r 1 Marktkooplui de dupe van grotere terrassen 5 'Skatebaan aan één kant, pumptrack aan de andere' RENOVATIE 'T ZAND MIDDELBURG Prachtige huurhuizen zijn het, rond het Karel Doormanplein in 't Zand in Middelburg. En nu ook nog eens met nieuwe kozijnen, zonnepanelen én energielabel A. Al staat niet iedereen te stuiteren. De containers van Woon- goed en bouwbedrijf Van Wijnen staan er nog. Ver der herinnert niets nog aan de vele werkmannen die afgelopen maan den af en aan sjouwden in 't Zand, de wagens, het materiaal. En een gedoe was het, vertelt Elly Hoek. ,,Zeker veertien dagen stond alles op zijn kop. ,,Maar gelukkig had ik heel fijne werkmannen over de vloer. Ik heb met liefde koffie voor ze gezet. Dat hoort erbij hè?" Ze woont al 34 jaar in de De Ruyterstraat. ,,Heel leuk straatje, leuke bewoners. En met mijn huis was ook niks mis. Nou ja, je waaide wel van de bank hoor, in de winter. Dus ik ben blij dat ze nu alles geïsoleerd hebben. Heel be nieuwd of het iets scheelt. Nieuwe badkamer, nieuwe keuken. Het kan niet op. Mooie kozijnen, alles geschilderd. Ik ben heel tevree! En dat hoop ik hier nog heel lang te blijven." Aan de andere kant van de Poe- lendaeleweg, staat de rest van de 74 renovatiewoningen. Zo strak in de lak, dat het lijkt of ze net zijn neergezet. Behalve die ene dan, van Elisabet Satijn aan het Karel Doormanplein. Bij haar druk je niet op een moderne kunststof bel, maar op een authentieke van net na de oorlog. Het huis stap je binnen over een natuurstenen dorpel, echt nog van toen. ,,Mooi hè?", zegt ze met een diepe zucht. ,,Dat vond ik dus ook. En toen ik hier vijfenhalf jaar gele den kwam wonen, viel me op dat veel deuren verschillende deurlijs ten hebben. Maar nu worden ze al lemaal hetzelfde. Mijn sierseltjes Waarom wij geen nieuwe keuken en badkamer kregen, snap ik niet ben ik dan kwijt. Dus ik heb de re novatie geweigerd. Ik wilde so wieso al geen mensen over de vloer in verband met corona. Ik ben nogal kwetsbaar, snap je." Maar ja, er moet iets aan de hui zen gebeuren. Dat merkt Satijn ook wel. ,,Boven is het gewoon koud. De huizen moeten worden geïsoleerd. Alleen de rest had ik niet gewild. Het huis is niet van jou, zeggen ze dan. Dat is mis schien wel zo, maar ik zorg er wel al jaren voor." Ze pakt de roosjes vast die voor haar gevel groeien, uit de stoeptegels komt lavendel omhoog. ,,Ik heb echt mijn best gedaan. Maar nu komen ze in sep tember alsnog." Schimmel en roest De werkmannen kunnen gelijk door naar de overkant, want de be nedenwoning van Natalia Shcher- binina heeft nog wel wat aandacht nodig. Zacht uitgedrukt. Het huisje barst van de schimmel en roestige leidingen. In de keuken kijk je tegen kapotte bakstenen aan. ,,Waarom wij geen nieuwe keuken en badkamer kregen, snap ik niet", zegt Shcherbinina met de acht maanden oude Jake op haar arm. ,,Het is geen doen hier. Ik heb ook nog een zoon van dertien. Die slaapt op de bank, omdat we maar één slaapkamer hebben." Woongoed-directeur Eric de Ceuster zegt niet op specifieke ge vallen in te gaan, maar weet dat niet iedereen tevreden is. ,,Toch wil ik de bewoners complimente ren met hun engelengeduld, en de werkmannen met hun prestatie. Het is écht mooi geworden." En dan vraagt hij toch naar de bene denwoning. ,,Ik ga daar achteraan. Dat beloof ik." Wat de 'ene' kant is, en waar dus de 'andere' kant ligt, is nog niet duidelijk. De afgelopen maanden is aan Middelburgers gevraagd waar de nieuwe skatebaan - als vervanging voor die in de Veerse Poort - moet komen. De nieuwe plek is nog niet bekend, al scoort de Geersesweg, tussen de Veerse Poort en de N57, heel hoog. De plek maakt ook niet zoveel uit, vindt Bert Kollen van het CDA. ,,We moeten de skatesport toegankelijk houden voor jonge ren en kinderen die wellicht niet alleen de hele stad door willen of kunnen. We bedoelen dus aan de andere kant van de stad waar de nieuwe skatebaan met komt." Zo gaaf! Een pumptrackbaan is een krui sing van