Boten zwaar beschadigd door ijzeretende bacteriën Mimiek A Mooiere dan ooit Getuigen en OM: Doorgedraaide persfotograaf schoot met wapen dienders Het leeft weer! Iw O vrijdag 27 augustus 2021 De hulpdiensten kwamen die avond rond negen uur af op een melding van overlast in de wijk Het Reeland, waarna het om nog on duidelijke redenen ineens gigan tisch uit de hand liep. Volgens omwonenden werd uit eindelijk een paar straten verderop zo'n twintig keer geschoten. Een volgens getuigen 'doorgedraaide' Dordtse persfotograaf (38) zou in de De la Reystraat het wapen van een agent te pakken hebben gekregen om daarna het vuur te openen op de agent. Onduidelijk is volgens het OM nog of de Dordtenaar het dienstpis tool heeft afgepakt of dat de agent het had laten vallen tijdens een schermutseling, waarna de Dordte naar het kon grijpen om het vuur te openen. Problemen De fotograaf heeft in het verleden gewerkt voor diverse media in bin nen- en buitenland. ,,Ik wist dat hij problemen had en dat hij het daar zwaar mee had. Dat waren proble men zoals elk mens weleens heeft, maar dit was een complete verras sing'', zegt een collega-fotograaf. Behalve de Dordtenaar werden ook twee mannen aangehouden voor betrokkenheid bij het wapen gekletter, maar zij zijn gisteren weer in vrijheid gesteld. Het gaat om twee mannen zonder vaste woonplaats van 24 en 34 jaar oud. De 24-jarige ex-verdachte raakte gewond bij de schietpartij en ligt nog steeds in het ziekenhuis. Over de aard van de verwondingen van de agenten is niets bekendgemaakt. De kogels kwamen ook in ruiten in de omgeving en in elk geval in Ik vind het doodeng, ik heb amper geslapen. Het wordt hier steeds onveiliger één auto van een omwonende te recht. Dat voertuig en nog een an der zijn meegenomen voor onder zoek. Dat geldt ook voor een poli tiewagen. Minister van Justitie Ferd Grap- perhaus heeft op Twitter gerea geerd op het incident. Hij om schrijft de dienders als 'moedige mensen'. 'Ik ben in gedachten bij hen en bij hun naasten'. Geschrokken Buurtbewoners zijn zich rot ge schrokken van de gebeurtenissen. ,,Ik vind het doodeng wat er is ge beurd, ik heb amper geslapen'', zegt een vrouw de ochtend na de kogel regen. ,,Het wordt hier steeds on veiliger in de straat de laatste tijd. Toen we hier in 1972 kwamen wo nen, was het een keurige buurt, maar die is hard achteruitgegaan.'' Er wordt inmiddels onderzocht waarom de bacterie zo is gaan woekeren. Wat voor soort bacterie het is en hoe gevaarlijk deze is. Bi- otechnoloog Rob Elzinga van Mi- crobial Analysis, een Gronings bu reau dat onderzoek doet naar en advies geeft over bacteriën en bio- corrosie, vertelt dat de ijzer-etende bacterie in het kanaal vermoede lijk is gaan woekeren, omdat de omstandigheden daarvoor gunstig waren. Elzinga: ,,Als je het hebt over de aantasting van ijzer, kan er sprake zijn van meerdere bacte riën. Je hebt bepaalde bacteriën die ijzer als voeding gebruiken, maar er zijn er ook die zuur uit scheiden en daarmee juist ijzer aantasten. Die bacteriën zitten in ons water, maar ze komen ook daarbuiten voor. We hebben laatst bijvoorbeeld ook een par keergarage onderzocht waar het ijzer was aangetast door bacte riën. In slootwater zitten gemid deld zo'n één miljoen bacteriën per milliliter. Daar is dit dus slechts een fractie van. In onze grond zijn dat er nog meer: maar liefst een miljard per gram aarde.'' ,,De bacterie is daar gaan woeke ren. Dat kan alleen als hij de juiste