Tomaten, het wonder 10 NIEUWS KNVB en Mojo hekelen 'grillig' beleid overheid Concertorganisator Mojo en voetbalbond KNVB zijn het zat. Wanneer kunnen festivals weer doorgaan, wanneer mogen de stadions echt vol? Ze missen visie bij het kabinet, en stellen dat het vertrouwen is beschadigd. ,,We worden afgerekend op het geblunder van het kabinet, dat durf ik wel te zeggen.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 531 Soms maak ik op kleine stukjes krant of papiertjes toevallig in de buurt, aantekeningen voor een stukkie. Een paar woorden meestal maar. De beste ideeën en zinsneden zit ten in je hoofd, maar voordat je het weet, zijn ze ook weer verdwenen. Het is net als met dromen, krijg ze maar eens op tijd op papier. Nu vond ik in mijn broekzak een stukje van een enve lop met 'tomaten het wonder'. Ja, ga daar maar eens mee aan de slag als fo rensisch detective, wanneer je mij on verhoopt ergens dood op straat aantreft. Want deze zomer is behalve die van een heleboel belangrijke dingen - zoals de bijna-overwinning op corona, een heer lijke vakantie in Duitsland en het vrese lijke debacle van Afghanistan - ook die van de tomaten. Het is natuurlijk parti culier plezier, maar toch ook een won der; en het was zeker niet gebeurd wan neer we niet vanwege corona allemaal thuis hadden gezeten. Daardoor had ik tijd om tussen honderd klussen door steeds maar weer even liefde en zorg aan die plantjes te geven. Als ik de tomatentrossen in mijn stadstuintje zie, bevangt me een men geling van bijna kinderlijke verwonde ring en blijdschap. Hoe is het mogelijk! Ik weet wel dat alles groeit uit bijna niets. Maar het blijft een mirakel. Veertien kleine zaadjes had ik en veel scepsis. Maar kijk nou wat een beetje Ik weet wel dat alles groeit uit bijna niets. Maar het blijft een mirakel aandacht, een beetje warmte achter het glas van de serre en ten slotte toch maar de gewone zon buiten in dat tuintje, er mee deden. Hoeveel keer per week ik de kleintjes niet meetroon naar dat hoekje: ,,Kijk nou meiden, daar en dMr, die worden al rood. En daar komt zelfs nog een nieuwe bij...'' Zo stond ik er deze week ook even voor met mijn volwas sen zoon, die natuurkunde heeft gestu deerd. Na een bewonderend 'mooi' (nooit je trotse vader teleurstellen), zei hij droog: ,,En weet je pa: lucht, zonlicht en water. Meer is het niet.'' Wel bijna vijftig tomaten over negen planten verspreid. Merendeels groen nog, ik geef het toe. Het was een rotzo- mer voor tomaten. Of ik doe nog een heleboel fout. Maar gisteren heb ik de eerste geplukt, acht rooie, en ik maakte er met een uitje en olijfolie een mooie salade van. Ik moet eerlijk zeggen: ze smaakten als.tomaten. Dat dan weer wel. Terwijl Ruben Brouwer, direc teur van concertorganisator Mojo, dit interview rustig vanuit huis doet, slingert Gijs de Jong, secretaris-generaal van voetbal bond KNVB zijn Zoom-verbin- ding aan vanuit een hotelkamer in Qatar. Daar is De Jong, tevens directeur van Euro2020 in Am sterdam, voor een werkbezoek in het kader van het omstreden WK in dat land. Daar schuilt symboliek in: waar de voetbalwereld ondanks corona redelijk bleef door draaien, zijn festivals en concer ten al anderhalf jaar zo goed als verboden. Dat verschil kwam de afgelopen maand nog eens extra onder het vergrootglas te liggen. Lowlands en DanceValley wer den voor het tweede jaar op rij afgelast. Tienduizenden mensen gingen de straat op onder de noemer #UnmuteUs. Anderzijds zaten in de voet balstadions juist wel supporters, en ontstond er discussie over hun gedrag. Ze zouden volgens minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge toch vooral 'op hun kont moeten blijven zitten'. Om te voorkomen dat cultuur en sport in de beeldvorming te genover elkaar komen te staan, geven Brouwer en De Jong, bei