WIM HOFMAN Prikkeldraad Improviseren op varend festivalhart DUS... DAGJE GOES £51 M Bekijk nu de actuele weersverwachtin op jouw locatie! 9 Download de PZC app Vlak na de oorlog werd hier in de buurt veel prikkeldraad weggehaald, dat door de Duit sers was aangebracht. Daarna ver scheen er op veel plaatsen spiksplin ternieuw van dat soort akelige draad, vooral bij de duinen. Er kwamen ook blauwe bordjes met de tekst: Verbo den toegang art. 461 Wetb. van str. Op school leerden we het liedje: Waar de blanke top der duinen schit tert in de zonnegloed. Deze regel veranderde al snel in: Waar de blanke top der duinen schit tert van het prikkeldraad. De meester op school legde ons uit dat Wetb. wetboek betekende en dat dat boek dik was en vol stond met dingen die je niet mocht doen en met de straffen die je kon krijgen. Onthoofden, radbraken, zweepsla gen en verworging waren er niet meer bij, maar straf kon je toch altijd nog krijgen: gevangenisstraf of boe tes. Met de woorden 'Verboden toe gang' was hij niet zo tevreden. Hij was anti- Duits opgevoed en zei dat Verboden toegang een Germanisme was. 'Toegang verboden' zou beter Nederlands zijn. Hij moest daarbij natuurlijk ook uitleggen wat een Germanisme was. Van de Germanen hadden we wel gehoord. Die waren in het jaar vijftig bij Lobith in ons land gekomen. Hij was dus niet zo tevreden over wat op de blauwe bordjes stond, maar wij waren niet zo te spreken over de bordjes en het prikkeldraad zelf. Het beperkte onze vrijheid. Ge lukkig kon je nog gemakkelijk onder het draad door. We wisten dat dat niet mocht, maar er was zoveel wat er niet mocht. Het wetboek van strafrecht moest wel allemachtig dik zijn. Je mocht niet met volle mond praten en niet smekken of slurpen. Je moest met twee woorden spreken. In de bus of de trein moest je opstaan voor een oudere. Je moest met je rechter hand schrijven en rechts rijden. Je achterspatbord van je fiets moest wit geschilderd zijn. Je mocht niet met klitten naar een kat gooien. Je mocht wel liedjes zingen, maar niet het liedje: De keizer van China. Je moest op tijd je neus snuiten. Fluiten tij dens de zangles was verboden. Op den duur vind je het heel ge- ZEELAND NAZOMER FESTIVAL Het blijkt donderdagmiddag, bij de eerste tocht, een geslaagde zet. Toch bekennen beide gastheren, Peter Slager en broeder Dieleman, er vooraf wakker van te hebben gele gen, vooral omdat ze niet precies wisten wat ze zouden gaan doen. ,,We hebben geen volledig in elkaar gedraaide show", waarschuwt broeder Dieleman de bezoekers al bij vertrek. ,,Half improviserend en een beetje ouwehoerend varen we een stukje het zeegat uit." Het zeegat wordt niet bereikt. Het vertrekpunt is deze eerste dag de Loskade in Middelburg. Schip per Wiebe Radstake zet koers rich ting Veere om ter hoogte van Kle- verskerke te draaien en kalmpjes te rug te varen. Een belevenis van an derhalf uur, langs pootjebadende reigers en meewarig opkijkende schapen, begeleid door het blad muziek van de ruisende populie ren. De dreiging van een regenbui is nooit veraf. A balladeer Peter Slager en broeder Dieleman vormen samen met de Rotter damse spoken word artiest M. de vaste muzikale bemanning van de Vrijbuiter. Verder hebben ze steeds wisselende gasten. Deze dag is dat Marinus de Goederen, beter be kend als a balladeer. Het blijkt een uitdaging om aan boord te spelen, terwijl zeilen wor den gehesen en gestreken en de wind gemeen hard waait. ,,Ik heb LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAN GOES, WINKELHART VAN ZEELAND nog nooit zo opgetreden", zegt broeder Dieleman, die tussen de nummers vooral het woord voert. Dat we nu publiek hebben, voelt echt als een luxe ,,We spelen echt in de wind. Dat is taai. Meestal ben ik bij optredens bang dat ik mijn tekst vergeet, nu vooral dat ik overboord sodemie ter." Tegelijkertijd prijzen hij en zijn kompanen zich gelukkig dat ze ein- delijk weer eens kunnen spelen, na alle coronaperikelen. ,,Dat hebben we zo weinig kunnen doen. Dat we nu publiek hebben, voelt echt als luxe." Hij roept de twintig bezoe kers - meer kunnen er niet mee - op extra hard te klappen. ,,Onze ego's hebben dat nodig." Kapitein Muzikaal valt er voldoende te ge nieten, zoals Marinus de Goederen met zijn klassiek geworden Swim with Sam. Of Peter Slager die zijn geboortedorp Dreischor in plaatse lijk dialect bezingt. Broeder Diele man die, fier staand als een kapitein op zijn schip, Zilverspa brengt. M., die uit zijn hoofd indringende poë tische teksten voordraagt, begeleid door sfeerklanken. Sommige stuk ken worden ter plekke gekozen. De blik op het jaagpad brengt broeder Dieleman op het gelijknamige nummer. Peter Slager zorgt voor het mooiste moment door met enige aarzeling De vrijbuiter - pas sender kan niet - te zingen. ,,Het is nog een nummer in wording. Mis schien strandt het halverwege", zegt hij vooraf. Gelukkig haalt het, ondanks enige haperingen, met verve de haven. Zodra de kade in Middelburg weer wordt bereikt, zegt broeder Dieleman te verwachten dat het ook de komende dagen improvise ren blijft op de Vrijbuiter. Slager: ,,Dit k^n niet inslijten." En dat is maar goed ook. Nieuw in de PZC app woon dat ontelbare dingen niet mo gen. Maar soms is het verwarrend. Zo was er onlangs een tijd dat je op anderhalve meter afstand van een willekeurig iemand moest blijven. Je kreeg er zelfs van langs als je je er niet precies aan hield. Nu is de regel nog steeds van kracht, maar nie mand lijkt zich er meer aan te hou den. Ik heb geen idee of de ander halve meterregel in het Wetboek van strafrecht een plaats heeft gekregen. Het zal wel. Het is dik. Het wordt steeds dikker. vrijdag 27 augustus 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Hoe je van de nood een deugd maakt. Vanwege de coronabe perkingen kan het Zeeland Na zomerfestival dit jaar geen con certen op het Abdijplein houden. In plaats daarvan fungeert het schip Vrijbuiter als 'varend festi valhart', dat tien dagen lang door de provincie trekt. Dage lijks zijn er twee optredens. Rolf Bosboom Middelburg „ijlkelen - broeder Dieleman Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en Luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. Max IS/Min 13' O 9 Toon weer op jouw locatie locatie toe en krijg een veel der weerbericht (metoa Slag en windi 20* 10° NNW 2 20* 10* WZW 3 21* 13* NNO 2 22* 15° NNO 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37