Twintig uur vast in bus naar vliegveld: 'Smokkelkosten zal ik verhalen op de overheid' 4 AFGHANISTAN TALIBAN Het is in de nacht van woensdag op donderdag drie bussen met Nederlanders gelukt om na twintig uur muurvast te hebben gestaan, het internationale vliegveld van Kaboel binnen te komen. Zerka (23) zat in een van de bussen. ,,Ik dacht: het gaat niet lukken." ,,We kregen een mail dat we dins dag om 16.15 uur lokale tijd op een locatie moesten zijn, bij een minis terie, om te vertrekken naar het vliegveld van Kaboel'', begint Zerka haar vluchtverhaal. ,,Het was daar een chaotische situatie bij de in gang omdat er, net als ik, veel reizi gers waren met een Nederlands paspoort. Iedereen was aan het du wen en trekken. We gaven onze pas af en ze noemden namen die op een lijst stonden. Stond je daar niet op, op die lijst van Buitenlandse Zaken, dan mocht je niet verder.'' Het is de bedoeling dat de Neder landse evacués vervolgens meteen de bussen ingaan naar het vlieg veld, maar door de chaos bij de gates (het vliegveld is omringd door een muur met meerdere poorten) kun nen ze die dag niet meer weg. ,,Toen kregen we daar een over nachting. We werden goed ver zorgd, want er was avondeten en ontbijt en we konden daar slapen in kamers.'' De volgende ochtend om 08.30 uur vertrekken de bussen alsnog en de groep van ruim honderd men sen wordt opgesplitst in drieën. Zerka: ,,We gingen rijden, maar kwamen op de weg naar het vlieg veld muurvast te zitten in de file. Ieder half uur gingen we tien meter vooruit. Buiten zagen we allemaal mensen op onze bus afrennen, om dat ze doorhadden dat wij buiten landers op weg naar het vliegveld waren. Ze probeerden binnen te komen om ook mee te kunnen rei- zen.'' Woensdagochtend om 11.00 uur komen de bussen helemaal vast te staan. ,,Dat was niet makkelijk, maar we hadden airco en het was een fijne en schone bus'', vertelt de 23-jarige via de telefoon. ,,Toch was het warm en de kinderen in de bus begonnen te huilen. Op een gege ven moment was het echt niet meer te doen.'' De passagiers worden het alle maal zat en er komt overleg tussen de reizigers op gang. ,,Als we toch niet op het vliegveld konden ko men, konden we beter teruggaan naar de afgesproken plek en het morgen weer proberen.'' Tegenover de bus was gelukkig een huis waar je je behoefte kon doen De evacués besluiten echter te blij ven. Maar na vele uren in een stil staande bus, moeten mensen ook wat eten of even naar het toilet. Zerka vertelt daarover: ,,Tegenover de bus was gelukkig een huis waar je voor 10 afghani (0,10 euro) je be hoefte kon doen. En waar we stil stonden, waren toevallig ook alle maal kraampjes met eten en drin ken, dus daar was geen tekort aan. Ook mochten we in- en uitstappen en konden we buiten wachten. De chauffeur waarschuwde ons dat het nog uren kon duren, dus we waren er mentaal op voorbereid." Slikken Het was allemaal 'even slikken', de rust en het geduld opbrengen, al dus de Nederlands-Afghaanse. De jonge vrouw, die uit veiligheid niet met haar foto in de krant wil, was met twaalf andere familieleden op bezoek bij familie in Afghanistan. Ze had, zoals zoveel Nederlanders de afgelopen weken, niet verwacht dat de taliban zo snel aan de macht zouden komen. ,,Daardoor raakte iedereen in paniek en wilde weg.'' Tijdens de evacuatie krijgen de mensen in de bussen ook nog te maken met talibanstrijders die pas poorten willen zien om te checken of het echt om Nederlanders gaat. Zerka: ,,Alleen die mochten door. Enkelen, in onze bus zes mensen, voldeden daar niet aan en moest Advocaat Michael Ruperti Ruperti staat tientallen Neder landers bij. De Amsterdamse ad vocaat vertegenwoordigt Afgha- nen die als bewakers voor Neder land werkten en mensen met een Nederlands paspoort die al dan niet tijdelijk op bezoek zijn in het land. Ze proberen allemaal het nieuwe regime van de taliban te ontvluchten. De eerste groep bestaat uit vijf mannen en hun gezinnen, in to taal volgens Ruperti zo'n 25 perso- nen. Alles bij elkaar gaat het om ongeveer vijftig mensen die nog in Afghanistan zijn. Ook onder de vluchtelingen die 24 uur vastzaten in een bus vlakbij het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad wa ren cliënten van hem. ,,Die zijn in middels op het vliegveld en hope lijk snel op weg naar een ander land.'' Voor Ruperti is het steeds moei lijker om contact te leggen met de mensen die hij bijstaat. Gisteren, voordat het nieuws over de aan slag bekend werd, zei hij: ,,Ze mel den zich af en toe wel nog, maar heel mondjesmaat. Ze zijn voort durend aan het rondtrekken in Kaboel om te voorkomen dat ze gepakt worden door de tali ban. De situatie wordt inmid dels zo nijpend dat ik er re kening mee houd dat er binnenkort doden vallen. Ook onder mijn cliënten, ja. Ik hoor van hen dat taliban door de straten van Kaboel lopen om mensen op te sporen. Een vrouw vertelde me dat haar zwa ger was vermoord: vrijdag 27 augustus 2021 GO Beelden vanuit de bus met Nederlan ders die twin tig uur vast stond in Ka boel op weg naar het vlieg veld. SCREENSHOTS NPO NIEUWSUUR k dacht: ze gaan ons er niet Edwin van der Aa Rotterdam/Kaboel - Zerka, evacué Advocaat Michael Ruperti was er al bang voor. De situatie in Kaboel en rond het vliegveld is zo ernstig dat er doden gaan vallen, voorspelde hij. Mogelijk ook onder mensen die wachten op evacuatie naar Nederland. Mark van Assen Amsterdam M Advocaat Michael Ru perti. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4