Boekentip zomerhit Tegenspartelen is zinloos Muzikale bu O <0 6 In folders en op websites wordt Middelburg omschreven als een monumentale stad met fraaie grachtenpanden en kronkelende steegjes. Singer- songwriter Tonnie Dieleman, vooral bekend als Broeder Dieleman, zal dit soort termen niet gebruiken voor de stad waar hij inmiddels al ruim twintig jaar woont. Hij is misschien wel Zeelands minst be kende succesauteur: Wessel te Gussin- klo. Weinig schrijvers hebben zo'n goedgevulde prijzenkast. Twee jaar geleden kon hij daar nog, in een tijdbestek van een week, zowel de Zeeuwse Boekenprijs als de Bookspot Literatuurprijs (voorheen vooral be kend als de AKO Literatuurprijs) aan toevoe gen. Er zijn auteurs die het met minder moe ten doen. Desondanks is Te Gussinklo, die in 2007 neerstreek in Kamperland, nog altijd alleen bekend bij een select publiek. Dat is zonde, want ook al vergen zijn boeken soms wat doorzettingsvermo gen, ze hebben veel te bieden. De verhui zing naar Zeeland heeft zijn werk bo vendien alleen maar goed gedaan. Te Gus- sinklo, begin dit jaar tachtig geworden, lijkt alleen maar pro ductiever en beter te worden. Vorig jaar verscheen Op weg naar De Hartz. Het is na De verboden tuin (1986), De opdracht (1995) en De hoogstapelaar (2019) zijn vierde roman rond Ewout Meyster, de hoogst intelli gente jongeman die probeert volwassen te worden. Opnieuw - ruim 500 pagina's lang - dompelt Te Gussinklo de lezer even hardhan dig als weergaloos onder in de gedachten- stroom en hersenspinsels van Ewout. Gelei delijk maakt de aanvankelijke ergernis plaats voor begrip en zelfs sympathie. Tegensparte len is zinloos. Als het eens een week warm is, worden die dagen doorgaans afgestraft met een hele benauwde dag, gevolgd door een extreme regen- en onweersbui. Er is voor mij één nummer dat die overgang en dat gevoel moeiteloos vertaalt naar muziek. Electrical Storm van U2 klinkt zelfs klam. Er is een on weersbui op komst die maar niet doorbreekt, je kan de slaap niet vatten door de hitte, de zelfde dingen ma len door je hoofd, de lucht voelt zwaar. Of zoals we in Zeeuws-Vlaan- deren zeggen: het is 'doef.' Het nummer kab belt voort met een akoestische gitaar, de drums vallen in, de gitaar wordt verruild voor een elektrische, de spanning wordt opge bouwd. Nadat Bono de weergoden verzoekt om een bui die alle pech wegspoelt, barst de muzikale bui los. Gitaarslagen kletteren op je neer als verkoelende druppels regen. 5) ELECTRICAL U2 Niet omdat het hem ont breekt aan Zeeuwse trots. Integendeel. Hij is een geboren en getogen Zeeuw, zingt in het Zeeuws dialect en verwerkt graag personages en gebeurtenissen uit de Zeeuwse geschiedenis in zijn werk. Het heeft meer te maken met zijn kritische houding tegenover de ma nier waarop Zeeland wordt gepro moot. ,,De meeste campagnes zijn flinterdun en nietszeggend. Neem het Zeeuws Meisje. Dat zegt toch he lemaal niks over Zeeland? Ik herken mijn oma daar niet in en dat was een écht Zeeuws meisje.'' Tonnie zal ons dan ook niet de 'toeristische trek pleisters' laten zien als we met hem op pad gaan in Middelburg, maar weet ons te verrassen met boeiende verhalen bij plekken waar je altijd achteloos voorbijliep. ,,Ik heb geen rijbewijs, dus doe alles met het openbaar vervoer en dat is prima. Een auto? Ach, daar word je ook niet per se gelukkig van en ik kom heel mijn leven al overal.'' Het Middelburgse station is dan ook een perfect startpunt om op pad te gaan in onze Zeeuwse hoofdstad. ,,We kunnen hier helaas geen koffie meer drinken", zegt hij als we voor de voormalige stationsrestauratie staan en de ietwat haveloos ogende voor gevel bekijken. ,,Het staat leeg en ik weet eigenlijk niet wat ze ermee gaan doen. Misschien wordt het wel zo'n hippe tent. Dat zou ik jammer vinden. Ik hou meer van.Hij wrijft over zijn kaak terwijl hij naar woorden zoekt. ,,Tja, ik hou meer van gewoon, denk ik.''Als we de trappen oplopen naar het perron legt hij uit waarom het station voor hem méér is dan enkel een vertrekpunt. ,,Er is continu beweging en het is ook echt zo'n hangplek voor jongeren die hier stiekem jointjes ko men roken. Zoiets doe je niet zo snel middenin de stad, maar net iets bui ten het centrum. Het is toch een beetje het randje opzoeken en dat vind ik wel interessant'', zegt hij luid lachend. ,,Dit station is ook qua lig ging een mooie plek. Je ziet hier al die vervoerslagen naast elkaar. Kijk maar, daar heb je het kanaal, daarnaast de weg, dan het fietspad en het voetpad en hier een spoor. Allemaal naast el kaar. Dat vind ik mooi.'' 2. Kanaal door Walcheren We steken de weg over en blijven aan de rand van het kanaal staan. ,,Er zit ten hier veel vogels. Ik vind het leuk om naar de meeuwen te kijken die krabbetjes vangen om ze op de rand van het kanaal op te eten. Je kunt he lemaal van Vlissingen tot Veere wan delen langs het kanaal.'' Al pratend slenteren we langs het kanaal als het zachtjes begint te regenen. Tonnie wijst naar de onderkant van een boom: ,,Kijk, een zwam. En die plan ten daar zijn ook mooi, met die paarse bloemetjes.'' Op de vraag of hij een natuurlief hebber is, haalt hij met een lichte aar zeling zijn schouders op. ,,Ik ben geen kenner, maar ik vind het wel in teressant om te zien wat er leeft en groeit in zo'n stad.'' Hij kijkt naar de openstaande Schroebrug in de verte. ,,Ook dat vind ik gaaf om te zien, dat zo'n brug alles stillegt.'' Via de Blauwedijk en de Kousteense- dijk lopen we in de richting van het centrum. Het gaat steeds harder rege nen, maar onder de overkapping van de Rechtbank kunnen we even zaterdag 28 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze week geeft verslaggever Rolf Bosboom een inkijkje in zijn boekenkast. Verslagge ver Sophie Stockman kiest zomerhits uit. GO 'Interessant om te zien wat er leeft en groeit in zo'n stad' Rachel van Westen Middelburg 1. Station Middelburg E ■0 a a O 3. De Rechtbank Kousteensedijk 2 Tonnie Dieleman wandelt op het pad langs het Kanaal door Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34