ECONOMIE 19 Nieuwe obstakels bij aanleg opgeleiden in Nederland. In twintig jaar tijd is het aantal jon geren dat aan een universitaire studie begint, verdubbeld. Helaas is het aantal kamers minder hard toegenomen, waardoor huisves ting ieder jaar een probleem is" Nederland telde vorig jaar 711.000 studenten (wo, hbo en mbo samen) en iets meer dan de helft woont op kamers, becijferde ABF Research in opdracht van Kences. De gemiddelde studen tenkamer is 17 vierkante meter groot en kost 410 euro per maand. De verschillen per stad zijn wel groot. Uit onderzoek van Kamer- net bleek in 2019 dat Amsterdam de duurste gemeente is met een gemiddelde prijs van 611 euro. 45 procent van de uitwonende studenten heeft woonruimte ge vonden via sociale media, kamer- net.nl of overig online. 34 procent is geslaagd via bekenden en 12 procent via studentenhuisves ting. Het woningtekort in Neder land onder studenten bedraagt volgens ABF Research 22.000 woonruimten en loopt op tot 50.000 in 2024, verwacht Kences. ,,Ik heb de hoop opgegeven dat Soms waren er wel driehonderd reacties op één kamer. Ik heb via via iets gevonden ik nog woonruimte ga vinden in Amsterdam", zegt Joep van Dijk (21) uit Haarlem. Hij begint vol gende week aan zijn derde jaar politicologie. ,,Ik sta op allemaal wachtlijsten en de laatste maan den ben ik weer actief op zoek. Laatst had ik nog een hospiteer- avond, maar ik had niet goed in de kleine lettertjes gekeken en ze bleken op zoek naar een vrouw. Balen! Het voelt frustrerend dat ik niks kan vinden. Alsof ik een enorme hoeveelheid geld tegen de muur wil smijten, maar dat die muur zegt: ik hoef het niet. Ik doe ook mee aan het woonprotest op de Dam in Amsterdam op 12 sep tember. Want wat nu met stu denten aan de hand is, speelt na tuurlijk veel breder." Gazprom, de Russische staatsgasle- verancier die eigenaar is van de pijpleiding, zal volgens de uitspraak de dagelijkse controle over de ex ploitatie moeten overlaten aan een onafhankelijke derde partij. Dat schrijven EU-wetten voor die ener giemonopolies bestrijden. Daarnaast zal Gazprom de helft van de capaciteit van Nord Stream 2 moeten veilen aan concurrenten in Europa. De EU-wetten over het energiemonopolie, die in 2019 van kracht werden, stellen reeds be staande pijpleidingen vrij van deze verplichtingen. De zaak loopt al een aantal jaren. Het consortium van bedrijven ach ter Nord Stream, waaronder ook Shell, stelt dat de nieuwe wetgeving uit 2019 niet van toepassing is, om dat de financiering van 10 miljard euro al lang daarvoor rond was. De rechter is het daar niet mee eens, omdat er nog zo'n 15 kilometer van de in totaal 1.230 kilometer lange pijpleiding in de Oostzee moet worden aangelegd. 'De pijpleiding is daarom volgens de wet niet vol tooid', schreef de rechtbank. Nord Stream vindt dat de uit spraak 'de discriminerende impact van de gewijzigde EU-gasrichtlijn toont'. Maar Gazprom kan nog in beroep gaan tegen de uitspraak bij het Duitse Hooggerechtshof. Vorig jaar al verwierp de Duitse energie- regulator, de Bundesnetzagentur, de argumenten van Nord Stream 2. In Oekraïne, dat de pijpleiding ziet als een strategische bedreiging, omdat Moskou met de ingebruik name van Nord Stream het Oe kraïense netwerk veel minder no dig heeft, is de gerechtelijke uit spraak met gejuich ontvangen. 'Onze strategie is om volgens de zelfde regels te spelen als het Wes ten en het loont', jubelt Joeri Vi- trenko, de baas van Nafotgaz, de Oekraïense gaspijpleidingbeheer- der, op zijn Facebookpagina. In Rusland is de reactie een stuk vlakker. Kremlinwoordvoerder Dmitry Peskov noemde het een 'bedrijfskwestie'. ,,Nord Stream 2 is een puur commercieel project, ge richt op het aanzienlijk versterken van de Europese energiezekerheid." doorvoer door de EU loopt af in 2024. Vorige week verklaarde de Russische president Poetin na een gesprek met Angela Merkel, dat zijn land zich 'aan alle verplichtingen zal houden'. Poetin verklaarde zelfs bereid te zijn ook na 2024 Russische gas via Oekraïne te leiden, maar Kiev vertrouwt de Russen niet op hun woord. Merkel, die zondag een bezoek bracht aan Kiev, zei dat Berlijn zou aandringen op extra EU-sancties tegen Rusland, mocht het ooit Nord Stream 2 als een 'geopolitiek wapen' gaan gebruiken. Eerder liep de aanleg van de pijpleiding al vetrraging op vanwege Ameri kaanse sancties. EVEN LEKKER DONALD DUCKEN ADVERTENTIE vrijdag 27 augustus 2021 Tegenslag voor Nord Stream 2 geen kamer vinden in Haarlem of Amsterdam. fotojeanpierre jans Student Joep van Dijk kan gee -Thomas Hermesen, student Opnieuw dreigen er obstakels voor Nord Stream 2. Een Duitse rechtbank in Düsseldorf heeft woensdag bepaald dat Rusland het eigendom van zijn recht streekse gaspijpleiding door de Oostzee naar Duitsland moet splitsen volgens de antimonopo- lieregels van de EU. Joost Bosman Moskou/Kiev De huidige overeenkomst tussen Oekraïne en Rusland over de gas De pijpleiding is volgens de wet niet voltooid, schreef de rechtbank EEN VROLIJK WEEKBLAD DE SNELSTE VERHALEN Lees de spannende verhalen over de Grand Prix van Duckstad in pocket 282. En wat als oom Dagoberts topcoureur opeens ziek wordt? Dan moet Donald Duck maar invallen. Of dat goed gaat lees je in de Racespecial. Duik daarna mee met Donald in het vrolijkste weekblad!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19