Een meteoriet, een waterbron en een verstandskies Foto's worden een verhaal Vervreemdend debuut Duister en dieptreurig Geneeskrachtige bron Historie van de trekvaart Holland handel O'Aan de hand van vijftig foto's heeft Maarten Asscher in De meteoriet en het middagdutje (Boom 20) verhalen geschreven. Het zijn foto's die hij ooit gevonden heeft of ergens uitgescheurd. Zo zie je op één ervan een vrouw met twee politieagenten. Terwijl ze een middagdutje deed, knalde een meteoriet door haar dak. Een wonderlijk verhaal, wat Asscher prachtig opschrijft. Al zijn verhalen zijn meeslepend en een aanmoediging om de werkelijkheid om je heen goed te bekijken. O'Was van Jilt Jorritsma (Lebowski 22,99) greep me door het omslag. Een witte hemel met enkel een boer derijtje tussen de bomen; ik vond het mysterieus. Dat mysterie zit ook in het verhaal. Hoofdpersoon Wyrd ziet zijn Oe stenen getuigen relatie stuklopen, worstelt met de dementie van zijn moeder én ontdekt een verstandskies in zijn mond die ouder lijkt dan hij zelf is. Ik vond het zo fascinerend dat ik aan het einde van dit debuut weer opnieuw wilde beginnen.' O'De stenen getuigen van Hikaru Okuizumi (Van Oorschot 22,50) is in de jaren 80 al eens uitgegeven en nu opnieuw uitgebracht. Het draait om een amateurgeoloog die graag stenen ontleedt en tijdens die hobby terugdenkt aan zijn jaren in het Japanse leger. Het is een duister en dieptreurig verhaal dat me ontzettend aangreep. Het dreunde echt even na.' O'Ook het omslag van Het lied van de mistral (Meulenhoff 22,99) trok direct mijn aandacht. De roman gaat over een man die met zijn vrouw en kat nogal afgelegen woont, ergens in de Provence. Met zijn buurman vindt hij op een dag mysterieuze voorwerpen uit een ander tijdperk en een warmwaterbron. Als de vrouw van de buurvrouw daarvan drinkt is van haar dementie opeens niets meer te merken. Een prachtig verhaal van Olivier Mak-Bouchard, die ook de mooie natuur in dat gebied met veel aandacht omschrijft.' O'Lang was de trekvaart een van de belangrijkste manieren om je te kunnen verplaatsen. Ook in Schiedam, waar onze winkel zit. Dat maakte me nieuwsgierig naar Atlas van de trek vaarten in Zuid-Holland van Ad van der Zee (Thoth 29,95). Het laat zien welke sporen er nog van de trekvaart te vinden zijn en hoe ze door de komst van de trein uit beeld verdwenen. Een mooi boek vol foto's en illustraties voor wie interesse heeft in de Gouden Eeuw.' MEZZA 37 'lozumi GERBEN DE BRUIJN (43) van Post Scrip- tum in Schiedam tipt vijf topboeken. LEEST ZELF HET LIEFST 'Fictie, zowel Nederlands als ver taald. De ene keer word ik gegrepen door een formulering op de flap, een andere keer door de omslag. Uiteindelijk gaat het bij mij altijd om de stijl. Een verhaal kan nog zo mooi of aangrijpend zijn, door de stijl word je wel of niet meegezogen.' VLIEGT OVER DE TOONBANK 'Thrillers doen het erg goed in de zomer. Valse getuige van Karin Slaughter en De nachtdienst van Esther Verhoef verkopen we het vaakst.' OP HET NACHTKASTJE 'Daar staat een gekleide pauw met veren; een prachtig vader dagcadeau. Verder heb ik er Slachters en psychiaters van Arnon Grunberg liggen. Voor het slapengaan lees ik graag korte verhalen.' nu lezen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109