Noord-Bevelander verleidt jongens bij reddingsbrigades Zeeuwse motoragent ontwaakt na vier weken uit coma 2 OSCAR GARSCHAGEN fr Column Zeeuwse zomers wekken al tijd mijn verleden als Dom- burgse strandwacht ('beter badman dan barman') tot leven. Als badmannenbaas Erik de Lange op de hoge uitkijkpost bij de De Stenen Toko mij zijn krachtige verrekijker aanreikt, vlieg ik even een halve eeuw terug in de tijd. We turen naar een eenzame kleu ter in de branding en even lijkt er bar weinig veranderd aan de Costa Domburgia, waar het silhouet van duinen, Watertoren en Badpavil joen onaangetast is gebleven. Bad mannen maken nog steeds de zelfde cynische grappen over lakse ouders die denken in het zwem bad te zijn en ik herken de stille opluchting als de jonge vader als nog toesnelt. pas als een stuntelende wingboar- der snel afdrijft richting paalhoofd. Riskant, want begroeid met mes- scherpe mossels. Binnen een mi nuut is een strandwacht getooid in een speciaal Life Guard-wetsuit met zijn plank bij hem. Daar had den wij, zwemmend, tientallen minuten langer over gedaan, hoe dwingend onze baas - Bram Ballet voor Domburgers - ons ook aan spoorde. Hoe pijnlijk zo'n paal hoofd is (voor wetsuits had Dom burg toen geen geld) ben ik nooit vergeten. Ik haalde er bij de red ding van een verdrinkende Duitser mijn rechterbeen en -bil aan open. 72 uur later opnieuw actie. Bin nen vier minuten halen twee strandwachten met een water scooter een wegdrijvende kitesur- fer, die zijn plank en zeil moest los laten, uit de krachtige golven. Dat hadden wij destijds met die logge reddingssloep nooit klaar gespeeld, vaak sloegen we zelf om in de gol ven tot vermaak van badgasten. Vergeleken met de 175 actieve strandwachten van nu, bijna alle maal gediplomeerd (EHBO of Ba sic Life Support danwel Life Guard en vaarbewijs) waren wij goedwil lende, branieachtige amateurs. Dankzij de badmannen- en -meis jes van nu en miljoeneninvesterin gen in materieel is er in de afgelo pen zeven jaar niemand verdron ken op steeds drukkere stranden. 'Zoutelande' niet meegeteld. Knap, hulde dus. Vaak sloegen we zelf om tot vermaak van badgasten DE STELLING Vandaag: Breng studenten desnoods onder in een vakantiepark Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEERBERE MENSEN KLAGEN NIRVANA AAN WEGENS TRAUMATISCHE ALBUMCOVER Robesin vraagt kabinet in te grijpen in Hedwige Corona-babyboom in noorden Zeeland RILLAND Man gewond bij bedrijfsongeval ,,Dit is gewoon bizar. Bijna of je een verkeerd boek zit te lezen", kijkt voorzitter Leo Wolterman van de Van Dixhoornbrigade in Middel burg terug. Het is in de zomer van 2019 dat er twee meldingen van on gewenst gedrag worden gedaan bij de vertrouwenspersoon van de red dingsbrigade. De betrokken man is dan zowel actief bij de Van Dix- hoornbrigade in Middelburg als bij de Domburgse reddingsbrigade. Uit onderzoek blijkt dat hij bij beide brigades tussen 2013 en 2019 verschillende jongens heeft verleid tot seksuele handelingen. Geen signaal ,,Tot aan die twee meldingen was er bij ons geen signaal dat er iets aan de hand was", zegt Wolterman. ,,Dat heeft ermee te maken dat de betrokkene weliswaar contact legde binnen de vereniging, maar dat de contacten met de slachtoffers uit het zicht van de vereniging heb ben plaatsgevonden. Onder meer op zijn boot. Dus niet in het club huis en niet in het zwembad. De manier waarop de dader het uit voerde, was geraffineerd. Daardoor bleef het heel lang onder de radar." Volgens Wolterman had de man een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG). ,,Dat is het wrange: ook al hebben we dat alles goed geregeld, is dat geen garantie dat er niets kan gebeuren. Wel stimuleren we nog actiever om ongewenst gedrag te melden. Ook als het om simpele dingen gaat zoals iemand die vloekt tijdens het lesgeven." Voorzitter Tim de Jonge van de Domburgse reddingsbrigade sluit zich wat de VOG en protocollen be treft aan bij Wolterman. ,,Alle pro tocollen zijn gevolgd. Alle leden vanaf 18 jaar met een leidingge vende functie (van lifeguard tot aan Dit is gewoon bizar. Bijna of je een verkeerd boek zit te lezen bestuurslid) hebben een VOG overlegd. Bij verenigingsactivitei ten zorgen we dat mensen niet een op een