Voetbal, cadeau dat blijft geven Dolle donderdagen met vier 18 Bondscoach moet noodgedwongen afwijken Het begin van zijn klus bij Oranje dwingt zelfs Louis van Gaal om dingen te doen die tegen zijn principes zijn. Hij doet zijn best om ook noodgrepen in zijn selectie logisch te laten klinken, zo bleek vandaag op weg naar de interlands van komende week. COLUMN SJOERD MOSSOU Halverwege een fuet-worstje hoorde ik minister Hugo de Jonge streng roepen dat voetbalfans op hun stoeltje moesten blijven zitten. Gek wel, want een paar dagen eerder had ik hem nog op Twitter voorbij zien komen - staand, in een skybox in de Kuip. Aan de rand van ons Catalaanse zwembad werd Louis van Gaal definitief benoemd tot de nieuwe bondscoach. Toen ik een handvol dagen later een koffer stond uit te pakken, zei Louis dat hij zijn ei gen aanstelling 'heel logisch' vond, sterker nog: als Louis bij de KNVB had gewerkt, had hij óók met een zichzelf aangesteld. Op een gammel campingtafeltje in onze voor tent keken mijn zoon en ik naar VVV-NAC. Fey- enoord zagen we, half afgeleid, van FC Luzern winnen in een charmant vistentje aan de boulevard. En op de avond dat PSV van Galatasaray won, kwetterde er steeds een krekel door het commentaar heen. Toen deze week het ge wone leven weer stilaan begon, gebeurden er steeds de gekste dingen. PSV-trai- ner Roger Schmidt wis selde tegen Benfica alsof hij dronken was. Real Madrid verhoogde zijn bod op Ky- lian Mbappé tot 170 miljoen euro, wat grappig is, en to taal absurd vooral, want al over een kleine tien maanden is Mbappé transfervrij. En dan was er ook nog die heerlijke saga rond Cristiano Ronaldo. Het project-Ronaldo kostte Juventus grofweg 240 miljoen euro in drie jaar tijd, de club kwam geen stap dichter bij het win nen van de Champions League, integendeel: de club zette zichzelf financieel en sportief volledig schaakmat. Maar niet alleen Manchester United wilde Ro naldo (36) nu hebben, bij Manchester City ston den ze ook ineens te springen. Het stond totaal haaks op de filosofie van Pep Guardiola, een trai ner die normaal uitsluitend superdynamische om- schakelspelers opstelt, maar ach... Voor sjeik Mans- our was Ronaldo een leuk nieuw schilderijtje aan de muur geweest. Voor de rijken der aarde is het leven als een FIFA-game, spelers verzamelend met een druk op de knop. Voetbal is het cadeau dat blijft geven. Steeds wanneer je denkt dat je er klaar mee bent, kietelt er ergens vanzelf weer iets grappigs, iets oerlelijks of iets ongelooflijks. Zelfs op de dagen dat voetbal verder weg lijkt dan ooit, lonkt het opeens toch weer naar je, zin gend vanaf een rots in de zee. In ons allemaal schuilt een klein Dick Advocaatje blijkbaar. Weer loos smelten we bij het aanzicht van een volle tri bune, van een doelpunt uit duizenden, van een lichtmast in de verte. Uw seizoen was misschien al een tijdje begon nen, het mijne eindelijk ook, maar wat ik u brom: het belooft een heerlijk voetbaljaar te worden. Schmidt wisselde tegen Benfica alsof hij dronken was Pool fluit duel van Oranje Moreno de beste speler Als Denzel Dumfries zich maandag meldt in Zeist, zal hij maximaal slechts 96 wedstrijdminuten op de teller hebben staan sinds het einde van het EK. Dat is inmiddels twee maanden geleden. Marten de Roon zit middenin een schorsing van vier competitieduels in Italië. Toch sluit hij bij Oranje aan. En Donyell Malen? Louis van Gaal zei het gistermiddag zo: ,,Ik hoop maar dat Malen vanavond nog minuten maakt bij Borussia Dort mund tegen Hoffenheim. Want hij is ook zo'n uitzondering. Dat ik hem nu selecteer, is omdat ik toch ook een plan B of C wil hebben.'' Als trainer/coach is Van Gaal ie mand van structuur en logica. Alles uitgemeten, alles uitgedacht en be argumenteerd. En wat hij ook altijd probeert is om toeval zoveel moge lijk uit te sluiten. Het is ook de lijn voor zijn derde termijn