se te maken met eerdere relaties, maar met de manier waarop je bent opgevoed en je hebt leren hechten, vertelt klinisch psycholoog Hannie van Genderen. Zij schreef het boek Patronen doorbreken, een zelfeulpboek waarin ze de lezer helpt gedragspatronen in te zien en te veranderen. 'Mensen die vroeger bijvoorbeeld in de steek zijn gelaten of emotioneel verwaarloosd zijn, kunnen daar in latere liefdesrelaties last van krijgen.' Het is iets wat Pip van Kan herkent in haar eigen situatie. 'Ik heb vroeger pleegbroertjes gehad, die onderdeel van ons gezin werden, om vervolgens weer ergens anders geplaatst te worden. Daardoor prentte ik mezelf al vroeg in dat mensen van wie je houdt, ineens uit je leven kunnen verdwijnen en dat het daardoor beter is anderen op afstand te houden. Ik beschermde me bij wijze van spreken om niet weer gekwetst te worden.' Inmiddels bespreekt ze haar gedachten met een dokters assistent uit de huisartsenpraktijk. 'Ze zeggen dat je in een relatie alles met elkaar kunt delen, maar als mijn angsten me vertellen dat ik het misschien uit moet maken, is dat niet iets wat ik tegen mijn partner wil zeggen.' Tijdens de gesprekken leerde ze onder andere om haar gedachten op te schrijven. 'Daardoor is het makkelijker voor mij om ze te scheiden van wat er daadwerkelijk gebeurt.' Soms leest ze haar bevindingen voor aan haar vriend. 'Maar hij heeft daar niet altijd behoefte aan. Hij is heel begripvol, maar laat het aan mij of ik iets wil delen.' Ondanks dat ze nog maar een paar keer op gesprek is geweest, merkt Van Kan al kleine verbeteringen. 'M'n angsten houden me niet meer in hun greep.' INDIVIDUELE THERAPIE als die van Van Kan ziet relatiefilosoof Drost steeds meer uit de taboesfeer komen. 'Tien jaar geleden was dat meer verborgen, nu zijn mensen daar heel open over.' Hij noemt het verfrissend. 'Zodra er iets mis is met je lichaam, zoek je hulp. Maar als je psychische kneuzingen oploopt, waarom zou je die dan geheim moeten houden?' Toch merkt Conradi dat de weg naar de relatie therapeut nog niet zo geplaveid is. 'We zagen tijdens ons onderzoek vaak dat een van de partners niet mee wilde. Of dat het na een slechte periode weer een tijdje beter ging, waardoor het plan om hulp te zoeken weer in de koelkast verdween. Dat terwijl relatie problemen eigenlijk zelden vanzelf beter worden. En als de problemen dan weer opspelen, loop je het risico te laat te zijn en dat je relatie onherstelbaar beschadigd is. Je kunt een zelfeulpboek lezen of een relatie verbeteringscursus volgen met je partner. Als dat niet genoeg is, is relatietherapie een goede mogelijkheid.' HET IS DE REDEN DAT SOPHIE (32) en haar vriend na een jaar samen in therapie gingen. 'We hadden periodes dat het goed ging, maar die werden gevolgd door heel heftige ruzies. Daarmee waren we onze relatie in de basis kapot aan het maken.' Omdat Sophie al eerder in haar leven therapie had gevolgd, leek het haar een goed idee ook hiervoor een therapeut in te schakelen. Zelf was ze lange tijd single voordat ze haar partner tegenkwam, hij kwam juist direct uit een relatie. 'Ik vond het in het begin lastig om rekening te houden met iemand anders, na zo lang alleen te zijn geweest.' Hij had de neiging de dingen die hij kende uit zijn vorige relatie op haar te projecteren. 'Doordat we allebei al wat ouder zijn, is de manier waarop je met anderen omgaat al ontwikkeld. Dat maakte het lastig om op één lijn te komen.' Het was vooral de stijl van communiceren die zorgde voor flink wat ruzies. 'We raakten al vrij snel in een discussie verzeild, zonder eerst eens goed te praten. Dat kon behoorlijk hoog oplopen, maar beiden leken we niet echt te begrijpen wat er misging.' Het was voor haar direct duidelijk dat ze samen naar een relatie therapeut moesten gaan. Hij vond het in eerste Als je relaties keer op keer mislukken, zul je daarmee aan de slag moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 104