II II ZEELAND 3 fer*. iïiffl^ïï^fïïTr-- schamen voor wat er is gebeurd'. Ook zeggen ze dat ze 'zich na af loop vies voelden'. De onder zoeksresultaten zijn voor de red dingsbrigade aanleiding om de zaak aan te dragen bij de tucht- De slachtoffers hebben toch zoiets van: we moeten zeker weten dat dit nooit meer voorkomt commissie van het ISR. ,,Over een casus buigen zich drie tuchtrech ters", vertelt ambtelijk secretaris Henk van Aller van het ISR. ,,Zij zijn vrijwillig betrokken bij het ISR, maar hebben in het dagelijks leven vaak een achtergrond als rechter of advocaat." Royement Het onafhankelijk oordeel dat ze vellen kan variëren van een beris ping, een sanctie voor een be paalde periode, tot aan een roy ement. Dat is de zwaarste sanctie en betekent levenslange uitslui ting van het lidmaatschap. „Ie mand kan 12 jaar daarna vragen of die mag herintreden, maar dat is een uitzondering", zegt Van Aller. hetgeen is gebeurd tussen 2013 en 2019 - weet de advocaat niet. Of de zaak in het onderliggende onder zoeksrapport van het ISR staat, wil de advocaat niet zeggen. Tijdens de zitting afgelopen maandag heeft hij gepleit voor vrijspraak van zijn cliënt. Het ISR doet geen mededeling over de vraag of de zaak van 2008 in het onderzoeksdossier staat. Dat heeft te maken met de pri vacy, zegt Van Aller. ,,We hebben deze casus beoordeeld op basis van eigen onderzoek. Die infor matie wordt getoetst aan het tuchtrecht en het tuchtreglement dat we hanteren voor de sportbon den. Dat is anders dan het wet boek van strafrecht. Dat gaat uit van strenge bewijsvoering. Een casus moet zonder enige twijfel bewezen worden. In het tucht recht is het anders. Dat is vereni gingsrecht. Tuchtrechters mogen er dan redelijkerwijze vanuit gaan dat iets zo gebeurd is. Op basis daarvan kunnen ze hun uitspraak baseren." Dit nooit meer Leo Wolterman van de Van Dixhoornbrigade in Middelburg 'denkt dat de slachtoffers heel blij zijn dat de zaak wordt opge pakt'. ,,De slachtoffers hebben toch zoiets van: we moeten zeker weten dat dit nooit meer voor komt." van de reddingsbrigade. Dat ge beurt op 3 februari 2020. Ook krijgt hij een contactverbod, om dat er volgens het ISR aanwijzin gen zijn dat hij getuigen of slacht offers benadert om het onderzoek te beïnvloeden. De betrokkene gaat daartegen in beroep, maar dat wordt afgewezen. Veel mensen gesproken Ondertussen spreekt het ISR met een groot aantal mensen binnen de reddingsbrigades in Middel burg en Domburg, omdat de man bij beide brigades actief is. Uit het onderzoek blijkt dat hij bij beide brigades tussen 2013 en 2019 meer dere seksuele contacten heeft ge had met minimaal vier minderja rige jongens. Daarnaast heeft hij bij zeker acht jongens seksuele handelingen verricht. Nog eens acht jongens heeft hij benaderd op een seksueel getinte wijze, maar die houden het contact af. De man gaat steeds op ongeveer dezelfde manier te werk, conclu deert het ISR. Hij zoekt contact met jongens tussen de 15 en 18 jaar oud. Hij nodigt hen uit om bij hem thuis of op zijn boot te overnach ten. Dan zet hij vaak een porno film op, waarna ontuchtige han delingen plaatsvinden. Een aantal slachtoffers vertelt dat ze op die avonden alcohol krijgen. Ook ver tellen sommigen dat de man sek sueel getinte appjes stuurt. De jongens vertellen de onder zoekers van het ISR dat 'ze zich Op 5 juli, bijna twee maanden geleden, besluit de tuchtcommis- sie de bewuste man te royeren als lid van Reddingsbrigade Neder land. ,,De uitspraak geldt alleen voor de reddingsbrigade en alle aangesloten lokale afdelingen er van", legt Van Aller van het ISR uit. ,,Iemand mag dan nog wel lid zijn van bijvoorbeeld de zwem- bond. Tuchtrecht is wat dat betreft anders dan strafrecht, dat voor de hele maatschappij geldt." De zaak lijkt ermee afgedaan. Volgens de vertrouwenspersoon van de Van Dixhoornbrigade heb ben slachtoffers wel verklaringen afgelegd bij de politie. Maar of dat heeft geleid tot aangiftes is niet bekend. Toch gebeurt er iets op merkelijks. Begin deze week, op maandag 23 augustus, moet de man voorkomen bij de rechtbank in Middelburg. Toch voor de rechter Het Openbaar Ministerie verdenkt hem ervan dat hij van mei tot ok tober 2008 in Middelburg of Dom burg ontucht heeft gepleegd met een minderjarige pupil. Volgens het OM gaat het om een lid van een van de twee reddingsbrigades. Maar welke is niet duidelijk. De Officier van Justitie eist een taak straf van tachtig uur en een cel straf van 31 dagen waarvan 30 voorwaardelijk. Het openbaar ministerie beves tigt dat het ISR-rapport de aanlei ding is voor het strafrechtelijk on derzoek. ,,Wij hebben het rapport van het ISR tot ons genomen en daarna bepaald dat wij een strafrechtelijk onderzoek begin nen", zegt woordvoerder Bart Vaessen. „Uiteindelijk is besloten om tot vervolging over te gaan in de zaak die maandag op zitting stond." Raadsman: vrijspraak De reden waarom de zaak uit 2008 op zitting is gebracht, is niet dui delijk. De advocaat van de ver dachte, Willem van Voorst Vader, is ontstemd over de wijze waarop zijn cliënt wordt vervolgd. ,,Het OM heeft nauwelijks een opspo ringsonderzoek gedaan en gaat wel iemand vervolgen. Dat is bi- In de andere zaken was bijvoorbeeld geen aangifte gedaan of er was sprake van verjaring zar. Je mag een tuchtonderzoek niet vergelijken met een opspo ringsonderzoek." Waarom de zaak uit 2008 niet voorkomt in de openbaar gepubli ceerde uitspraak van het ISR - waarin wel wordt gesproken over vrijdag 27 augustus 2021 afgedaan, toch vervolging wN>*r tttt* -Leo Wolterman, Van Dixhoornbrigade Middelburg De rechter doet op 6 september uitspraak. M Het strand bij Domburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Bart Vaessen, woordvoerder OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31