ar moede en treurnis, maar ook met veel levendigheid." Terwijl de regen onverstoorbaar plas sen op de straat vormt en onze broe ken aan onze benen laat plakken, lo pen we naar het Abdijplein. ,,Kijk, er is bijna niemand te zien. Heel bijzon- der, vind ik. Het ligt in het centrum van de stad, maar het is altijd een re latief rustige plek. Er wordt hier vaak geskateboard en dan zie je dat ze ge bruikmaken van de stad op een ma nier waar de stad niet voor gemaakt is. Dat is tof om te zien. Er zit ook een kauwenkolonie en 's avonds zitten er enorm veel kauwtjes. Ik loop hier weleens 's avonds om te luisteren naar de geluiden die ze maken. Prachtig.''Als we midden op het plein staan, zien we de Lange Jan boven het dak van de Abdij uitsteken. ,,Wist je dat er een slechtvalk bovenop de Lange Jan zit? Schitterend toch? Die kunnen in hun duikvlucht een snel heid van 350 kilometer per uur berei ken. Da's snel hoor.'' Nu we hier toch zijn, wandelen we de kloostergangen van de abdij in. ,,Oude gebouwen zijn fantastisch om in te zingen vanwege de akoestiek. Ik heb hier wel eens op names gemaakt en ik loop nu rond met het idee om hier een opname te maken met een lopend koor, zodat je het gezang eerst hoort aanzwellen en Geschiedenis is razend interessant, hetgaatover taal, dialect, religie, armoede daarna af hoort nemen. Dat lijkt me prachtig.'' Als we de kloostergangen verlaten is het gestage regenbuitje van een kwartier geleden veranderd in een stromende regenbui. We schuilen onder de poort bij de ingang van het Zeeuws Museum en Tonnie wijst naar Het Zeeuws Slavernijmonu- ment, een verticaal object dat bestaat uit vier granieten zuilen.,,Dat vind ik ook een belangrijke plek in Middel burg. De slavernij is een heel groot onderdeel van de geschiedenis van Middelburg. Er wordt nog steeds een beetje angstig over gedaan, maar ik vind het goed om te zien dat er toch steeds meer aandacht voor komt. De kunstenares Liesbeth Labeur is veel bezig met dit onderwerp. Ze heeft ja ren terug een project gedaan, omdat ze geleerd had dat er evenveel kin derkopjes liggen als er slaven verhan deld zijn in Middelburg. Om dat te onderzoeken ging ze alle kinderkop jes tellen. Ze zat op haar knieën in de stad om de kinderkopjes te numme ren. Dat vond ik supertof en heel be wonderenswaardig.'' Het Zeeuws Archief ligt vlak bij het monument en dat komt goed uit, want dit is een van Tonnie's favoriete plekken. Hier kom ik echt heel graag'', beaamt hij. „Geschiedenis is razend interessant, het gaat over taal, dialect, religie, armoede.Het kan iets zeggen over hoe wij ons leven le ven. Op dit moment doe ik onder zoek naar Johan de Vries, een Ter- neuzense folklorist die het boek Het spookte in Zeeuws Vlaanderen heeft geschreven. Voor zulk soort onder zoek is Het Zeeuws Archief echt een toffe plek. Instellingen zijn soms wat traag, maar het Zeeuws Archief is heel toegankelijk en meewerkend én er werken hier mensen die enthou siast worden van geschiedenis. Daar geniet ik van.'' zaterdag 28 augustus 2021 On** Ann er Tonnie Dieleman in het Zeeuws Archief ▲Op de brug waar vroeger de oude gevangenis was. In de kloostergangen van de Abdij. ◄Op het perron van het station in Middel burg. In de kloostertuin van het Abdijcomplex. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE 4. Abdijplein -Tonnie Dieleman 5. Zeeuws Slavernijmonument Ba lans 6. Zeeuws Archief Hofplein 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35