omstandigheden heeft, zo als een warmere temperatuur of veel voedingsstoffen in de vorm van bijvoorbeeld afvalwater. Hij zat er tien jaar geleden ook al, maar er is nu zeer waarschijnlijk iets veranderd in de omstandig heden. Wat dat is, moet onder zocht worden. Want dan kun je de oorzaak ook wegnemen. In dit geval heeft hij een paar boten aangetast, maar we zien het ook vaak bij bijvoorbeeld damwanden en windmolens die deels onder water staan. Als een bacterie ge noeg water en voeding heeft, dan kan hij zich gemakkelijk verme nigvuldigen. Ik heb dit ook een keer gezien bij de pijlers van een brug die onvoldoende beschermd waren. Daar zaten toen al gaten in van zo'n twee centimeter. In tien tot vijftien jaar is zo'n brug dan helemaal doorgesleten.'' ,,Bij bacteriën zijn we vaak geneigd te denken dat ze niet goed zijn. Maar bijvoorbeeld in onze darmen alleen zit al een kilo bacteriën. Die helpen ons bij de aanmaak van bepaalde vitami- nes en onze afweer. Door de term ijzeretend ben je wellicht geneigd te denken dat hij dan wellicht ook schadelijk is voor mensen, maar niets is minder waar. Voor de mens is hij totaal onschadelijk. Sterker nog, hij zit vaak in ons drinkwater.'' ,,Zeer waarschijnlijk zit hij er al. Dat hij gaat woekeren, dat kan al leen als de bacterie hier ook de juiste omstandigheden vindt. In principe zit hij overal, maar hij woekert pas als hij daar de kans voor krijgt. Dat gebeurt met name in stilstaand water en bij ijzer dat onvoldoende beschermd is. Dan moet er dus iets verande ren ten opzichte van de normale situatie. Daarom verwacht ik niet dat hij zich massaal zal gaan ver spreiden hier.'' ,,Zoals gezegd zijn bacteriën an sich niet schadelijk. Ze zijn vooral bezig met overleven en doen dat op allerlei verschillende manieren. Je moet dus niet de bacterie zelf gaan bestrijden - wat overigens ook niet mogelijk is - maar vooral de omstandighe den wegnemen die maken dat hij gaat woekeren. Een soort van ne gatief effect creëren zodat hij zich niet te veel kan vermenigvuldi gen. Als je weet wat dit veroor zaakt heeft, weet je ook hoe je het kunt oplossen. En daarnaast is het belangrijk om je boot te voorzien van bijvoorbeeld een goede coa ting. Een klein krasje kan uitein delijk leiden tot flinke roest en dat kun je eigenlijk alleen voorko men door hem goed te bescher men.'' - Beleef het self! Nationaal Theaterfonds vrienden 5555 Agenten gewond door kogels De politie is tijdens een schiet partij woensdagavond in Dor drecht met één van haar eigen wapens beschoten. Daarbij raakten twee agenten gewond, van wie er nog één in het zieken huis ligt, maar buiten levensge vaar is, meldde het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. Albert Sok Dordrecht - Buurtbewoonster Een bebloed politievest gaat mee voor onderzoek. foto qphoto In het kanaal van Gent naar Ter- neuzen is deze week een ijzer- etende bacterie gevonden. Ver schillende boten raakten daar door zwaar beschadigd. Karolien Koolhof Gent IWat is een ijzeretende bacte rie? 2 Wat is er gebeurd in het kanaal tussen Gent en Ter- neuzen? Het ijzer is onder de waterlijn aangevreten. foto dick verhaeghe 3 Is de bacterie gevaarlijk? 4 Moeten we ons zorgen maken dat de bacterie zich verder gaat versprei den richting Nederland? 5 Wat kun je doen aan een ijzeretende bacterie? riTCDI I mn Ministerie van Onderwijs, Cultuur en XI*" EjËjlJ Wetenschap PRINSBERNHARD FONDS CULTUURFONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8