den lid van de Alliantie van Eve nementenbouwers, nu samen een interview. Want, zeggen ze, beide partijen hebben altijd het zelfde doel gehad. ,,We weten dat we in Nederland evenemen ten op een goede en veilige ma nier kunnen organiseren, of het nou voetbalwedstrijden of festi vals zijn.'' Er is nog een gevoel dat beide partijen delen. Brouwer: ,,We snappen de keuzes van dit kabi net niet meer.'' De Jong: ,,We hebben heel erg gevochten voor de Fieldlab-experimenten. Daar is uitgekomen dat we op een vei lige manier dingen kunnen or ganiseren. Maar vervolgens is daarmee bijna niks gedaan. Dat is vreemd.'' Brouwer: ,,Ja, en toen zijn er bij de heropening eind juni een aantal dingen misgegaan. Het kabinet koos voor 'dansen met Janssen', rekte de geldigheids duur van een test op van 24 naar 40 uur, en gebruikte de uit komst van de Fieldlab-experi- menten om meteen alles open te gooien, ook de nachthoreca. Daar waren die experimenten niet voor bedoeld. Het gevolg was dat er feesten waren in slecht geventileerde ruimtes, dat er meerdere avonden gefeest werd met één negatieve test, dat de systemen voor testen over belast raakten, dat er lange rijen We moeten gewoon naar de feiten kijken. Ik heb het idee dat ze dat in het buitenland veel meer doen kwamenEn het leidde tot een enorme piek in de besmettin gen.'' De Jong: ,,Erger nog, wij hebben bij het Songfestival en Euro2020 juist laten zien dat het veilig kan. Als je het netjes doet, zoals bij Mojo, ID&T en de voetbalclubs, kan het gewoon.'' Brouwer: ,,Ik zou dat wel zo hard willen stellen, ja. Ik weet dat ze het niet leuk vinden om dat te horen, maar het is zo. We zijn op één hoop gegooid met de nacht- horeca, waar het op 26 en 27 juni misging door keuzes die het ka binet maakte.'' De Jong: ,,Daar mag je toch een kritische analyse op losla ten? Maar dat gebeurt niet. We zitten nog steeds met de beeld vorming van dat ene weekend.'' De Jong: ,,Wij vinden juist dat je terug moet gaan naar 100 pro cent publiek bij evenementen. Engeland doet het ook. Bij voet bal zijn geen grote besmettings haarden ontstaan, onafhankelijk van het gedrag van de suppor ters. 99 procent van de mensen houdt zich aan de regels, maar er wordt steeds op basis van een paar beelden gehandeld.'' Brouwer: ,,Wat er op voetbal tribunes gebeurt, is normaal menselijk gedrag. Rutte zei vorig jaar dat iedereen zijn bek moest houden, nu roept De Jonge weer dat iedereen op zijn kont moet blijven zitten. Op welke planeet leef je dan als minister? Voetbal is emotie. Wees gewoon reëel: we zijn nu een aantal weken aan het voetballen, en dat heeft niet geleid tot veel besmettingen. Leg de nadruk daarop, in plaats van dat je mensen gaat terechtwij zen. Gebruik het om weer een stapje vooruit te zetten. Dat mis ik heel erg.'' De Jong: ,,We moeten gewoon naar de feiten kijken. Dat was juist het goede van Fieldlabs. Daarbij draaide het niet om beeldvorming of politiek, maar om wetenschap. Ik heb het idee dat ze dat in het buitenland veel meer doen. Engeland heeft volle stadions, Duitsland werkt ook vrijdag 27 augustus 2021 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Maar voor mij was het zonneklaar. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl 'Evenement goed en Gijs de Jong van de KNVB. foto hollandse hoogte Sander van Mersbergen, Tim Reedijk Den Haag In juni stond iedereen in de startblokken. Het zou een ge weldige zomer worden, vol festivals en evenementen. - Gijs de Jong, secretaris generaal KNVB Dat is niet de schuld van de evenementensector, vinden jul lie. Worden jullie afgerekend op ge- blunder van het kabinet? Er is nu veel discussie over 'ge- placeerde evenementen', en het gedrag van supporters in stadions. Wat vinden jullie daar van?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10