Lege hotelkamers voor Afghanen Voorraad graszaadhooi gaat in vlammen op Vroeger was het maatje 38, nu is het maat 40 Single Meer dan de helft van de Zeeuwen kampt met (een beetje) overgewicht, blijkt uit de Gezondheidsmonitor. Maar is dat nou echt wel zo'n groot probleem? 2 GEZONDHEID OBESITAS zaterdag 28 augustus 2021 Commentaar Het kabinet heeft de gemeenten opgeroepen ruimte te vinden voor Afghaanse vluchtelingen. Over twee weken wil de regering weten wat mogelijk is. 'Den Haag' wijst op de grote achterstanden bij het huisvesten van statushou ders, mensen met een verblijfsvergunning die in azc's wachten op een woning. Die achterstand is de afgelopen tijd fors opge lopen. Het gevolg is dat deze woningzoekenden plaatsen bezet houden in de azc's. Dat binnen twee weken gemeenten honderden woningen kunnen aanbieden is een illusie. Die woningen zijn simpelweg niet snel beschikbaar in een land waar de wachttijd voor een huurwoning niet in weken, maar in maanden en jaren wordt uit gedrukt. Dus dreigt noodopvang. Dat roept herinneringen op aan een aantal jaren geleden toen Syrische vluchtelingen van hot naar haar werden versleept. Misschien dat de coronacrisis voor snelle tijdelijke oplossing kan zorgen. In congresstad Den Haag staan de hotels leeg, in Amsterdam is maar een fractie van de hotelbedden bezet doordat buitenlandse toeristen wegblijven, hotels rond Schip hol missen passagiers. Bedden te over in deze hotels die al an derhalf jaar met coronasteun in de benen worden gehouden. Als de overheid dan toch betaalt voor al die lege kamers, waarom dan geen hotels geboekt om de geëvacueerde oud medewerkers van Defensie, ambassades, hulporganisaties en media op te vangen? Het is maar een idee. Bedden te over in deze hotels die al anderhalf jaar met coronasteun in de benen worden gehouden Dat is balen. Of beter: dat waren balen. Donderdagavond zagen hooi- en strohandelaren Arnoud Nooren en Jordy Lempereur van Leno Agriservice uit Zuidzande zo'n dertig pakken graszaadhooi in vlammen opgaan. Ze gaan uit van brandstichting. Raymond de Frel IJzendijke Nooren en Lempereur persten woensdag hooi op het land van een boer aan de Zevenhofstedenstraat in IJzendijke. De meeste pakken namen zij meteen mee naar hun schuur. Nooren: ,,Maar we kregen niet alles in één keer mee, er ble ven dertig pakken achter. Rond één uur in de nacht kreeg ik be richt van de boer. De boel stond in brand.'' Over de geleden financiële schade laat Nooren zich niet uit. ALMANAK Zowel hij als de brandweer gaat uit van brandstichting. ,,De tempera tuur van het hooi was prima, er kan geen sprake zijn van broei. Het moet wel erg toevallig zijn dat ie mand precies daar midden in de nacht een peuk uit zijn auto heeft gegooid.'' De jongeman had er zin in. Ein delijk stond er weer een - be scheiden - feestje op het pro gramma. Zou de single daar zijn droomvrouw ontmoeten waar hij al zo lang naar zocht? Op het feestje sprak hij de ene na de an dere vrouw aan. Ze waren alle maal bezet. Toen stapte een De dader kan zich nu nog bij ons melden voor een nette afhandeling - Arnoud Nooren, handelaar De hooihandelaar hoopt met een oproep op sociale media meer te weten te komen. ,,De dader kan zich nu nog bij ons melden voor een nette afhandeling. Een geintje is leuk, maar dit gaat te ver!'' Tip? redactie@pzc.nl wildvreemde man op hem af. Hij kende een leuke single meid. „Beschrijf haar eens", zei de jongen. ,,Ze is een vlotte dame, in een gele jurk en met blond haar. Daar staat ze." De jongeman dankte hem voor het liefdesadvies en zei dat het niets zou worden. ,,Dat is mijn zus." OOSTBURG Joe Buck verrast met nummer Joe Buck heeft, voorlopig eenmalig, een Neder landstalige single uitge bracht. Het nummer heet Wat als en gaat over de mentie. ,,Ik hoop dat dit liedje steun biedt aan mensen en hun naasten die te maken hebben met dementie, dat de woor den geluid geven aan de gevoelens van iedereen die niet meer zelf kan uit spreken hoeveel ze van hun geliefden houden", zegt de Zeeuwse singer- songwriter over het num mer. Joe Buck is vanaf 