F II II EUWS 11 i 2021 Bij het bepalen van de maatregelen denk ik dat de Nederlandse overheid (70 procent) ervan overtuigd dat het kabinet zijn best doet. De steriele stellingen en percen tages uit de enquête krijgen geur en kleur in de media en op straat. Neem de discussie over Zandvoort versus de festivals. Een Formule 1- race met publiek, een nabijgelegen camping en livemuziek kan door gaan, maar een feest als Lowlands niet. Weinigen die het snappen, ook niet na uitgebreide uitleg van De Jonge en Rutte over 'gepla- ceerde' omgevingen en dagelijks testen. Naar schatting kwamen er 70.000 demonstranten naar Unmute Us vorige week, een lande lijk protest tegen de coronaregels van de festivalsector. Of zie hoe de KNVB- en Mojo- topmannen in een zeldzaam dub- beloptreden hard uithalen naar het kabinetsbeleid: ,,We snappen de keuzes niet meer'', vatte Mojo- topman Ruben Brouwer de teneur gisteren samen in deze krant. De Fieldlab-kennis is verwaarloosd, festivals en evenementen zijn op één hoop gegooid met discothe ken, en nu zijn alle sectoren de dupe van het geblunder van het kabinet, was de boodschap van de voetbal- en concertorganisaties. Zwabberbeleid Hoogleraar psychologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Amster dam) denkt dat de 'zeer opmerke lijke daling' in het vertrouwen ver oorzaakt wordt door een combina tie van factoren. ,,De uitkomsten van de peiling laten heel helder zien dat mensen een duidelijke koers missen, sommigen zien het als zwabberbeleid. Dat ze eerst dansen met Janssen propageren en daarna weer op de rem moeten trappen. Zo'n fout heeft een groot beklijvend effect.'' Daarbij gingen we deze zomer ook het land uit, op vakantie zagen we ook hoe andere landen het aan pakken. ,,Dan kan je concluderen: zo goed doen wij het dus helemaal niet. Die fouten die blijven han gen, de internationale ver gelijking en onze kerheid de aanpak staat nog altijd een groot draagvlak voor basisregels (handen wassen, luchten, thuis blijven bij klachten) en een vacci natiebereidheid die zelfs boven de 90 procent uitkomt. Internationaal presteert Neder land ook niet belabberd. In de Bloomberg-index staan we zelfs op plek twee. Het zakelijke pers bureau beoordeelt in zijn corona ranglijst welk land het meest ef fectief met het virus omgaat zon der dat restricties economie en maatschappij te veel lamleggen. Noorwegen staat op één, daarna volgt Nederland, voornamelijk door het lage dodental, snel vacci neren, het openhouden van gren zen, activiteiten en het verkeer. over de komende herfst kunnen leiden tot een dip in het vertrou wen'', zegt Van Lange. Als de koers van het kabinet niet verandert, zoals betrokkenen be nadrukken, moeten dan de bood schappers of de crisismanagers zelf afgelost worden? Een deel van de Tweede Kamer wil dat, zo blijkt uit ingediende moties van wan trouwen - die het bij lange na niet halen. De laatste rode kaart van het parlement werd half juli ge steund door 26 van de 150 Tweede Kamerleden, onder meer door Fo rum, PVV en Groep van Haga. ,,Mensen hebben het gevoel dat ze Ik denk niet dat De Jonge naar voren komt als beste crisismanager We doen alles zo goed mogelijk, en daar leggen we verantwoording over af, deze hele crisis al.'' Hoogleraar Van Lange denkt dat een 'fris gezicht' wel kan werken, maar zelfs dat is geen uitgemaakte zaak. ,,Je kunt zeggen: een nieuwe minister begint met een schone lei, die vertrouwenscijfers kunnen alleen maar toenemen. Maar deze crisis toont ook aan dat krediet snel verspeeld, maar ook weer kan worden teruggewonnen. Kijk maar naar de vaccinatiediscussie. Eerst gingen we traag, nu lopen we voorop, dat verandert al veel.'' beste crisismanager'' Maar volgens Boin vindt de meerderheid van de mensen het allang best. Zij leven de maatrege len wel na en oordelen tamelijk mild. ,,Neem de verkiezingsuitslag van maart, dat is toch de grootste recente opiniepeiling. De coalitie behield een meerderheid.'' Het eindoordeel onder experts zal scherper zijn, vermoedt Boin. De Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) komt