Centrale bank VS wil steun economie langzaam afbouwen 3 dgn Nijmegen+diner (4* Fletcher Hotel Val Monte) 4 dagen Duitsland (4* Van der Valk Hotel Moers) ECONOMIE 15 Einde aan opkopen leningen komt," zegt Benschop. ,,Dat ver sterkt onze balans en geeft ons nieuwe opties om in onze eigen luchthavens te investeren of geld in internationale activiteiten te steken." Haarlemmermeer Schiphol weet nog niet wat het met de eigen aandelen zal doen. De vliegvelduitbater kan de stuk ken doorverkopen. In dat geval wil Schipholgemeente Haarlemmer meer een deel kopen. ,,Door de fi nanciële crisis zijn we niet in staat om alle aandelen te kopen", zegt luchthavenwethouder Jurgen No bel. ,,Maar we vinden een minder heidsbelang erg interessant, zodat we ook als aandeelhouder aan tafel te zitten. Het blijft vreemd dat Schiphol op ons grondgebied ligt, maar dat Amsterdam en Rotter dam wel een aandelenbelang heb ben en Haarlemmermeer niet." Nobel wil daarover in gesprek gaan met het Rijk. Benschop vindt het 'fijn dat er al interesse is'. Maar een besluit is nog niet genomen. ,,We denken over de opties na en overleggen met de andere aandeelhouders. Het proces start in december." Schiphol kan de Franse aande len, nadat ze zijn teruggekocht, ook intrekken. In dat geval krijgen het Rijk, Amsterdam en Rotter dam weer het belang terug dat ze vóór 2008 in Schiphol bezaten; en, als Schiphol ooit weer winst maakt en dividend uitkeert, wat extra geld op de rekening. Herstel Het herstel van het vliegverkeer op de luchthavens van Schiphol Groep gaat langzamer dan ver wacht. ,,Tot dusver heeft 2021 min der herstel laten zien dan wij had den verwacht", aldus Benschop. Ten opzichte van het eerste half jaar van 2020 is het aantal reizigers in het eerste half jaar van dit jaar nog eens met 59 procent gedaald, naar 6 miljoen. Daarvan nam vliegveld Schiphol er 5,6 miljoen voor zijn rekening. In Eindhoven (driekwart minder) en Rotterdam (80 procent minder) kelderden de passagierscijfers nog harder. Schiphol verwacht nu over heel 2021 maximaal 28 miljoen reizigers te verwerken, waar het eerder op 36 miljoen had gehoopt. In 2019 verwerkte de groep ruim 80 mil joen luchtreizigers. Schiphol heeft in de eerste helft van het jaar dan ook opnieuw een megaverlies ge leden: 158 miljoen euro; buitenge wone posten buiten beschouwing gelaten, is dat 3 procent meer dan in de eerste helft van 2020. Ook de rest van het jaar zullen de boeken rood kleuren. ,,We heb ben jaarlijks 55 tot 60 miljoen pas sagiers nodig om quitte te spelen", zegt financieel topman Robert Carsouw. ,,Het is redelijk te veron derstellen dat we in de tweede helft van het jaar en in heel 2021 verlies blijven maken." voert een soortgelijk beleid - levert sparen niets meer op. Dus zijn mensen massaal in aandelen ge stapt. De koersen daarvan zijn tot recordhoogten gestegen; mogelijk zo hoog dat er sprake is van een zeepbel die op knappen staat. Daarnaast gaat er veel geld naar vastgoed. Daardoor zijn huizen voor veel mensen onbetaalbaar ge worden. En pensioenen worden al jaren niet meer verhoogd als gevolg van de lage rente. De angst is nu dat de beurzen zul len instorten als de Fed te snel op houdt met het opkopen van lenin gen en de rente plots gaat stijgen. Dat zou beleggers veel geld kosten. Ook de huizenprijzen zakken dan De grote vraag is op welke manier de Fed haar beleid gaat wijzigen in, waardoor veel huizen onder wa ter komen te staan. Hoe de Fed de afbouw gaat aanpakken zei Powell niet. Dat moet de komende maan den duidelijk worden. De ECB zal de ontwikkelingen met interesse volgen, want ook in Europa groeit de kritiek op het aankoopbeleid. ECB-president Christine Lagarde kan dus mooi bij de VS afkijken wat wel en niet werkt. De koerswijziging werd duidelijk uit een toespraak van Fed-voorzit- ter Jerome Powell. Nu koopt de Fed nog elke maand voor 120 miljard dollar aan leningen op. Dat houdt de rente laag, wat lenen goedkoper maakt. Dat moet tot meer krediet verstrekkingen en economische groei leiden, zo is het idee. Met die economische groei zit het inmiddels wel goed in de VS. Be drijven draaien op volle toeren en de werkloosheid loopt hard terug. Dat is een belangrijk gegeven, want volledige werkgelegenheid is een van de doelstellingen van de Fed. Een andere doelstelling van de Fed is de inflatie op 2 procent hou den. Lang was die erg laag, maar de laatste maanden stijgen de prijzen hard, tot meer dan 5 procent op jaar basis. De Fed denkt nog steeds dat de hoge inflatie tijdelijk is, maar ziet toch genoeg reden om de voet van het gas af te halen. Het aankopen van leningen zorgt er namelijk voor dat er meer geld in omloop komt. En als al dat extra geld wordt uit gegeven, zal dat tot meer infla tie leiden. Die stimulans voor inflatie is niet meer nodig. De grote vraag is op welke manier de Fed haar be leid gaat wijzigen, want aan gewoon stoppen kleven grote risico's. Door de lage rente - ook in Europa, want de Europese Cen trale Bank (ECB) sfl t/m VANAF Het voordeel Gelegen in een heuvelachtige omgeving, op slechts 5 min. van Nijmegen Heerlijk Van der Valk Hotel, net over de grens bij Venlo en dichtbij Düsseldorf Een aandeel ADP is nu 100,15 euro waard. Schiphol kocht deze aandelen in 2008 voor 67 euro. De Fed, de Amerikaanse cen trale bank, gaat mogelijk al dit jaar minder staatsleningen kopen. Dat kan grote conse quenties hebben. Peet Vogels Jackson Hole Fed-voorzitter Jerome Powell. FOTO REUTERS V AANKOMST OKTOBER 2 nachten in een Comfort kamer incl. uitgebreid ontbijt 1 keer een 2-gangen diner Gratis gebruik van het binnenzwembad Dichtbij de Ooijpolders en de Duitse grens Beoordeeld met een 8,0 Betaal pas bij aankomst Kosteloos annuleren tot 14 dagen voor aankomst 3 keer een overnachting 3 keer uitgebreid ontbijt 1 keer gratis zwemmen Gratis wifi en parkeren Beoordeeld met een 8,2 Betaal pas bij aankomst Kosteloos annuleren tot 7 dagen voor aankomst *Prijs p.p. en o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskosten 20,- en toeristenbelasting 2,50 p.p.p.n. Boek op pzc.nl/zw2105 of bel Zoweg.nl 0900-9693 (eo,7oP.g.) O *Prijs p.p. en o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskosten 20,- Boek op pzc.nl/zw2106 of bel Zoweg.nl 0900-9693 (eo,7oP«)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15