instantie niet nodig en dacht er zelf wel uit te komen. Maar dat lukte niet. 'Het ging om onze interactie. We konden afzonderlijk van elkaar aan onze problemen werken, maar zodra er een confrontatie zou komen, ging het toch weer fout.' En dus zaten ze een handvol sessies lang samen op de bank bij een therapeut. 'Het was vooral fijn dat een neutrale bron kon aanwijzen waarom we allebei zo reageerden in een ruzie. Ze stelde de juiste vragen, zodat wij beter begrepen waarom de ander fel uit de hoek kwam of zich juist terugtrok. Zo voelde ik me aangevallen als ik erop werd aangesproken meer rekening met hem te houden. Dan begon ik al snel te schreeuwen. Uit onmacht. En dan viel hij stil.' Ook merkte Sophie dat ze de informatie eerder aannam van een objectieve derde dan van haar eigen partner. 'Je denkt toch al gauw dat iemand je niet begrijpt, als diegene iets zegt wat niet overeenkomt met hoe jij het ziet.' Uiteindelijk zorgde de therapie voor een doorbraak in hun relatie. 'Natuurlijk maken we nog weleens ruzie, maar we zijn nu beter in staat elkaar te begrijpen. Als je weet waarom iemand zo reageert, word je er minder snel boos om.' Bovendien leerde het haar ook iets over zichzelf. 'Ook ik begreep niet altijd waarom ik uit m'n slof schoot. De therapeut wijst je op onderliggende oorzaken, de reden waarom je emotioneel wordt.' een geslaagde relatietherapie, ziet Henk Jan Conradi. Wie leert naar zijn eigen aandeel te kijken in de interactie met een partner, kan daar sommige problemen al mee oplossen. 'Bedenk bijvoorbeeld van tevoren hoe je een gesprek met je partner opent. Stel dat je part ner voor de derde avond op rij naar de kroeg wil, terwijl jij graag een avond samen wil door brengen. In plaats van verwijten te maken, kun je ook spreken over je eigen behoeftes. Sneer dus niet dat het de zoveelste avond is dat hij weg is, maar zeg dat je hem mist. Daar mee kun je onnodige irritaties voorkomen.' Klinisch psycholoog Van Genderen geeft een andere communicatietip voor stellen die vaak helpt. 'Praat uitgebreid over elkaars achter grond. Uit wat voor familie kom je, wat voor gebruiken hebben jullie en hoe gaan jullie met elkaar om? Daar ligt vaak de basis van wat voor jou 'normaal' is.' Ze geeft een voorbeeld. 'Stel dat je uit een gezin komt waar het huis altijd opgeruimd is. Leer jij dan iemand kennen die z'n rommel overal laat slingeren, dan kan dat aan het begin voelen als een bevrij ding: je tegenpool. Maar op de lange termijn ontstaat toch vaak irritatie.' Hetzelfde geldt voor het huishouden, maar bijvoorbeeld ook over wat jouw ideale vakantie is. 'Dingen die klein lijken, maar als je daar constant ruzie over maakt, kan het je relatie vroeg of laat op de spits drijven.' Om te bepalen of een relatie te redden valt, is het volgens Van Genderen belangrijk om te kijken naar het onderwerp van de ruzies. 'Gaat het over hoe je je vrije tijd samen doorbrengt, of over fundamentele zaken als trouwen en kinderen?' Is dat laatste het geval, dan is het misschien beter een andere partner te zoeken. Conradi tipt om te kijken naar de onderliggende gevoelens voor elkaar. Is er nog een vlam die brandt? 'Een van de manieren om daarachter te komen is praten over de begindagen van de relatie. Zie je dan een twinkeling in de ogen van beide partners, dan is er een kans dat de basis goed genoeg is om samen aan je relatie te werken.' Voor Van Kan was de reden om in therapie te gaan niet alleen om haar relatie te redden, maar ook om zichzelf verder te ontwikkelen. 'Zelfs als het in deze relatie verkeerd gaat, heb ik mijn eigen patronen doorbroken. Mocht ik dan een nieuwe partner krijgen, dan hoop ik dat het daar beter mee gaat.' ZELFINZICHT IS EEN VAN DE SLEUTELS tot Sophie is niet haar echte naam. Die is bekend bij de redactie. Het grootste misverstand: dat liefde alles overwint als je maar de ware tegenkomt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105