als bonds coach. Maar de omstandigheden bij zijn start maken het hem nu niet makkelijk. Kijkend naar zijn eerste selectie van 25 man voor drie cruciale WK- kwalificatie-interlands zie je: Van Gaal zoekt de logica en komt een heel eind. Maar: het is óók passen en meten. Meer dan hem lief is. Ja, Donny van de Beek en Remko Pasveer zijn logische afvallers. Voor Van de Beek is er ook in zijn tweede seizoen bij Manchester United nul perspectief. ,,Ik heb Donny opge beld dat hij er niet bij zit'', aldus Van Gaal. ,,En als je 45 minuten met elkaar praat, gaat het ook over an dere zaken dan alleen zijn rol bij het Nederlands elftal. Nee, ik ga niet zeggen wat ik hem adviseer. Dat is tussen speler en trainer.'' Dat omgekeerd een speler als Dumfries niet bij de voorlopige se lectie zat, maar wél bij de defini tieve groep, is omdat Van Gaal naar Eigenlijk heeft Dumfries nog steeds niet voldoende gespeeld Mocht het op een donderdagavond in oktober buiten nou stortregenen of moet u per se een kantinedienst draaien bij de amateurclub om de hoek, dan is een avondje Confe rence League kijken misschien wel een goed excuus om toch vooral binnen te blijven en de hele avond al zappend langs alle wedstrijden met Nederlandse inbreng te gaan. In dat nieuwe toernooi spelen sinds dit seizoen liefst drie Neder landse clubs, terwijl PSV in de op- gepimpte Europa League dan voor een fraai toetje kan zorgen. De fraaie affiches tegen met name Real Sociedad en AS Monaco spreken aan, al lootte Conference League deelnemer Vitesse dan weer de grootste tegenstander waartegen een Nederlandse club in de groeps- fase moet spelen. Het niet eens zo roemruchte Europacup-verleden bracht de Arnhemmers al eens on vergetelijke wedstrijden tegen Real Madrid en Internazionale. Champi ons League-finalist van 2019 Tot tenham Hotspur past dan weer mooi in dat rijtje. Zeker ook nu Harry Kane bij de club blijft. Vlak ook Stade Rennais niet uit, de Franse club die vorig seizoen nog Champions League speelde en altijd met interessante Franse ta lenten aan de aftrap verschijnt. ,,Ik schat in dat dit een van de zwaarste poules is", zo zei Vitesse-trainer Thomas Letsch, die ook het Slo veense Mura nog zal treffen. Hij was wel blij. ,,Hier zijn we namelijk voetballer voor geworden." In vergelijking met Vitesse heeft AZ dan weer te maken een echte Conference League-loting. Randers uit Denemarken en met name Cluj uit Roemenië en Jablonec uit Tsje chië doen denken aan de tijden dat de Alkmaarders bijna standaard oostwaarts moest reizen om daar Europacup-voetbal te spelen. ,,Van zaterdag 28 augustus 2021 y @sjoerdmossou GO Op de camping in Spanje probeerde ik rustig een boek uit te lezen, toen Lionel Messi eerst diep bedroefd begon te snotte ren, en daarna opeens stralend op een bordes in Parijs verscheen. VOETBAL Szymon Mar- ciniak (foto) leidt woens dag de uit wedstrijd van het Neder lands elftal tegen Noor wegen in de WK-kwalifica- tie. De Poolse arbiter leidde Oranje drie keer eerder. Hij floot oe fenduels met Mexico en België en een wedstrijd in de EK-kwalifi- catie tegen Noord-Ier- land. VOETBAL Gerard Mo reno (foto) van Villarreal is uitgeroe pen tot Spe ler van het Jaar in de af gelopen Eu ropa League. De spits won met zijn ploeg het Europese clubtoernooi, door in de fi nale Man Uni ted te ver slaan. De Spanjaard scoorde in dat toernooi 7 keer en was goed voor 4 assists. Tussen principes en praktijk balanceren Maarten Wijffels Zeist Bondscoach Louis van Gaal zoekt bij bekendmaking van zijn definitieve selectie naar logica in zijn keuzes: ,,Ik wil ook een plan B of C hebben." foto anp - Louis van Gaal (bondscoach) o a 0) Nederlandse voetballiefhebbers kunnen zich op gaan maken voor doldwaze donderdagen met drie clubs in de Conference League en eentje in de Europa League. Nik Kok Istanbul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18