Hoe ga je verder na de dood van een kind, een gewelddadig huwelijk of een ernstig auto-ongeluk? In haar nieuwe thriller schrijft PAULA HAWKINS (49) over de impact van een trauma. Haar internationale monsterhit Het meisje in de trein knalde ze in rap tempo uit haar computer. Over haar zojuist verschenen derde thriller, Een langzaam smeulend vuur, deed de Britse Paula Hawkins meer dan vier jaar. Een periode waarin ze soms wanhopig was en tienduizenden woorden in de digitale prullenbak verdwenen, vertelt ze via Zoom vanuit Edinburgh. De Schotse hoofdstad - 'zo lieflijk, mooi en vlak bij zee en bergen' - wisselt ze af met haar tweede liefde Londen, waar uiteindelijk het kwartje voor haar nieuwe boek viel. Dat gebeurde in de omgeving van Regent's Canal, dicht bij haar appartement, na de zoveelste wandeling waarmee ze tijdens de pandemie de tijd doodde. Het is een buurt waarin kanslozen en uitverkorenen door elkaar wonen, zegt ze. Waarin armoedige woonboten tegenover villa's op het kanaal dobberen. 'Mijn boek gaat over de impact van extreme gebeurtenissen op gewone mensen. Maar het lukte me niet de verhalen van mijn personages op een logische manier bij elkaar te brengen. Toen ik zo'n smerige ark zag liggen, dacht ik: daar zou een lijk gevonden kunnen worden. Een ontdek king die de wijk op stelten zet. Op dat idee ben ik voort gaan borduren.' En zo sleept ze ons de wereld In van twintiger Laura, die door een verkeersongeluk in haar jeugd letterlijk en figuurlijk is beschadigd. We maken kennis met haar bemoei zuchtige stiefmoeder Deidre, met alcoholiste Angela en de eenzame senior Miriam die alles weet over haar buren. Hawkins kiest net als in Het meisje in de trein voor een kwetsbaar hoofd personage. En dat in een tijd waarin super vrouwen als Wonder Woman en Black Widow de bioscopen en betaalzenders domineren. Paula Hawkins: 'De meeste vrouwen lijken nu eenmaal niet op Wonder Woman. Ze hebben vaak littekens en problemen en dragen bagage uit het verleden met zich mee. Het verlies van een kind, een gewelddadig huwelijk, een zwaar auto ongeluk. Wat mij fascineert: wat maak je van je leven als zoiets je overkomt? Voel je rancune? Hoe geef je je bestaan weer zin? Via je werk? Geloof? Je vrienden?' Zelf heeft ze - even aftloppen - nooit iets ernstigs mee gemaakt. Integendeel: ze leidt een rustig leven en wimpelt vragen over haar 'niet bijzondere privégebeuren' af. 'Maar iedereen kent vrou wen die het minder makkelijk hebben. En ik denk dat ze niet allemaal in staat zijn een traumatische ervaring te overwinnen. Of laat ik het zo zeggen: misschien kunnen ze weer leren lachen, maar hun leven zal altijd anders zijn dan daarvoor. En je hebt er natuur lijk ook die voorgoed afglijden. In depressie, woede of wraak.' Paula Hawkins, die vijftien Een langzaam jaar als financieel redacteur bij smeulend vuur The Times werkte, brak in 2015 verschijnt op door met Het meisje in de trein. 31 augustus Ze verkocht wereldwijd 23 mil- bij A.W. Bruna joen boeken en ook de Holly- 21,99. wood-verfilming met Emily Blunt in de hoofdrol werd een kaskraker. Ze noemt dat succes 38 'DE MEESTE VROUWEN HEBBEN LITTEKENS' (O (O O 1 O Lu LO LU i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110