naar verwach ting nog dit jaar met een eerste rapport over de overheidsaanpak van de pandemie. ,,Vanuit crisis- managementperspectief is er te traag gereageerd, was het vaak in consistent, ook in de communica tie. Zandvoort is maar een van de Als in het najaar de boel open kan, zal er waarschijnlijk weinig onvrede blijven tig voorbeelden, neem ook de mondkapjes of de avondklok. Maar als straks in het najaar de boel ver der open kan, zal er waarschijnlijk weinig onvrede blijven.'' Deze constatering is ook terug te vinden in dezelfde RIVM- enqüete: tegenover het af kalvende vertrou wen in Euforie Veel aanleiding voor euforie heeft het kabinet niet. De nieuwste ver- trouwensdip komt op een precair moment. Komend najaar liggen er heikele dilemma's op tafel rond lockdownregels, zorgcapaciteit en drang en dwang bij vaccinaties. Een van de grote vragen waar Rutte en De Jonge een antwoord op zoeken is dan: kun je een grote groep gevaccineerde mensen res tricties opleggen omdat er een te grote groep ongevaccineerden nog gevaar loopt in het ziekenhuis te belanden en de zorg over te belas ten? Kun je mensen dwingen te betalen voor een coronatest als ze niet gevaccineerd zijn? Experts worden geconsulteerd, beleidsma kers weten hoe brandbaar de poli tieke discussies hierover zijn. En een kabinet dat zich over zulke dilemma's moet buigen steunt liever op hogere vertrou- wenspercentages, weten Haagse ingewijden. ,,We zitten nu in een schemerzone'', zegt een bron op het ministerie van Volksgezond heid. ,,Mensen zitten met het ge voel dat ze gedaan hebben wat moesten doen - vaccineren - en dat dit niet voor opheffen van alle maatregelen zorgt. Dat geeft on duidelijkheid en onzekerheid en dan daalt het vertrouwen. Dus weten we dat we nog beter ons best moeten doen." Maar daar ligt het voor de meeste mensen dus niet alles gedaan hebben wat van ze ge vraagd werd, zoals vaccineren'', zegt PVV-Kamerlid Fleur Agema. ,,En dan krijgen ze toch die vrij heid niet helemaal terug. Dat voelt oneerlijk.'' Een wisseling van de wacht zit er niet in. De Jonge zelf is 'bereid en beschikbaar' om in een even tueel nieuw kabinet door te gaan, zei hij. De Jonge wil het vertrou wen herwinnen door 'te doen wat nodig is, wat we altijd doen: uit leggen wat wel en niet kan', zei hij gistermiddag op vragen hierover. ,,Ik begrijp heel goed dat mensen klaar zijn met het virus en de cri sis, maar gelukkig zien we wel dat de vaccinatiegraad hoog is.'' Wat de demissionair minister precies gaat doen om meer steun voor zijn aanpak te verdienen, wilde hij niet zeggen. ,,Ik ga hier niet op vrijdagmiddag eventjes een volle dige crisisevalua tie met u doorne Schokeffect Ook hoogleraar openbaar bestuur en crisismanagementexpert Arjen Boin (Universiteit Leiden) gelooft niet zo in het positieve schokeffect van nieuwe bestuurders: ,,Zoals in het voetbal wel gebeurt. Je gooit er een nieuwe trainer voor en dan forceer je iets. Nee, dat heeft bij crisismanagement alléén zin als het beleid niet meer legitiem is, als mensen zich totaal niet meer ge dragen naar de regels en afspraken. En het opmerkelijke is: critici, wij als experts, journalisten: die kun nen heel scherp zijn en oordelen. Ik doe dat ook. Zo'n waarschuwing aan voetbalsupporters terwijl je zelf ook niet op je kont zit, en het gebrek aan echte visie over deze crisis: ik denk niet dat De Jonge naar voren komt als de aan. zaterdag 28 augustus 2021 vertrouwen corona-aanpak BRON: RIVM leen duidelijke koers vaart haar best doet het goed te doen Helemaal mee eens Mee eens bereid is om verkeerde beslissingen te corrigeren de lasten van de coronacrisis eerlijk verdeelt over de samenleving de ju lop c de juiste voorwaarden gebruikt om te versoepelen op de juiste momenten maatregelen instelt of versoepelt 0% 20% 40% Meting 14, 28 juli - 1 augustus 60% 80% 100% BRON: RIVM -Arjen Boin, hoogleraar en crisismanagementexpert -Arjen Boin, hoogleraar en crisismanagementexpert men. auaustus seDtember November december februari maart mei iuni iuli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11