Tipikamp van bamboestokken en oude gordijnen bij Zwaakse Weel BEVELANDEN EN THOLEN 5 OVERVLOED BIOLOGISCHE AANPAK OP PERCEEL VAN ANDERHALVE HECTARE Nu is het nog een lap grond met okselhoog gras, straks is het een voedselbos. Aan de Waanweg bij Hoedekenskerke jaagt Pieter Janse zijn droom na. Langs de rand van het perceel van anderhalf hectare aan de Waanweg ten noordoosten van Hoedekenskerke groeit al iets wat zó onderdeel uit zou kunnen maken van het voedsel bos: een paar flinke braamstrui ken. Verderop zijn al een paar hoogstam-fruitboompjes aange plant. Voor de rest staat er gras. Véél gras, en vooral hoog. Als grondeigenaar Natuurmonumen ten dat volgende maand gemaaid heeft, kan Pieter Janse uit 's-Gra- venpolder pas écht beginnen met de aanleg van voedselbos Over vloed. Hovenier Janse, die een achtergrond heeft als hovenier en dus al geïnteres seerd is 'in alles wat groeit en bloeit', wil straks alles op een bio logische manier doen. Hij is geen voorstander van het gebruik van bestrijdingsmiddelen, legt hij uit. ,,Al snap ik dat die commercieel nog gebruikt worden. Zo krijg je hogere en mooiere opbrengsten." In Overvloed, een verwijzing naar de overvloed aan eetbare planten en de ligging net achter de Zeedijk, wil Janse uiteindelijk het hele jaar door iets kunnen oogsten. Hij wil daarom met 'lagen' werken, anders dan in reguliere akker bouw. Geen veld vol tarwe of aard appelen dus, maar variatie. Van bo men tot struiken en knollen en bollen in de grond. Alles mag. Ver deeld over het perceel. Hoewel niet alles opgaat aan het voedselbos. Schapen „Rondom het voedselbos gaan schapen grazen", zegt Janse. ,,Zo- dat er zo weinig mogelijk hand werk overblijft. Als het niet begra- zen wordt, kan het zó overwoe kerd raken dat je alleen bramen of Geen veld vol tarwe of aardappelen dus, maar variatie distels overhoudt. Het gaat er juist om zoveel mogelijk verschillende planten op dat perceel te hebben. Voor consumptie, maar ook zodat bijen en vlinders er terecht kun nen." Gelijkgestemden Janse hoopt nog gelijkgestemden te vinden zodat samengewerkt kan worden bij de aanleg van het voedselbos aan de Waanweg, nabij het gemaal. Zodat ook het onder houd en oogst van groente, fruit en kruiden samen gedaan kan worden. Hoe mensen uiteindelijk gebruik kunnen maken van het voedselbos, daar denkt hij nog over na. Dat zou bijvoorbeeld via een abonnement kunnen. ,,Het is de bedoeling dat we er zo snel mo gelijk aan de slag gaan", zegt Janse. ,,Wat mij betreft, beginnen we over een maand met de eerste voorbereidingen." Het voedselbos in Hoedekens- kerke is overigens niet het eerste in Zeeland. Ook in onder meer Nieuw- en Sint Joosland, Middel burg, Den Osse, en Graauw zijn er te vinden. Meer informatie over het voedselbos bij Hoedekens kerke staat op facebook.com/ voedselbosovervloed. Michiel Bouwman Kwadendamme Het was al even geleden dat Na tuurmonumenten daar zo'n acti viteit kon houden. Sinds corona uitbrak zijn er alleen een paar schoolklassen een middag langs geweest, vertelt Eefje Nuijten van de organisatie. Des te leuker dat nu alle kinderen weer terecht kunnen. ,,Zo kunnen ze net voor dat school weer begint nog even lekker hun energie kwijt", zegt Nuijten. ,,Nog een weekje, dan is de vakantie weer voorbij." Ontdekken Het eendaagse tipikamp is een OERRR-activiteit. Daarmee maakt het onderdeel uit van een programma dat speciaal ontwik keld is om kinderen meer de na tuur in te laten gaan en ze te laten ontdekken. Met bijna twintig kin deren is de activiteit vrijdag in ie der geval goed gevuld, conclu deert Nuijten tevreden. Verspreid over het veldje bij het bezoekers centrum Zwaakse Weel staan vijf tipi's. Veel is daar niet voor nodig: een stel bamboestokken en wat oude gordijnen en voila. Nuij ten: „Tussen de middag mogen ze picknicken in de tent, en later doen we spelletjes bij het 'natuur- beleefpad'. Met een schepnet zoe ken ze diertjes in het water en ge blinddoekt lopen ze over het blo- tevoetenpad, om zo te voelen wat ze tegenkomen." In de kruidentuin plukken ze ook nog kruiden om thee van te maken. Die wordt - natuurlijk - in de tipi gedronken. Natuurmonumenten houdt de komende tijd veel meer activitei ten, niet alleen voor kinderen. In hetzelfde gebied wordt volgende week bijvoorbeeld een 'smakelijke wandeling' gehouden. zaterdag 28 augustus 2021 BE Pieter Janse begint voedselbos Michiel Bouwman Hoedekenskerke - Pieter Janse, voedselbos Overvloed Lang hebben Swerre, Britt, Flo- ris, Max, Valentijn en Swen niet nodig voordat hun tipi staat. Ze zijn vrijdagmiddag op 'ontdek kingreis' bij de Zwaakse Weel. -»'• Pieter Janse wil van het perceel aan de Waanweg buiten Hoedekenskerke een voedselbos maken. foto johan van der heijden Kinderen bouwen hun eigen tipitent bij de Zwaakse Weel, FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 123