MEDIA CULTUUR 25 Lisa Loeb in het kort ,,Ik heb het geluk dat ik een brede kennis én een goed geheugen heb. Maar de winst was echt geen 'kat in het bakkie'. Ik was superzenuwach- tig en heb vooraf heel vaak het bord spel van De slimste mens gespeeld met mijn ouders en man. Ook wist ik dat ik twee goede tegenstanders had (dichter Joost Oomen en PowNed- verslaggever Bram Douwes, red.). Toen er werd gehint op een broeder schap tussen die twee, waar ik als vrouw tussen moest zien te komen, werd ik nóg fanatieker. Dat zie je ook aan mijn blik: héél gefocust. Het was ook best spannend om mezelf op tv te zien. Soms dacht ik: oeh, Lisa Loeb, wat zeg je nu weer? Ik praat eerst en denk pas daarna." „Als kind stond ik zonder filter in het leven. Ik was de hele dag aan het zingen. Daar kon juf Martha niet mee omgaan. Ze dacht niet 'wat een creatief kind, dat moet ik stimuleren'. Nee, ik kreeg een zangverbod. Ik wist al op mijn 4de dat ik cabaretier wilde wor den. Mijn ouders namen mij mee naar een show van Brigitte Kaan dorp. Daar zag ik dat je geen knappe mevrouw hoeft te zijn die een mooi balletstuk danst, om het publiek te vermaken. Je kunt ook verhalen ver tellen, gekke bekken trekken en lied jes zingen. Ik ging op zang- en piano les en ging bij het jeugdtheater. Ik nam als een spons alles op. Ik was een eigengereid, zelfverzekerd kind, dat niet bij kliekjes hoefde te horen. Dat zorgde er ook voor dat ik op de basisschool werd gepest. Juf Martha legde die pesterijen terug bij mij. 'Ik moest normaal doen of me niet op de kast laten jagen.' Mensen willen je soms klein houden in het leven, en dat moet je niet toestaan. Als ze nog leeft, zou ik tegen haar zeggen: 'Look at me know!'" ,,In 2011, op mijn 22ste, kreeg ik voor het eerst een paniekaanval. Ik zat bij een theatervoorstelling, ontspannen tussen het publiek, en had plots het gevoel dat ik mijn tong zou inslikken. Ik ging ervan hyperventileren en zweten. Die momenten kwamen steeds vaker terug. De ene keer voelde ik een steek in mijn hart streek en dacht dat ik zou overlijden, de andere keer was ik bang dat mijn rechterarm zomaar uit de kom zou schieten. Ik ging destijds in therapie, maar kreeg in 2017 alsnog een zware depressie. Ik kon niks meer, moest mijn tour afzeggen. Ik had constant hoofdpijn, voelde steken in mijn borst, zag vlekken voor mijn ogen en kon niet naar het einde van de straat lopen zonder de angst om flauw te vallen. Inmiddels slik ik al vier jaar medicijnen en kan ik goed met deze angsten leven, al ligt een terugval al tijd op de loer. Ik ben er open over, niet alleen bij De slimste mens, maar ook tijdens mijn voorstelling Extase. Ik vind het belangrijk dat er meer over mentale gezondheid wordt ge sproken. Zelf kreeg ik te maken met veel onbegrip. Mensen snappen niet wat er aan de hand is, durven er niet over te praten, of zeggen juist dingen als 'jij moet eens lekker op vakantie gaan' of 'we hebben allemaal wel eens een dipje'. Ik zie het als mijn taak het taboe te doorbreken.'' ,,Of dat je bebloede tampons door de brievenbus van Thierry Baudet duwt. Dat is het dus niet. Feminisme is een geloof in gelijke kansen voor mannen en vrouwen en alles wat er tussen en daarbuiten valt. Waar dat sterke gevoel vandaan komt? Dat zit gewoon in me. Mijn ouders hadden Moed is in mijn ogen geen gebrek aan angst, maar het overwinnen van de angst vroeger een uitgeverij waar ze bei den evenveel uur werkten. Ook de opvoeding deden ze fiftyfifty, even als hun vrienden. Ik leefde in een fe ministische bubbel in Amsterdam. Pas toen ik ouder werd en ging stu deren, zag ik de verschillende behan deling van genders. Ik merk het bij voorbeeld in mijn werk. 'Vrouwen hebben toch geen humor', hoor ik re gelmatig. Hmm, omdat ik een baar moeder heb, kan ik dus geen grappen maken? Of: vrouwen zouden minder slim zijn dan mannen? Nou, het te gendeel heb ik wel bewezen.'' Loeb schiet in de lach. ,,Deze uit spraak gaat over mijn ex-vriendje (sportjournalist Milan van Dongen, red.), die mijn uitdager was in een van de uitzendingen. De redactie wist niet dat we tien jaar geleden een korte relatie hebben gehad. Het weer zien werd een beetje opgeblazen door de media. Het zou awkward zijn, maar dat vond ik helemaal niet. Het was een grappig toeval. Toen Milan het uitmaakte - hij ging reizen door Thailand en wilde geen vriendinne tje - was ik 21 jaar