een skatepark en een baan voor BMX-fietsen. Kinde ren kunnen er fietsen, skaten en steppen. Het idee om die in Mid delburg aan te leggen ontstond toen Kollen zo'n baan in Dom burg zag. ,,Zo gaaf! En zo popu lair bij de jeugd. Ik heb het met Jesse Aarnoutse van de LPM va ker over jeugdvoorzieningen, dus hier waren we het ook snel over eens." CDA en LPM willen dat de ge meente gaat onderzoeken of een pumptrackbaan haalbaar is. Kol len: ,,Ik acht het aardig haalbaar. Misschien kunnen we als ge meente nog wat geld vinden. Maar als nou een boer met een paar trekken wil helpen om een paar bulten te maken en een an der bedrijf wil tegen kostprijs er asfalt of beton overheen storten, dan wordt het veel goedkoper." Daarom stappen de marktkooplui naar de rechter. Dinsdag dient in Middelburg een kort geding tegen de gemeente Veere. ,,De vergun ning is duidelijk en wij willen dat de gemeente die afspraak hand haaft", verklaart Edwin Hofs. De marktkooplui hebben geen probleem met de collega's van de horeca, benadrukt hij. Dat zij in Zoutelande vanwege de coronacri sis toestemming hebben gekregen van de gemeente Veere om grotere terrassen op te zetten, begrijpt hij ook wel. Maar de marktkooplui zijn ook getroffen door de coronacrisis. Noodgedwongen thuis ,,En een aantal marktkooplui is nu ook de dupe van het nieuwe terras- senbeleid. Wij missen enkele tien tallen meters voor onze kramen. Sommigen hebben minder ruimte, voor anderen is helemaal geen plek over. Die blijven noodgedwongen thuis. Dat kost hen enorm veel geld hoor", legt Hofs uit. Terwijl de vergunning volgens hem precies voorschrijft wat wel en niet mag. ,,Daarin staat dat de ter rassen moeten worden ingekort op de dag dat de markt er staat. Maar de gemeente handhaaft dat niet. DSt is waar het ons om gaat." Overmacht door corona Die vergunningen zijn ouder dan de coronacrisis. De gemeente Veere heeft er vanwege die crisis voor ge kozen de terrassen meer ruimte te gunnen. ,,Dat schuurt met de ruimte voor de markt", erkent woordvoerder Sjoerd van Andel van de gemeente. ,,We hebben met de marktkooplui ook gekeken naar een alternatieve plek voor de markt, maar die is niet gevonden." Veere denkt dat het desondanks goed geregeld is, zegt Van Andel. ,,Op dit moment is sprake van over macht door corona. Maar aan de co ronamaatregelen komt hopelijk ook snel een eind. Tot die tijd is het schipperen. Dat de marktkooplui naar de rechter stappen, is hun goed recht. We moeten afwachten wat de rechter ervan vindt." In Middelburg kan het wel Edwin Hofs wijst echter op de situ atie in Middelburg. Die is vergelijk baar met die in Zoutelande, maar in Middelburg gaat het volgens hem wel goed. ,,Daar mogen terrassen op de Markt van de gemeente ook meer ruimte innemen. Maar op donderdag, als wij daar staan met onze marktkramen, moeten ze hun terrassen tijdelijk inkorten. Zodra wij aan het eind van de middag daar In de vergunning staat dat de terrassen moeten worden ingekort op de dag dat de markt er staat weggaan, pakken zij de ruimte er weer bij. Dus in Middelburg kan het wel goed." zaterdag 28 augustus 2021 WA Van buiten zijn ze mooi, maar niet elke bewoner is even blij De woningen in de De Ruyterstraat na de renovatie. foto dirkjan gjeltema Wendy Wagenmakers Middelburg -Natalia Shcherbinina, bewoner Ergens in Middelburg komt een grote nieuwe skatebaan. Dat is ver weg voor jonge kin deren die precies aan de an dere kant van de stad wonen, vinden CDA en LPM. Zij den ken de oplossing te hebben: ,,Leg aan de andere kant een pumptrackbaan aan." Maurits Sep Middelburg Dat de horeca in Zoutelande meer ruime krijgt voor terras sen, dat vinden de marktkooplui prima. Maar niet op de dag dat zij hun marktkramen opzetten. Dat was ook niet de afspraak, zegt voorzitter Edwin Hofs van de Stichting Markten en Activi teiten Zeeland. Maurits Sep Zoutelande -Edwin Hofs, Stichting Markten en Activiteiten Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33