Milieuclub: verbod op Formule 1 óf zonder publiek iP** MT r: 9 F1 ZANDVOORTCHEF'SPECIAL7 M 4. t'T Collega's van prins Bernhard hebben de leden van Chef'Special uitgenodigd om binnenkort koffie te drinken. Gisteren ontstond grote beroering nadat de frontman, Joshua Nolet, vertelde dat zijn band 'door de prins' gevraagd was om gratis op te treden bij de Grand Prix in Zandvoort. En dat na een coronajaar met amper inkomsten voor de cultuursector. Woedend was hij eerder deze week: een jaar amper boekingen en dan gevraagd worden om gratis op te treden. Dat schoot Joshua Nolet van Chef Special in het ver keerde keelgat. Het verzoek van de organisatie van de Formule 1 leidde tot zoveel ophef, dat Nolet gisteren een uitnodiging kreeg om te praten. ,,Ze willen een bakkie met ons doen, begreep ik van onze agent. Dat vind ik allemaal niet zo interessant, dat hoeft voor mij he lemaal niet'', vertelt Nolet. Hij verklaart dat de brief waarop hij woensdagavond helemaal los ging niet van de prins zelf afkom stig was, maar van een collega van de neef van koning Willem- Alexander. Nolet: ,,Hij schreef zoiets als: mijn collega Bernhard zou het leuk vinden als jullie op komen treden tijdens de Grand Prix.'' Nolets woedeuitbarsting was vooral een optelsom, vertelt de Haarlemse zanger. ,,Over hoe we als maatschappij om willen gaan met onze branche en iedereen die werkzaam is in die industrie. En het was vooral gericht op politiek Hij krijgt 'm nu vol in zijn gezicht, omdat hij een symbool is van hoe scheef het zit Den Haag, waar men ongelooflijk stil is gebleven na onze acties van afgelopen zaterdag.'' Onder de noemer Unmute Us gingen zo'n 70.000 demonstran ten de straat op, om te protesteren tegen de coronamaatregelen die de evenementensector zo zwaar tref fen. De organisatie laakt het uit blijven van een reactie vanuit de politiek op die actie en die radio stilte valt bij Nolet ook totaal ver keerd. ,,Het boeit ze gewoon niet, maar zeg dat dan gewoon. Dan weten we dat ook weer. Het is ge woon zo dat artiesten vaak de sluitpost op een begroting zijn. Natuurlijk moeten artiesten in het begin jarenlang buffelen en voor niets spelen. Maar op een gegeven moment moet dat wel klaar zijn.'' Nolets collega Davina Michelle treedt wel gratis op in Zandvoort. ,,Als zij dat wil, moet ze dat lekker doen. Daar heb ik nul oordeel over. Waar ik wel een oordeel over heb, is over politici die weigeren te rea geren op zo'n grote actie als de onze van afgelopen zaterdag.'' Nolet krijgt veel bijval. ,,Van col- lega-artiesten, maar vooral ook van de mensen achter de scher men. Technici en zo, zij bedanken me echt. Dat is fantastisch, om hen gaat het vooral. De boel moest even ontploffen.'' Op sociale media krijgt vooral prins Bernhard, al jarenlang om streden vanwege zijn grote vast goedportefeuille in met name Amsterdam, nogal wat woedende reacties over het gratis optreden. ,,Dat was absoluut niet de bedoe ling, maar dat is dan collateral da mage. Hij krijgt 'm nu vol in zijn gezicht, omdat hij een lekker sym bool is van hoe scheef het allemaal zit. Ik denk dat hij dat wel kan hebben.'' Via een woordvoerder laat de prins weten: ,,We hebben inmid dels contact gehad met Joshua en aangegeven dat we zijn reactie be grijpen. We hebben ook inter views van Joshua gezien vandaag waarin hij aangeeft dat zijn aan klacht niet tegen Fi en Bernhard persoonlijk is gericht.'' 1 Bij de zitting in de Haarlemse rechtbank stond Valentijn Wösten, advocaat van MOB, tegenover de advocaten van het circuit in Zand- voort en van de provincie Noord Holland. Na de rechtszaak legde Wösten nog eens uit waarom hij daar eigenlijk stond. ,,Met race auto's met 300 kilometer per uur door de duinen racen, wie verzint dat? Als je dat toestaat, moet je het heel zorgvuldig toestaan. Dat is niet gebeurd.'' De Grand Prix van Zandvoort staat al voor volgend weekend ge pland en begint dus - als het door mag gaan - enkele dagen na de uit spraak van de rechter. De advocaat van het circuit stelde daarom - los van de inhoudelijke bezwaren - dat het verzoek van de MOB wel erg laat kwam. Wösten zei dat het niet eerder kon, en dat de zaak is aange kondigd zodra duidelijk was dat de race, inclusief tientallen duizenden bezoekers, definitief zou doorgaan. De zitting zelf was voer voor de juridische fijnproever. Het is zeker niet de enige zaak die de milieube weging, de provincie en het circuit met elkaar voeren, en dus ging het vooral over de vraag hoe deze zaak zich met die andere verhoudt, en of de voorzieningenrechter wel de gene is die hier iets van moet vin den. Daar zette hij ook zelf zijn vraagtekens bij. Vergunningen De standpunten zijn verder duide lijk. De MOB vindt dat er niet ge racet moet worden om de stikstof- uitstoot, Zandvoort vindt van wel, en de provincie vindt dat de ver gunningen in orde zijn en dat er dus geracet mag worden. Als de Formule 1 onverhoopt toch door mocht gaan, zou dat volgens de ei sers in elk geval moeten gebeuren zonder publiek, en zonder aanpa lende evenementen. ,,Waarom is niet overwogen om het evenement uit te kleden, net als de Olympische Spelen in Tokio?'', vroeg Wösten. ,,Dus geen publiek, geen Formule 3. Alleen de race en even oefenen vooraf. Dan heb je veel minder stikstofuitstoot.'' Robert van Overdijk, directeur van het circuit, noemde dit voorstel 'onacceptabel'. Hij wijst op het eco nomische belang van het evene ment, voor bijvoorbeeld tribune bouwers en horeca, die al een tijd lang geen inkomsten hebben. Ook wijst hij op de bezoekers die al heel lang reikhalzend uitkijken naar de racewedstrijd. ,,U vraagt nogal wat van mij'', zei de rechter na afloop. Hij zei het stikstofprobleem goed te begrijpen, maar gaf aan dat ook het belang van het circuit van Zandvoort hem vol komen duidelijk is. ,,Ik ga daar de komende dagen goed over naden ken.'' vrijdag 27 augustus 2021 PC 'Geen behoefte aan een bakkie met de prins' Jeroen Schmale Zandvoort Prins Bernhard. FOTO BRUNOPRESS - Joshua Nolet over de prins Joshua Nolet was op Instagram woedend. foto instagram/eigen beeld L XliL VÏ v' - 4Sb 4 m - d "1 De zitting bij de rechter in Haarlem. De rechtbank doet maandag uitspraak. foto anp De Formule 1-race in Zandvoort moet verboden worden óf zon der publiek en aanpalende eve nementen worden georgani seerd. Die eis legde Mobilisation for the Environment (MOB), de club van stikstofstrijder Johan Vollenbroek, gisteren neer bij de rechter in Haarlem. Die doet na het weekend uitspraak. Sander van Mersbergen Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9