7 AFGHANISTAN VEEL ACHTERBLIJVERS Nederland stopte gisteren uit angst voor een aanslag met de evacuatie van Nederlanders en Afghaanse helpers uit Kaboel. Daardoor blijft een 'een groot aantal' mensen achter. Wat ging er mis? Het is 'pijnlijk' en 'akelig' dat Nederland geen men sen meer kan ophalen uit Kaboel, vindt het kabinet. Hoeveel mensen er ach terblijven, is nog onduidelijk - exacte cijfers zijn er niet. Zeker is dat er óók Nederlanders bij zitten. De deadline was toch 31 augustus? Waarom vliegt defensie niet langer door? De veiligheid rond het vliegveld is in het geding. En dat komt niet alleen door het grote aantal checkpoints van de taliban, ook door de dreiging van nieuwe bomaanslagen. Maar ook zónder die dreiging had Nederland niet tot 31 augustus 23.59 uur kunnen doorgaan met evacueren. De Ameri kanen, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid op de luchthaven en er als laatsten weggaan, hebben 'enkele dagen' tijd nodig om hun duizenden militairen plus materieel weg te krij gen. Bronnen hielden er begin deze week al rekening mee dat Nederland tot maximaal vandaag had om men sen te evacueren. Heeft het kabinet gefaald? Ja. Althans: als het gaat om het opha len van tolken die Nederlandse mili tairen hebben bijgestaan tijdens de missies in Afghanistan. De Kamer was begin juni al duidelijk: zij moes ten snel naar Nederland worden ge bracht. Een groep (43 tolken met hun gezinnen) kwam ook wel naar ons land, maar niet iedereen. Het proces tussen aanmelding en toestemming om naar Nederland te komen verliep traag en was bureaucratisch. Wat ook niet hielp: vóór de taliban de macht grepen, wezen de verschillende mi nisteries vooral naar elkaar - tot grote frustratie van de Tweede Kamer. Het kabinet dacht ook de tijd te hebben: de internationale troepenmacht zou weliswaar vertrekken maar de am bassade zou toch open blijven? Dat kon niet door de oprukkende taliban. Het waren toch niet alleen de tolken die Nederland moest evacueren? Nee, de evacuatieoperatie bleef niet beperkt tot tolken. Er kwamen twee grote groepen bij waarmee bij het op zetten van de luchtbrug geen reke ning was gehouden - kón worden ge houden. De Tweede Kamer dwong het kabinet vorige week woensdag ook zogenoemde 'Afghaanse helpers' in veiligheid te brengen. Afghanen die hebben gewerkt als kok of bevei liger voor de Nederlandse missie of voor hulpprojecten die met Neder lands geld werden gefinancierd, maar ook vrouwenrechtenactivisten die gevaar lopen. Terwijl in veel coalitie- landen voor die groep al regelingen werden opgetuigd, werd die in ons land grotendeels vergeten. Het kabi net wilde terughoudend zijn; leek de groep Afghanen die voor asiel in aan merking kwam beperkt te willen houden. Oók de Tweede Kamer greep pas laat in. In april werd ernaar ge vraagd. Het kabinet gaf wel een ant woord, maar niet op de gestelde vraag en de Kamer vroeg niet door. Omdat er geen goede registratie is van Afghaanse werknemers, wist niemand hoeveel helpers weg zou den willen. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken merkten ze afge lopen week al snel dat de groep heel groot is. Daarnaast werd het kabinet óók verrast door het grote aantal Ne derlanders dat in Afghanistan bleek te zijn. Die groep was, verzuchtte mi nister Ank Bijleveld van Defensie gis teren, 'veel groter dan we met elkaar hadden gedacht'. Hoe konden er zó veel Nederlanders in Afghanistan zijn? Het reisadvies voor het land staat toch op 'rood': niet reizen? In vrijwel elk land waar Nederland een negatief reisadvies voor uitvaar digt blijken in crisissituaties Neder landers te zitten, klinkt het bij Bui tenlandse Zaken. Het is immers een advies. Mensen worden niet tegen gehouden. Bovendien was het tot voor kort nog mogelijk om naar Ka boel te vliegen op lijnvluchten. De meeste Nederlanders die in het land waren, zijn van Afghaanse origine en waren op familiebezoek. Zij gaven ook geen gehoor aan de oproep van de Nederlandse ambassade, op 5 au gustus al, om het land vanwege de rap verslechterende veiligheidssitua tie zo snel mogelijk te verlaten. Dat het kabinet niet wist hoeveel men sen met een Nederlands paspoort in het land zaten - eerst was de ver wachting 200, toen 700 en 1250 - komt ook omdat Nederlandse toeris ten in het buitenland nooit worden geregistreerd. Wat gebeurt er nu voor de Nederlanders en Afghanen die in Kaboel achterblijven? Het kabinet werkt 'heel hard' aan een noodplan voor de Nederlanders en Afghaanse helpers die achterblijven in Kaboel nadat Nederland de evacu aties stopt. ,,We werken koortsachtig - met anderen - hoe wij ze de ko mende tijd zo goed mogelijk kunnen ondersteunen'', zei premier Mark Rutte gisteren. ,,Dat is onze heilige plicht.'' vrijdag 27 augustus 2021 GO Waarom werd de aroee van evacues voortdurend Hanneke Keultjes Den Haag Boven: de laatste Nederlandse evacua- tievlucht die gisteren vanuit Kaboel is ver trokken. Onder: Afghaanse evacués worden ver welkomd op het Ma rine Etablissement Amsterdam. Het de fensieterrein in de hoofdstad is een van de noodopvangloca- ties in het land. FOTO'S ANP, MINISTERIE VAN DE FENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7