2 sep tember te zien in het po pulaire televisiepro gramma Beste Zangers. VLISSINGEN Ark blijft langer in de Binnenhaven De houten Ark, een re plica van de boot van Noach, blijft langer in Vlissingen. Het schip, dat de afgelopen tien jaar in meer dan vijftig havens heeft gelegen, arriveerde begin juli in de Vlissingse Binnenhaven. Televisie- en theatermaker Aad Pe ters heeft het door vijf tien internationale kun stenaars laten ombou wen tot een plek waar mensen reizen langs de verhalen uit de Bijbel. Het schip is 70 meter lang, 10 meter breed en 13 meter hoog. Tot eind september is de expositie dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. ZAAMSLAG Dorp is tijdje lastiger te bereiken Wie vanaf maandag in Zaamslag moet zijn, moet even goed oplet ten. Door werk aan een duiker in de Axelse- straat is het dorp lasti ger te bereiken. De oude, betonnen duiker onder de weg is versle ten en kan de verkeers belasting niet meer aan. Het waterschap laat de koker vervangen. Dit werk duurt tot 8 okto ber. Doorgaand verkeer vanuit Zaamslag rich ting Axel wordt omge leid via de N290 richting Margrette. Het fietsver- keer wordt vanuit Zaam- slag omgeleid naar de Zaamslagseweg. Jeffrey Kutterink Vlissingen Apetrots is ze op zich zelf. En terecht. Begin maart schopt Wilma zich van de bank naar de sportschool. In amper vijf maanden raakt ze een kilo of zes, twee broekmaten, flink wat vetmassa en een stel BMI- punten kwijt. ,,Mijn figuur is vre selijk veranderd en dat zien men sen. Iedereen reageert erop. Die complimenten zijn echt hartstikke leuk." Kijk, dat stimuleert. Het is net maart, als dochterlief haar moeder meevraagt naar Fitness Fitaal in Vlissingen. ,,Laat ik het maar doen, dacht ik", vertelt Wilma Lagerweij (66) uit Vlissingen. ,,Ik ben alleen, zit heel vaak thuis, dus dan doe je al weinig. Een goed idee om te gaan bewegen." Ze koopt een stel leggings en een paar sport schoenen. ,,Van die strakke hem- pjes had ik nog. En toen, huppetee, ben ik begonnen." Wilma weegt dan 95,8 kilogram, haar bmi staat op 35,2. ,,Je moet on der de 33 zitten", zegt ze. Onder begeleiding begint ze met fietsen. ,,Verder moet ik op een bal rollen, en met een elastiek aan mijn voe ten strekoefeningen doen." Het valt om de drommel niet mee. ,,Mijn dochter moest me er naar toe slepen. Zo van: ma, kom op we gaan." Sterk als ze zijn, laten moeder en dochter er geen gras over groeien. Drie keer in de week werken ze zich in het zweet. ,,Of ik spierpijn had? Joh, ik wist niet meer hoe ik moest lopen. Mijn ar men, echt, dat was niet normaal. Nou ja, leuk, je moet wel allemaal nieuwe kleren kopen - Wilma Lagerweij, sporter Dan weet je pas wat voor spieren je hebt." De personal coach adviseert haar anders te gaan eten. Maar liefst zes keer op een dag. 's Mor gens ontbijt, 's middags lunch en 's avonds warm. En tussendoor fruit, kwark en 's avonds een extra bo terham met fruit. Het is wennen. Je wilt afvallen en dan moet je meer eten. Maar, het gaat om wat je eet. Rijst, pasta, verse groenten KLINIEK Uit cijfers van de GGD blijkt dat 51,9 procent van de vol wassen Zeeuwen in 2020 kampte met overgewicht. Daarvan zien ze bij de twee jaar geleden geopende vesti ging van de Nederlandse Obesitas Kliniek (NOK) in Terneuzen alleen het topje van de ijsberg; 14,5 procent van de volwassen Zeeuwen is zo zwaar, dat een operatie of drastische verandering van het leefpatroon noodza kelijk is. Die cijfers wijken nauwelijks af ten opzichte van vier jaar geleden. Raymond de Frel Rolf Bosboom Terneuzen Dat gegeven is op twee manieren uit te leggen: het is niet erger ge worden én we hebben er in vier jaar ook niet van geleerd. Vesti gingscoördinator Erica Colman van de NOK kiest voor de laatste variant. ,,Ons beeld van wat nor maal is verschuift. Vroeger was dat maatje 38, nu maat 40. In de jaren zeventig waren de mensen echt een stuk slanker dan nu. Het zit natuurlijk ook in onze cultuur. Wat doen we als we iets te vieren hebben? Juist, lekker eten en drin- II Helft van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30