Aanslag draagt kenmerk van Afghaans IS-filiaal I 5 l€SS€N uitstappen. Dat vroegen ze in eerste instantie nog vriendelijk. Maar toen sommige passagiers treuzelden, dreigden ze dat het gewelddadig kon worden. Niet met geweren of zo, maar mensen werden wel bij de arm gepakt.'' De andere passagiers, ook Zerka, vragen de talibanstrijders in het Af- ghaans of ze niemand willen slaan. ,,We zijn geen barbaren'', kregen ze als reactie. ,,'Maar als we deze zes mensen nu in de bus laten, krijgt de hele groep straks een probleem bij het binnen komen van het vliegveld. Dat wil len jullie toch niet?' Ik voelde geen Wij mochten door lopen, want de taliban mogen vrouwen niet aanraken angst voor deze strijders, die ik al dagenlang tegenkwam op de markt, maar was vooral moe. We waren al zolang onderweg. En ik had mede lijden met de medepassagiers die- toch moesten uitstappen.'' Uiteindelijk diep in de nacht, rond 02.30 uur, lukt het de bussen toch om bij de belangrijkste toe gangspoort te komen en toegelaten te worden tot het vliegveld. ,,Ie- mand van de taliban had onze pas poorten in handen en op volgorde mochten we doorlopen. Onze tas sen werden vervolgens gecontro leerd, maar bij vrouwen slechts heel oppervlakkig. Toen werden mannen en vrouwen gescheiden en de mannen gefouilleerd. Wij mochten doorlopen, want de tali ban mogen vrouwen niet aanra ken.'' Zerka is gistermiddag, na weer een halve dag wachten, vertrokken op een vlucht naar Islamabad, de hoofdstad van Pakistan. Van daar uit wordt doorgevlogen naar Ne derland. Ze is blij dat ze zover is ge komen. ,,Ik moet echt bekennen dat ik op een bepaald moment dacht: 'Ze gaan ons er niet doorlaten, het gaat niet lukken'. Verder zijn we ge woon nuchter gebleven tijdens de evacuatie en hebben we steeds be oordeeld of het nog wel verant woord was. Want we gingen na tuurlijk niet ons leven riskeren om hier weg te kunnen komen.'' door zijn hoofd geschoten. Ik hoor ook dat sommigen hun toevlucht zoeken buiten Kaboel. Maar dat is ook riskant. Op het platteland val len ze meer op dan in een grote stad.'' De advocaat is nu alternatieve scenario's aan het bedenken om mensen weg te krijgen, zegt hij. ,,Ik heb inmiddels genoeg contact personen in Kaboel die iets kun nen regelen. Ik denk bijvoorbeeld aan particuliere beveiligingsbe drijven. Die hebben de kennis en de ervaring die nodig is in dit soort situaties. Misschien kunnen ze mensen per auto de grens over smokkelen naar een naburig land. Dat kost wel wat, ja. Maar als het zover komt, ga ik die verhalen bij de Nederlandse overheid. Ze heeft nog steeds een zorgplicht. Die houdt niet op bij vertrek van haar vertegenwoordigers uit Kaboel.'' Visa Ruperti hoopt dat het ook na de terugtrekking van de Amerikaanse troepen die het vliegveld bewaken nog lukt om mensen weg te krij gen. ,,Dat zou dan met commerci ële vluchten moeten. En in dat ge val kan het nog weken duren. Maar het is natuurlijk nog maar de vraag of de taliban visa gaan verstrek ken.'' Terreurgroep De dreiging van een aanslag op de wachtenden bij het vliegveld van Kaboel hing in de lucht en was volgens westerse veiligheidsdien sten zelfs 'imminent'. Ook een woordvoerder van de taliban had vooraf tegen CNN gezegd dat er meldingen waren over een op handen zijnde aanslag door 'kwaadwillenden'. De waarschu wing was 'op militair niveau' uit gewisseld met verschillende lan den, waaronder ook Nederland. Er werd rekening gehouden met een zelfmoordaanslag. Volgens Amerikaanse bronnen zou het imminente gevaar verband hou den met de recente ontsnapping van enige honderden hardcore IS- K extremisten uit twee gevange nissen in de buurt van Kaboel. Als de verantwoordelijkheid van IS-K wordt bevestigd, is het niet de eerste aanslag van die or