Zeeland zoekt plek voor vluchtelingen Han Polman vraagt hulp bij het bieden van onderdak aan gevluchte Afghanen De aanleiding is een oproep van het kabinet. De regering verwacht dat de bestaande asielzoekerscentra onvoldoende ruimte hebben om onderdak te bieden aan Afghanen die hals over kop huis en haard heb ben verlaten na de machtsover name door de taliban. Gemeenten kunnen op twee ma nieren helpen. In de eerste plaats met het bieden van noodopvang. Daarnaast wachten in de de azc's in Nederland vele duizenden mensen op eigen woonruimte in een stad of dorp. Dit zijn vluchtelingen die een verblijfsvergunning hebben gekre gen. Deze vergunning- of status houders hoeven niet langer in een azc te blijven. Als zij een woning krijgen, komt ruimte vrij in de azc's. Commissaris Polman wil van de gemeenten horen wat zij kun nen doen. ,,De Zeeuwse gemeenten hebben eerder de afspraak gemaakt om ge zamenlijk te zorgen voor duurzame asielopvang en de opvang van extra statushouders in hun gemeenten. De gemeenteraden van Middel burg, Goes en Terneuzen hebben besloten in te zetten voor opvang- locaties voor asielzoekers. De an dere gemeenten zullen zich onder andere richten op het huisvesten van extra statushouders", aldus een woordvoerster van de provincie. Krappe woningmarkt Van een vlotte doorstroming van statushouders van de azc's naar ge wone woningen is geen sprake. Elk halfjaar vraagt het rijk alle gemeen ten een bepaald aantal vergunning houders woonruimte te bieden. Door de krapte op de woningmarkt is dit een groot probleem. Op 1 juli liepen alle Nederlandse gemeente samen 6548 te huisvesten mensen achter op schema. Tel daar de op gave voor de tweede helft van dit jaar bij op en dan komt dit aantal op 14.799 mensen. Ook in Zeeland is de achterstand in de eerste zes maanden van dit jaar opgelopen: van 37 op 1 januari naar 118 op 1 juli. Alleen de gemeen ten Hulst, Sluis en Tholen hadden op 1 juli geen achterstand. Gemeenten kunnen noodopvang bieden of woonruimte zoeken voor de statushouders die nog in azc's leven Voor de tweede helft is een nieuwe taakstelling en zijn in totaal 246 mensen aan de Zeeuwse lijst toegevoegd. In juli is voor 21 men sen een woning gevonden. Alles bij elkaar hebben de Zeeuwse ge meenten op dit moment de op dracht 343 statushouders een plek te vinden. Het snel huisvesten van deze mensen schept ruimte in de azc's voor nieuwe asielzoekers. Binnen twee weken wil Polman het kabinet laten weten wat Zee land direct en indirect kan bijdra gen aan de opvang van vluchtelin gen uit Afghanistan. De raadsfractie van PvdA en GroenLinks in de ge meente Tholen hebben aan hun college gevraagd een bijdrage te le veren aan de opvang van Afghaanse vluchtelingen. De Statenfractie van GroenLinks dringt aan op 'een snelle en serieuze aanpak, waarbij provincie en gemeenten samen moeten optrekken'. It zaterdag 28 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ■£TJ 4,- FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Wie kan in Zeeland meer vluch telingen opvangen? Die vraag legt commissaris van de koning Han Polman binnenkort voor aan de dertien Zeeuwse gemeenten. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29