en heel erg verliefd. Natuurlijk was dat een tienerdrama, maar achteraf gezien pasten we niet bij elkaar. We zijn inmiddels beiden gelukkig getrouwd met een ander.'' ,,De redactie van De slimste mens had vooraf een vragenlijst gestuurd en vroeg me onder andere of ik iets raars had meegemaakt op vakantie. Ja dus. Ik was 6 en op vakantie op Sicilië. Mijn ouders houden niet van toeristi sche plekken en wilden naar een klassieke Italiaanse trattoria. Die von den ze in het plaatsje Corleone, wat toch - als je The Godfather hebt gezien - een veeg teken moet zijn geweest. Voor de deur stonden drie gepant serde SUV's en een man met een re volver aan zijn broekriem. Mijn ou ders voelden dat ze niet meer konden omkeren. Het restaurant bleek leeg, op één tafel na. Daar zat de grootste maffiabaas van Sicilië te lunchen, omringd door bodyguards. De 'don' wilde dat ik aan zijn tafel kwam zit ten en vroeg wat mijn lievelingseten was. Hij liet tien vanille-ijsjes met chocoladesaus aanrukken uit de keu ken. Mijn ouders keken gespannen en zwijgend toe. Na een tijdje was mijn moeder het zat en riep: 'Basta.' Haar dochter had genoeg ijs op. Je kon een speld horen vallen, waarna de maffia baas begon te lachen en riep 'Respetto per la mamma' (respect voor mama). Het liep met een sisser af.'' ,,Het blijft een raar fenomeen: wan neer je op televisie meedoet aan een spelletje, moet je je voorbereiden op onlinehaat. Ik werd na de eerste uit zending uitgescholden op sociale media voor 'paardenbek'. Kennelijk deed ik niet mee aan een kennisquiz, maar aan een missverkiezing. Ik heb nooit een beugel gehad of gewild. Die scheve tanden horen bij mij. Als mensen onaardige berichten achter laten op mijn Instagram, verwijder ik ze. Laatst stuurde iemand 'ik kan niet naar je kijken, je gebit is zo eng'. Kom op, schrijf dat lekker in je dagboek.'' ,,Voor mijn cabaretvoorstelling heb ik onderzoek gedaan naar mijn familie geschiedenis. Aan mijn vaders kant vocht mijn half-Joodse opa tegen SS'ers. En aan mijn moeders kant stam ik af van Fran^ois-Jean Lefebvre de La Barre, een Fransman die zich in de 18de eeuw openlijk verzette tegen het christendom. Toen er een kerke lijk beeld beschadigd raakte in zijn dorp - overigens niet door zijn toe doen - was hij de zondebok. Zijn tong werd afgesneden, zijn rechter hand en hoofd zijn afgehakt en hij is in de fik gestoken. Zijn sterfdag is de dag van het atheïsme geworden in Frankrijk. Kortom, terwijl ik met al die angsten kamp, kom ik dus uit een familie vol helden. In mijn show gaat het over dat contrast; en over moed. Moed is in mijn ogen niet het gebrek aan angst, maar het overwinnen van de angst.'' zaterdag 28 augustus 2021 GO 'Ik praat eerst en denk pas daarna' Hanneke van Houwelingen 'Als je dingen weet van de Kardas- hians, komedieserie Hannah Mon tana of de moslimbeweging Nation of Islam, kan je heel ver komen.' 'In groep 5 kreeg ik een zangverbod van juf Mar tha.' 'Ik heb een terugkerende angst dat mijn rechterarm uit de kom schiet.' 'Ik ben een enorme feminist. Veel mensen denken dat je dan kilome terlang okselhaar hebt en je bh in de fik steekt.' 44 —Lisa Loeb, cabaretier Kleine kans dat u haar voor De slimste mens al kende, want ze was nog niet doorge broken bij het grote publiek. Toch heeft cabaretier Lisa Loeb (32) al veel gedaan. Ze stu deerde cum laude af aan het conser vatorium van Am sterdam en was ja renlang de helft van het cabaretduo Ma- troesjka. Vanaf sep tember staat ze met haar eerste solo voorstelling Extase in het theater, waarin ze openhar tig vertelt over haar depressie en ang sten. Met haar lied Mijn Odyssee, dat over deze donkere periode gaat, werd ze in 2020 genomi neerd voor de Annie M.G. Schmidtprijs. Binnenkort krijgt ze een komische ru briek in talkshow Khalid Sophie op NPO1. Loeb groeide op in Amsterdam als enig kind, is ge trouwd en wordt re gelmatig verward met haar naamge noot in Amerika, die toevallig ook zange res is. Lisa Loeb met de hoofdprijs tussen de twee andere finalisten, Joost Oomen (links) en Bram Douwes. foto kro ncrv 'Het duurde een half jaartje, maar voelde als een eeuwigheid.' "Basta' riep mijn moeder tegen de allergrootste maffiabaas van Sici lië.' 'Onbekenden sturen mij haatbe- richtjes dat ik een beugel moet ne men' 'De tong van mijn voorouder werd afgesneden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25