Van smid tot marktleider zonnepanelen II SCHOUWEN-DUIVELAND 5 100 JAAR SAMAN HAD TIJDGEEST STEEDS AAN ZIJN KANT^ Van traditionele smederij voor landbouwwerk tuigen en mosselkorren tot Zeeuws marktleider in zonnepanelen en warmtepompen. In honderd jaar Saman is er een hoop veranderd. Raasje, hét gezicht van Saman Op het hoofdkantoor in Zierikzee gaat de vlag uit, maar het eeuwfeest wordt in verband met de coro nabeperkingen ingetogen gevierd. Volgend jaar wordt dat mét de klanten dik goedgemaakt, laat di recteur Daniël Lodders weten. Hij is sinds 2010 de vierde generatie aan het roer van het bedrijf, dat is uitgegroeid tot een onderneming met 320 medewerkers en neven vestigingen in Breda en Oud-Beij- erland, én met een eigen praktijk opleiding voor installateurs op mbo-niveau; de Saman Academie. Toen Eliza Saman in 1921 in de Sint Domusstraat zijn smederij en rijwielhandel begon, had hij waar schijnlijk nooit kunnen vermoe den dat die stap het begin zou zijn van een wandeling hand in hand met de steeds veranderde vraag naar energiebronnen. Voor 'alle mogelijke smeedwerken en ma chine-reparaties in de landbouw, alsook voor burgerwerk reparaties aan kachels', luidt een krantenad vertentie uit de begintijd. Saman had de tijdgeest steeds aan zijn kant. De landbouw en vis serij op Schouwen-Duiveland wa ren volop bezig te mechaniseren en de kundige constructeur stond klaar hen te helpen bij het lassen van ploegen en mosselkorren. ,,En in de jaren zestig schakelde Neder land over van de kolenkachel naar het aardgas", vertelt Lodders. ,,De stalen leidingen moesten aan el kaar worden gelast. In de huizen werden radiatoren en gasketels ge plaatst. Een stukje installatietech niek wat er zo bij kwam. Toen hadden we in 7 jaar 80 procent van de woningen aan het aardgas en zitten we nu heel ingewikkeld te doen om alles in 30 jaar ervan af te krijgen." Eeuwig zonde Lodders verwacht niet dat het be staande leidingstelsel wordt afge broken. ,,Dat zou eeuwig zonde zijn. Dat is kapitaalvernietiging." Volgens hem zijn er ook prima al ternatieve oplossingen die voor verwarming van huizen kan zor- Een flink deel van de woningen kan uit de voeten met hybride warmtepompen en zo over naar minder gasverbruik gen. ,,Een behoorlijk deel van de woningen kan net zo goed met hybride warmtepompen uit de voeten en zo over naar mmder gasverbruik. Pak nu eerst het deel op wat wél lukt en dan kun je daarna aan de gang met de rest." De overgang op aardgas was één van vier cruciale kansen die Sa- man greep om het bedrijf verder te brengen. In 1985 namen Menno Bin en zijn broers Hans en Ernst de leiding over. Ze voegen de hun zo vertrouwde elektrotechiek aan het aanbod toe. Daarmee is Saman in één klap van alle markten thuis, wat zich vertaalt in een groeispurt van de orderportefeuille. Het be drijfspand aan de Julianastraat wordt na goed veertig jaar in 2016 ingeruild voor nieuwbouw langs de weg naar de Zeelandbrug. Duurzame energie Lodders staat zelf aan de wieg van de voorlopig laatste grote sprong die Saman heeft gemaakt. Gas is uit, zonnepanelen en warmte pompen zijn nu de toekomst. ,,Ik ben afgestudeerd op een onder- vormt je toch als mens en ondernemer." „Het was een belang rijke stap", zegt Menno Bin, „die we ze ker zagen zitten. In het begin pionier je wat op dat gebied. Maar al vrij snel zijn we uitgegroeid tot marktlei der in Zeeland en eigenlijk wel in heel Zuid-West-Nederland." Welke volgende fase zich ook zal aandienen, de constructie-afde ling, de basis van het bedrijf, be staat ook over een kwart eeuw nog, weet Bin zeker. ,,Maakt niet uit wat het wordt, iemand moet het maken, installeren en onder houden." Maakt niet uit wat het wordt, iemand moet het maken, installeren en onderhouden zoek naar toepassingen van duur zame energie en besparing. Op een zondag aan de koffie bij mijn schoonfamilie ben ik daar eens over begonnen en toen zeiden ze dat ik dat dan maar eens in de praktijk moest gaan brengen. Ze hebben me daarin al die jaren ge steund en vooral veel ruimte gege ven. Ook om fouten te maken. Dat zaterdag 28 augustus 2021 SD Marcel Modde Zierikzee - Daniël Lodders, directeur Saman Groep SAM EM JW TECHNIEK Directeur Daniël Lodders van de Saman Groep bracht zonnepanelen en warmtepompen in als nieuwe loot aan de boom van het honderdjarige Zierikzeese bedrijf. foto marieke mandemaker Rasih Ayaz, Raasje zoals de meesten hem kennen, is hét gezicht van Saman op Schou wen-Duiveland. ,,Ik werk hier al 36 jaar. Als ik vroeger in de stad liep, zeiden mensen con stant gedag. Dat komt omdat wij de klanten blij maken. Als wij langs zijn geweest, kunnen ze weer warm douchen. Of de verwarming doet het weer. Je helpt mensen. Toen waren we heel lang met een man of twin tig. Inmiddels heb ik zoveel nieuwe collega's, waarvan ik de helft zelf niet eens ken. Ik werk tegenwoordig ook meer buiten het eiland." Raasje kwam koud van de LTS toen buurman Ben Saman hem vroeg een brommertje te maken. „Vervolgens had hij een klusje voor me op zater dag en zo ben ik eigenlijk in het bedrijf gerold. Ik ben een jaar of vier met Kees Kloet meegelopen als hulp. Hij was mijn leermeester." Het werk zelf is ingewikkelder ge worden, ervaart Raasje. ,,Als er vroeger iets kapot was aan de CV-ketel kon je dat met een baco een schroevendraaier oplossen. Je zette er een nieuw onderdeel in en klaar. Dat was tien keer leuker! Nu moet je eerst allerlei modules uitlezen. Maar dat maakt het wél weer uitdagender." -Menno Bin, oud-directeur De nieuwbouw op bedrijvenpark Gouwepoort was één van de laatste grote projecten van oud-directeur Menno Bin. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121