staan. Zo proberen we een veilige omgeving te creëren. Wat buitenom de vereniging gebeurt, kan ik niet controleren." Beide verenigingen hebben hun leden (summier) geïnformeerd over hetgeen is gebeurd. Vertrou wenspersonen onderhouden con tact met de slachtoffers en begelei den hen. Deze week moest dezelfde man zich verantwoorden voor de rechter. Voor ontucht met een min derjarige jongen in Middelburg of Domburg. Het gaat om een zaak uit 2008 waarbij volgens het OM een lid is betrokken van een van beide reddingsbrigades.ZEELAND 2 Het ongeluk gebeurde op 30 juli. De agent was 's avonds onderweg naar een melding en reed over de Stop- ersstraat (N403). Daar botste hij vol op een Porsche-rijder die wilde af slaan naar zomerbar The Lake- house. De agent vloog meters ver derop tegen een paal. Zijn motor kwam tegen een geparkeerde auto. De agent raakte zwaargewond en lag bijna een maand in coma. Zijn situatie was wekenlang zorgwek kend. Nu is hij weer bij bewustzijn. ,,De man is uit coma en het levens gevaar is geweken", aldus een woordvoerder van het parket Oost- Vlaanderen. ,,Hij heeft nog wel een lange revalidatie voor de boeg." De Porsche-rijder, Robby V.P. (24) uit Sint-Gillis-Waas, was da genlang van slag door het onge luk. ,,Ik heb hem totaal niet opge merkt", vertelde hij. ,,Mijn airbags ontploften en ik was in shock. Ik duwde meteen de airbags weg, deed het portier open en liep naar de agent. Meteen zag ik dat het heel ernstig was." Hoge snelheid Volgens Robby en een getuige reed de agent met hoge snelheid, zonder alarmsignalen. Een verkeersdes- kundige weersprak dat, uit een eer ste vaststelling bleek dat de agent niet overdreven hard reed. ,,Het verslag van de verkeersdeskundige is nog niet klaar", meldt de parket woordvoerder. ,,We wachten het verdere onderzoek af." vrijdag 27 augustus 2021 Strandwach Hoeveel er veranderd is, zie ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Kanaal Gent- Terneuzen moet dicht voor onderzoek naar vervuiling 1501 reacties HOEK Het Rijk moet de regie over de ontpolderings- werken in de Hertogin Hedwigepolder overne men en de zaak stilleg gen, vindt oud-Statenlid Johan Robesin. Hij doet in een brief een dringend beroep op de Tweede Kamercommissie voor Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit het kabi net te bewegen in te grij pen. Robesin ,,Als regis seur van de ontpolder- werken verzuimt de Pro vincie Zeeland maatrege len te nemen, terwijl het vervuilde Scheldewater nu reeds de polder in loopt. De werken hadden onmiddellijk stilgelegd moeten worden." VLISSINGEN Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beve land hebben te maken met een corona-baby boom. In de eerste helft van dit jaar werden er fors meer kinderen gebo ren dan in de eerste helft van vorig jaar. Op Schou- wen-Duiveland werden in zes maanden tijd 163 ba by's geteld, 52 meer dan een jaar eerder. Op Tho- len steeg het aantal van 118 naar 162. Noord-Be veland noteerde bijna een verdubbeling: van 17 naar 31. In heel Zeeland kwamen er in de eerste helft van dit jaar 1694 kinderen bij. Dat zijn er 102 meer dan in 2020. Een 61-jarige man uit Ossendrecht is gister ochtend gewond ge raakt bij een bedrijfson- geluk in Rilland. Hij zat met zijn arm klem in een machine. Het ongeval vond rond 07.00 uur plaats bij een bedrijf aan de Sophia- weg. De man raakte be kneld en werd uit zijn benarde positie bevrijd. Het slachtoffer werd met spoed, onder poli tiebegeleiding, naar een ziekenhuis ge bracht. Wat er precies is voorgevallen, is niet bekend. De Inspectie SZW stelt een onderzoek in. Vele jaren lang heeft een man uit Noord-Beveland (minderjarige) jongens van reddingsbrigades in Middelburg en Domburg verleid tot seksuele handelingen. ,,Hoe goed je het als vereniging ook hebt geregeld, je kunt niet voor komen dat een geslepen per soon jouw verenigingsleven ge bruikt om verkeerde dingen te doen." Jeffrey Kutterink Domburg/Middelburg - Leo Wolterman, voorzitter Van Dixhoornbrigade De Zeeuwse motoragent die vo rige maand levensgevaarlijk ge wond raakte bij een botsing in Stekene is ontwaakt uit zijn- coma. Dat meldt het parket Oost-Vlaanderen. Bas Bareman Stekene(B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2