II effeweg.nl Volop aanbod scherpe najaarsaanbiedingen NIEUWS 13 JU CORONA ONDERZOEK Waar en wanneer is het coronavirus op mensen overgesprongen? En is er toch een link met een laboratorium in Wuhan? De kans dat het mysterie van de uitbraak van de pandemie ooit nog wordt opgelost, slinkt met de dag. effeweg.nl of bel 08810 30 800 naar de oorsprong van de pandemie zich moet richten op andere landen dan China. Peking stelt dat het virus waarschijnlijk via geïmporteerd be vroren voedsel naar Wuhan is geko men. Marion Koopmans en haar collega's kregen felle kritiek omdat ze ook die theorie in hun eindrapport hadden opgenomen. Dat gebeurde niet onder druk van China, schrijven ze nu. 'SARS-CoV-2 kan ook bevroren be smettelijk blijven.' Virusuitbraken via voedsel zijn volgens hen vaker voorge komen. En omdat op de markt van Wuhan bevroren wildvlees afkomstig uit de hele wereld werd verkocht, is de 'bevroren-voedselroute' volgens het onderzoeksteam niet uit te sluiten. Twee weken geleden baarde het hoofd van de onderzoeksmissie, de Deen Peter Ben Embarek, opzien door te stellen dat het goed mogelijk is dat de oorsprong van het virus wel in een laboratorium ligt. De theorie dat een onderzoeker besmet is geraakt, is vol gens Embarek logisch, omdat de on derzoekers in Wuhan veel in contact kwamen met vleermuizen en dus een grotere kans hadden op besmetting dan andere inwoners van de stad. Em- barek gaf ook aan geen bewijs hier voor te hebben. Ook WHO-voorzitter Tedros Adha- nom Ghebreyesus noemde onlangs de eerdere uitsluiting van het labscenario 'prematuur'. ,,Ik ben zelf immunoloog en heb in een laboratorium gewerkt; ongelukken gebeuren'', zei hij. Opvallend is dat Embarek geen me deauteur is van het commentaar in Nature. Koopmans en tien andere le den van de onderzoeksmissie stellen daarin dat zij nog altijd geen splinter bewijs hebben gezien voor een 'lab- lek'. 'We hebben publiekelijk opgeroe pen om met wat voor gegevens dan ook te komen die de lab-lekhypothese ondersteunen. Maar we hebben niets gekregen.' De Wereldgezondheidsorganisatie riep alle regeringen twee weken gele den nog op samen te werken om het onderzoek naar de oorsprong van de pandemie te versnellen. sprak steeds over 'het Chinese vi rus', om duidelijk te maken dat hij de Chinezen verantwoordelijk houdt voor de pandemie. Dat maakte de zo genoemde 'labtheorie' vanaf het begin politiek beladen. Ook deden promi nente wetenschappers het labscenario direct af als complottheorie. Mede om zijn tegenstanders te behagen, gaf Trumps opvolger Biden zijn geheime diensten opdracht ook expliciet deze theorie te onderzoeken. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) deed begin dit jaar onderzoek in Wuhan, de Chinese stad die te boek staat als oorsprong van de pandemie. Het onderzoeksteam, met viroloog Marion Koopmans van het Erasmus MC, concludeerde toen dat het 'zeer onwaarschijnlijk' was dat het virus in een laboratorium op mensen is over gegaan. Op die conclusie kregen de onder zoekers de kritiek dat ze hun oren te veel naar China hadden laten hangen. In Nature bijten ze nu van zich af. Ze benadrukken dat hun rapport slechts een eerste stap was. De volgende stap moet grondig veldonderzoek zijn in China, onder meer op de wildboerde- rijen voor de fok van de dieren die worden verhandeld op plaatsen als de Huanan-markt in Wuhan. Die markt geldt als dé plek waar de epidemie uit brak, maar ook daarbij zetten de WHO-onderzoekers vraagtekens. Zij houden er rekening mee dat het virus al voor december 2019 is overgespron gen van dier op mens, mogelijk op een van de wildboerderijen. De markt is in die theorie het eerste superspreader event. Bevroren voedsel China heeft vervolgonderzoek tot nu toe tegengehouden; tot frustratie van de wetenschappers, die waarschuwen dat elke verdere vertraging bepaalde onderzoeken 'biologisch onmogelijk' maakt. 'Antistoffen worden weer afge broken, dus het verzamelen van mon sters en testen van mensen die mis schien al voor december 2019 met het virus in aanraking zijn gekomen, zal minder resultaat opleveren.' De on derzoekers uiten ook hun frustratie over de weigering van China 'gege vens over patiënten te delen. De Chinese autoriteiten suggereerden afgelopen week juist dat onderzoek De tijd raakt snel op om nog in China veldonderzoek te kunnen doen naar de herkomst van het coro navirus. Dat schreven leden van de WHO-onderzoeksmissie naar Wu han, onder wie viroloog Marion Koop mans, afgelopen week in het weten schappelijke tijdschrift Nature. Een onderzoek van Amerikaanse in lichtingendiensten, dat opheldering moest geven over de hardnekkige ge ruchten dat het virus uit een laborato rium in China is ontsnapt, heeft daar over geen uitsluitsel gegeven, aldus The Washington Post afgelopen week. Het nog geheime onderzoek is dins dag aangeboden aan president Joe Bi- den. Die had zijn inlichtingendiensten opdracht gegeven een antwoord te vinden op de vraag waar het coronavi rus vandaan komt. Medewerkers van de geheime diensten konden het vol gens de krant echter niet eens worden over de vraag of het virus uit een labo ratorium was ontsnapt of dat het op natuurlijke wijze van dier op mens was overgesprongen. De vorige president, Donald Trump, Antistoffen worden weer afgebroken, dus bepaald onderzoek wordt onmogelijk Q Geld-terug-garantie Q Repatriëringsgarantie Q Zekerheid via SGR Najaarsaanbieding Pittoresk Vrsar Najaarsaanbieding Krakau en omgeving Najaarsaanbieding Rome, Florence en Venetië Najaarsaanbieding Karinthië Boek zonder aanbetaling zaterdag 28 augustus 2021 GO Deskundigen: Tijd raakt op voor zoektocht naar oorsprong virus Annemieke van Dongen Rotterdam Onderzoek in het Wuhan Institute of Vi rology, waar deskundi gen tijdens een WHO- missie begin dit jaar een bezoek brachten. FOTO'S EPA EN AFP - Leden van de onderzoeksmissie naar Wuhan in Nature INCL. 2 TREINREIZEN MONT BLANC EXPRESS EN TASCH - ZERMATT Ontbijten diner Vertrek: 9,18 okt Ontbjjten diner Vertrek: 9,18,23 okt, 6,13 nov Ontbjjt en diner Vertrek: 2,9,16,23 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 9,16,23 okt Najaarsaanbieding Zwitserse Alpen met Mont BLanc Express Ontbjjt en diner Vertrek: 9,16,23,30 okt, 6 nov ANVR ALLe fouten voorbehouden. ExcLusief reserveringskosten, Calamiteitenfonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13