ganisatie. Alleen al dit jaar heeft de organisatie 77 aanslagen op geëist in Afghanistan waarbij honderden doden vielen. In 2020 waren er 21 aanslagen. De ge bruikte strategie is vaak dezelfde: een zelfmoordaanslag door een met explosieven behangen 'mar telaar' of een met explosieven volgepakte vrachtwagen die wordt opgeblazen op een plek waar veel mensen samenkomen. In het verleden waren Afghaanse politiebureaus of sjiitische Afgha- nen van de Hazara-stam vaak doelwit van Is-K. Bij een aanslag op een meisjesschool in Kaboel kwamen in mei tachtig meisjes om het leven. Een relatief gemak kelijk doelwit was voor de terro risten te vinden bij het vliegveld van Kaboel waar duizenden Af- ghanen nog proberen weg te ko men vóór 31 augustus, wanneer het Amerikaanse leger definitief zijn biezen pakt. Ooggetuigen zeiden tegen het Duitse persbu reau DPA dat de drukte bij het vliegveld van Kaboel gisteren al leen maar toenam, ondanks de adviezen daar weg te blijven. Mensen stonden zo dicht op el kaar 'dat het net een muur lijkt', aldus een getuige. »IS-veteranen van het verslagen kalifaat hebben zich gehergroepeerd Er zijn weinig organisaties in de wereld die de taliban een stel af vallige softies vinden. Maar IS-K is die mening wel toegedaan. Maar Islamitische Staat was toch van de kaart geveegd door de Amerikanen en was - volgens Donald Trump - toch definitief verslagen? Niet helemaal. Vetera nen van het kalifaat hebben zich gehergroepeerd in verschillende delen van Afrika en Azië. Ook in Afghanistan, dat door een Ameri kaanse expert recent werd om schreven als 'het Las Vegas van terroristen, extremisten en radi calen'. De Verenigde Naties schat ten onlangs dat er een kleine tweeduizend IS-K'ers in het land actief zijn, de helft minder dan in 2016 toen de Amerikaanse lucht macht IS-stellingen bombardeer den. Binnen IS-K is de roep om wraak daarvoor groot. Daarbij zou de nieuwe leider, Shabab al- Muhajir, een voormalig comman dant van al-Qaeda in het grensge bied van Pakistan, de organisatie tot verzamelclub maken voor on tevreden talibanstrijders. Profileren Al-Muhajir zou zich nu vooral willen profileren en dat kan in de visie van IS-K het beste met een aanslag in Kaboel, de stad waarop nu de ogen van de wereld zijn ge richt. De dreiging door IS-K illus treert meteen het hardnekkige probleem dat Afghanistan - on danks geruststellende woorden van de taliban - wel degelijk de thuishaven is van diverse terreur organisaties. Sommige zijn aan elkaar gelinkt door ideologie of familiebanden. Een aantal com mandanten van al-Qaeda is bij voorbeeld uitgehuwelijkt aan vrouwen uit talibanfamilies. De taliban zijn ook weer verbonden met het beruchte Haqqani-net- werk, een andere clan die door de Verenigde Staten als terroristi sche organisatie is aangemerkt. Volgens de Amerikaanse expert terrorismebestrijding, Colin P. Clarke, functioneren de taliban, het Haqqani-netwerk en al- Qaeda als een 'driemanschap'. Volgens Clark doen ze hand- en spandiensten voor elkaar waarbij de taliban een binnenlandse agenda heeft en al-Qaeda nog steeds een soort jihadistische in ternationale voor ogen heeft. Isla mitische Staat zit ook op die lijn en is daarmee een concurrent van al-Qaeda. sb ga vrijdag 27 augustus 2021 GO Boxel 242 800 o *TWT33# door ate - Zerka, evacué De aanslag van gisteren op het vliegveld van Kaboel doet sterk denken aan de terreur van Isla mitische Staat-Khorasan (IS- K). Dat is het Afghaanse filiaal van de beruchte terreurorgani satie die zeven jaar geleden nog een kalifaat bestuurde in delen van Syrië en Irak. Bob van Huët Rotterdam/Kaboel - Bij een aanslag op de universiteit in Kaboel kwamen vorig jaar tientallen studenten om. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5